Çarşamba , 3 Haziran 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: karikatür

Etiket Arşivi: karikatür

Ünlü karikatürist yaşamını yitirdi…Bedri Koraman kimdir?

429248

Ünlü karikatürist Bedri Koraman Bodrum Torba’daki evinde bugün saat 19.00 sıralarında hayatını kaybetti. 87 yaşında gözlerini yuman Koraman’ın bir süredir sağlık sorunları vardı.     Beğen0 Devamını Oku »

  • Tweet

İran’da IŞİD’e karşı “karikatür savaşı”

ışid

İran’da, “IŞİD’in karanlık yüzü”nü ortaya çıkarmak amacıyla bir karikatür yarışması düzenleniyor. Cihatçıları ve örgütü desteklediği söylenen “burnu havada” dünya liderlerini yeren çizerlere para ödülü verilecek. İran Karikatür Evi’nin düzenlediği yarışmaya 43 ülkeden 800’ü aşkın çalışma gönderildi ve bunların içinden 280 karikatür seçildi. Kazanan, mayıs sonunda açıklanacak. Yarışmanın organizatörlerinden Mesud Şojaei Tabatabai, İran’ın Press TV televizyonuna verdiği demeçte, “Bu karikatür yarışmasını ... Devamını Oku »

  • Tweet

Cemil Çiçek isyan etti: Türkiye’de yargı karikatürlük!

090120151601544297737_2

  7 Haziran’ın ardından TBMM Başkanlığı’nı bırakacak olan Cemil Çiçek, Ergenekon ve Balyoz davalarını örnek gösterip “Ben yaptım oldu, mantığının yargıyı siyasallaştırdığını” söyledi. Çiçek “Yargıyı karikatürize duruma getirmemeli” diyen Çiçek, “Yargı karikatürlük. Genelleme olmasın. Canını dişine takmış ülkenin doğusunda batısında binlerce insan var. Belli sayıda insanın bu türlü keyfi tutumları davranışları sebebiyle o insanların itibarıyla da oynuyoruz. Onlardan özür dilerim. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Erdoğan’ın açtığı ‘hakaret’ davaları dış basının da gündeminde!

823206-20551463-1600-900

İngiliz yayın kuruluşu BBC, Türkiye’de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret ve küçük düşürme ile ilgili davalara ”Cumhurbaşkanı’na hakaret etmekteki mesele” başlıklı yazısında yer verdi.   BBC’nin İstanbul muhabiri Mark Lowen, Cumhurbaşkanını küçük düşürdükleri gerekçesiyle haklarında çok kere dava açılan mizah dergisi Penguen’i ele aldığı yazısında, derginin son sayısındaki Cumhurbaşkanı’nın çalışma ofisi olarak inşaa edilen Aksaray’ı çizdiği karikatüre değindi.   ... Devamını Oku »

  • Tweet

AKP’nin ‘havuzu’ sızdırmaya mı başladı…Memecan’dan sarayı kızdıracak karikatür

memecan-salih

AKP’nin iç güvenlik paketi adını verdiği Sıkıyönetim Paketine bir eleştiri de Havuz Medyası  olarak nitelenen Sabah’ın ünlü karikatüristi Salih Memecan’dan geldi… Polise olağanüstü yetkiler veren, yargının yetkilerini Valilere devreden ve bu haliyle Türkiye’yi tam bir polis devletine dönüştürecek olan İç Güvenlik Paketini Sabah Gazetesi’nin ünlü çizeri Salih Memecan tek bir karikatürle anlattı. İşte Memecan’ın o karikatürü; Beğen0 Devamını Oku »

  • Tweet

Economist’e Charlie Hebdo sansürü iddiası

The Economist dergisinin son sayısının radikal İslamcıların hedefi olan Charlie Hebdo dergisindeki karikatürler yer aldığı için Türkiye gümrüklerinden sokulmadığı öne sürüldü. Derginin yeni sayısının raflarda olması gereken Cuma günü bayilere giden okurlar dergiyi göremedi. Economist’in Türkiye’deki dağıtımını yapan Dünya Dağıtım da Taraf’a yaptığı açıklamada derginin son sayısının ellerine ulaşmadığını doğruladı. Dağıtım şirketi, derginin kendilerine ulaşmama nedenine ilişkinse bilgi sahibi olmadıklarını ... Devamını Oku »

  • Tweet

Namusluysanız korkmayın, Yüce Divan’a gidin!

kk_1

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’li dört eski bakan için Meclis’te yapılacak Yüce Divan oylaması öncesi söz konusu bakanlara çağrıda bulundu. Bu bakanların yolsuzluğa karıştığına dair ses kaydı, MİT raporu, para kasaları olduğunu belirten Kılıçdaroğlu  “Dört sayın bakandan da istirham ediyorum. Lütfen kürsüye çıkın. Namuslu adamlarsanız asla korkmayın, biz Yüce Divan’a çıkmak istiyoruz deyin. Korkunun ecele faydası ... Devamını Oku »

  • Tweet

Koç: Davutoğlu hayasız, yalancı, pespaye, alçak, inanç taciri

Haluk Koc

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, CHP Genel Merkezi’nde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun konuşmalarıyla CHP’yi, Hz. Muhammed ile ilgili karikatürlerini savunuyormuş gibi gösterdiği iddiasında bulunan Koç, “Birkaç gündür CHP’yi diline dolamış, tek sermayesi olan inanç tacirliğini en pespaye, an aşağılık, en alçak ifadelerle, hayasızca kullanıyor. Tükenmişliğin ortasında şimdi ikinci Kabataş yalanına ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘İslam dünyasında Hz. Muhammed’in karikatür ve resimleri zaten var’

Habertürk’te İslam ve Karikatür konusunun işlendiği Gündem siyaset programında İlahiyatçı Prof. Dr .Şaban Ali Düzgün, Hz. Muhammed’in resim ve karikatürlerinin İslam dünyasında zaten varolduğunu söyledi. İlahiyatçı Yazar Prof. Dr. Şaban Ali Düzgün Habertürk’te Karikatür tartışmasına yeni bir boyut getirecek bir iddiayı da ortaya attı. Düzgün, İslam dünyasında daha önce de Hz. Muhammed’in resmedildiğini söyledi. Düzgün ‘Benim de bilgisayarımda Hz. Muhammed’in ... Devamını Oku »

  • Tweet

Hz. Muhammed tarih boyunca nasıl tasvir edildi?

charlıe

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’ya yönelik saldırının üzerinden dokuz gün geçti. Ancak hem olayın etkileri hem de yarattığı tartışmalar sürüyor. Üstelik derginin yeni sayısında Hz. Muhammed’i hicvetmese de resmeden bir çizim basması, bu tartışmaları daha da alevlendirdi. Peki Hz. Muhammed’in yüzünün resmedilmesi dinen yasak mı? Bu yasağa ilişkin referanslar neler? Bu soruların yanı sıra bir başka soru: Muhammed Peygamber tarih ... Devamını Oku »

  • Tweet