Pazar , 19 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: işsizlik

Etiket Arşivi: işsizlik

İşsizlik arttı, tasarruflar eridi…

Süleyman Yaşar

  Merkez Bankası’nın para politikasında kontrolü kaybetmesi Türk parasının hızla erimesine neden oluyor. Tabii bu arada Amerikan Doları’ndaki kontrolsüz artışın Türkiye ekonomisini durdurduğunu belirtmekte fayda var.   Peki, niye dolardaki kontrolsüz artış Türkiye ekonomisini durdurdu?   Durdurdu, çünkü vatandaşın tasarrufları aniden yüzde 21 oranında eridi.     İŞÇİNİN, MEMURUN, ESNAFIN ALIN TERİNE İKTİDAR EL KOYDU   Bu arada işçi, memur, ... Devamını Oku »

  • Tweet

RESESYON KAPIDA

işsizlik

 SÜLEYMAN YAŞAR    Merkez Bankası’nın para politikasında kontrolü kaybetmesi Türk parasının hızla erimesine neden oluyor. Tabii bu arada Amerikan Doları’ndaki kontrolsüz artışın Türkiye ekonomisini durdurduğunu belirtmekte fayda var.   Peki, niye dolardaki kontrolsüz artış Türkiye ekonomisini durdurdu?   Durdurdu, çünkü vatandaşın tasarrufları aniden yüzde 21 oranında eridi.     İŞÇİNİN, MEMURUN, ESNAFIN ALIN TERİNE İKTİDAR EL KOYDU   Bu arada ... Devamını Oku »

  • Tweet

İşsizlikte patlama! Son 5 yılın zirvesine çıktı!

42074

İşsizlik oranı ekonomik aktivitedeki yavaşlama, hava koşullarının tarıma etkisi Suriyeli mülteciler ve artan işgücüne katılımın etkisiyle yükselmeye devam ederek Ocak döneminde yüzde 11.3 ile Nisan 2010’dan beri en yüksek seviyede. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre, Aralık 2014, Ocak ve Şubat 2015 aylarını kapsayan Ocak döneminde, tarım dışı işsizlik ise yüzde 13.4, mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı ise ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ekonomide kötü gidiş: 2014’te batık kredi kartı sayısı 1 milyonu geçti

kredi-kartı-taksit

Ödenmeyen kredi kartı borç toplamı da 2002’de 222 milyon lirayken, 25 kat artarak 5,8 milyar liraya ulaştı Tüketici Birliği Başkanı Mehmet Bülent Deniz, 9 milyon insanın, kart borcunun yalnızca asgari tutarını ödeyebildiğini söyledi. Vatandaşın artan enflasyon karşısında çaresiz kalarak karta yüklendiğini belirten Deniz, “Problem yanlış ekonomik politikalarda” dedi. Artan işsizlik ve kötüye giden ekonomik şartlar batık kredi kartı sayısında patlamaya ... Devamını Oku »

  • Tweet

Böke: ‘Hukuki, sosyal ve ekonomik adalet zedelendi’

chpli-boke-tesvik-ve-faizler-siyasi-cezalandirma-araci-oldu_1339178_720_400

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke Türkiye’de kronikleşmiş bir eşitsizlik ve adaletsizlik sorunu olduğunu söyledi. Böke, “Sadece hukuki adalet değil, sosyal ve ekonomik adalet de Türkiye’de tamamen zedelenmiş vaziyette. Ekonomik politikalarımızın ilk amacı, bu adaletsizliği hızlı gidermek” dedi. İzmir’de CHP 2. bölge 1. sıradan milletvekili adayı olan Selin Sayek Böke, Cihan Haber Ajansı ... Devamını Oku »

  • Tweet

Türkiye niye ihracat yapamıyor

Süleyman Yaşar

İhracatımız Mart ayında yine geriledi. Geçen yılın mart ayında 12,7 milyar dolar olan ihracatımız yüzde 13,4 oranında gerileyerek bu yıl 11,2 milyar dolar oldu. Böylece bu yıl başından beri ihracat Ocak ayında yüzde 9,8, Şubat ayında yüzde 13, Mart ayında ise yüzde 13,4 oranında geriledi. Bu arada son on iki aylık ihracat ise 153 milyar 309 milyon dolar oldu. Dolayısıyla ... Devamını Oku »

  • Tweet

İşsizlikte dünya üçüncüsü olduk  

Süleyman Yaşar

Dün işsizlik rakamları açıklandı. Buna göre Aralık 2014 döneminde işsizlik oranı yüzde 10,9’a yükseldi. Bu düzeyde işsizlik oranı, yükselen ülkeler arasında en yüksek işsizlik oranına ulaşan üçüncü ülke olduğumuzu bize gösteriyor. Çünkü yükselen ülkeler arasında yapılan en yüksek işsizlik oranı olan ülkeler sıralamasında yüzde 24,3 işsizlik oranıyla Güney Afrika Cumhuriyeti birinci, yüzde 12,9 işsizlik oranıyla Mısır ikinci, yüzde 10,9 işsizlik ... Devamını Oku »

  • Tweet

İşsizlik arttı, çift rakama dayandı..Son 4 yılın rekoru…

İşsizlik-Maaşı-Sorgulama

Türkiye genelinde işsizlik oranı Kasım, Aralık ve Ocak aylarını kapsayan Aralık döneminde yüzde 10.9’a yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, gelişmiş ülkelerde temel işsizlik verisi olarak kabul edilen tarım dışı işsizlik de yüzde 12.9’a çıktı. TÜİK verilerine göre, 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2014 yılı Aralık döneminde 3 milyon 145 bin kişiye yükseldi. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde ... Devamını Oku »

  • Tweet

İŞSİZLİKTE SEÇİM OYUNU

İşsizler

Türkiye’de işsizlliği yüzde 9.9 çıkartan TÜİK’in hesaplama yöntemini eleştiren Faik Öztrak, “Gerçeği saklıyorlar. Eski sistemle yapılsa yüzde 11’i bulur” dedi On yıldır Avrupa Birliği ile Türkiye tam üyelik müzakereleri sürdürüyor. İstatistik Kurumu (TÜİK)’in 10 yıldır aklına gelmeyen AB ile hesaplama yöntemlerini uyumlu hale getirmek, tam da 2014 işsizlik rakamları öncesi geldi. On yıldız işsizlik hesaplama yöntemini değiştirmeyen TÜİK, seçim öncesi böyle bir ... Devamını Oku »

  • Tweet

İşsizim..İşsizsin..İşsiziz…2014 rakamları korkuttu!

ıssızluk

TÜİK 2014 işsizlik rakamlarını açıkladı. Bu oran  yüzde 9.9 oldu…İşsiz sayısı 2 milyon 853 bin . Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2014 yılında 2 milyon 853 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise %9,9 seviyesinde gerçekleşti. 2013 yılında işsizlik yüzde 9.7 idi. KADINLARDA DAHA YÜKSEK İşsizlik oranı erkeklerde %9 kadınlarda ise %11,9 oldu. Aynı yılda tarım dışı ... Devamını Oku »

  • Tweet