Çarşamba , 29 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: ıran

Etiket Arşivi: ıran

İran, ABD’nin yük gemisine el koydu

abd

İran’ın, ABD’ye ait bir yük gemisine el koyduğu ve Bandar Abbas limanına götürdüğü bildirildi. İran’ın ABD’ye ait bir yük gemisine ve 34 mürettebatına el koyarak, gemiyi ülkenin güneyindeki Bandar Abbas limanına götürdüğü bildirildi. ABD’nin yük gemisine İran’ın savaş gemisinin eşlik ettiği belirtildi. Olayı, Suudi Arabistan televizyonu Al Arabiya duyurdu. İranlı haber ajansı Fars’ta yer alan habere göre, ABD gemisi Basra ... Devamını Oku »

  • Tweet

İran’dan Suudi Arabistan’a sert çıkış:Utanmaz saldırgan!

iran

İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Yemen’deki Husi hedeflerine yönelik düzenlediği Kararlılık Fırtınası Operasyonu’na tepki göstererek, “Suudi Arabistan utanmazca bütün İslami kuralları çiğneyerek, bağımsızlık isteyen ve hegemonyacı sisteme karşı duran Müslüman bir ülkeye saldırdı” dedi.   İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre, başkent Tahran’daki Devrim Muhafızları’nın Bilimsel Tıbbi Araştırma Festivali’nde konuşan Caferi, ... Devamını Oku »

  • Tweet

PKK’nın Ağrı’da ne işi var

emre-uslu

  PKK ile TSK arasında çıkan çatışmada gözler hükümetin üstünde. Kamuoyunun yaygın kanaati Ağrı olayının hükümetin seçim projesi olduğu yönünde. Eldeki verilere bakacak olursak gerçekten de hükümetin açıklaması gereken, ama açıklayamadığı birçok tuhaflık var.   Vali’nin Efkan Ala’nın en yakın bürokratı olması, Ala’nın hiçbir resmî hüviyeti olmamasına rağmen olayla ilgili ilk açıklamayı yapması, çatışma haberleri sıcaklığını korurken hükümetin beş PKK’lı ... Devamını Oku »

  • Tweet

İran basınında Erdoğan yorumu: Osmanlı Don Kişot’u Tahran’da

erdoğan

İran’ın reformcu Şehrvend Gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İran ziyaretini ‘Osmanlı Don Kişot’u Tahran’da’ başlığıyla birinci sayfadan okuyucularına aktardı. Erdoğan’ın son dönemde İran’la ilgili kullandığı sözler, politikacıların yanı sıra ülke basında da tepkiyle karşılandı. Tepkiler ağırlıklı olarak muhafazakar kesime yakın medyada yer alırken, reformculara yakın basında da yer buldu. Reformcu Şehrvend (Şahrvand) gazetesi de bugünkü sayısında Erdoğan’ın İran seyahatine eleştirel ... Devamını Oku »

  • Tweet

İran’da Erdoğan kavgası…Çok ağır sözler!

28686288

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Sözcüsü Hüseyin Nakavi Hüseyni, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İran ziyareti ile ilgili “Ülkeyi aşağılayan birisinin ayaklarının altına kırmızı halı sermek diplomasimiz için utanç vericidir” açıklamasında bulundu. İran’ın yarı resmi Fars ajansına açıklamada bulunan Nakavi, “Hükümet, Erdoğan’ın İran’a yönelik sözlerinden sonra bu ziyaretin yapılmasına izin vermemeliydi. Bu ziyaret ya lağvedilmeliydi yahut ertelenmeliydi” diye konuştu. İranlı ... Devamını Oku »

  • Tweet

Nükleer müzakerelerde anlaşmaya varıldı

şıuz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif attıkları twitter mesajlarında İran’la nükleer görüşmelerinde ana çerçeve üzerinde ulaşıldığını belirtti. Ruhani mesajında “Nükleer programda ana çerçeve üzerinde uzlaşıldı. Anlaşma metni yazımı hemen başlayacak” dedi. Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından atılan mesajda ise “Nihai anlaşma için çerçeve üzerinde anlaşıldı” ifadesine yer verildi. Fransız Haber Ajansı (AFP), İran medyasının, uzlaşma ... Devamını Oku »

  • Tweet

İsrail’in güvenliği, gazetecilerin tutuklanması: İsrail TV2’ye konuşan Arınç’tan yeni bombalar

fft64_mf1749860

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, katıldığı bir İsrail televizyon kanalında İsrail güvenliğini sağlamak noktasında Türkiye’nin iyi bir partner olacağını söyledi. “Gazetecilik faaliyetlerinden dolayı hiçbir gazetecinin ne tutuklanması, ne gözaltına alınması ne de mahkum edilmesini kabul edemem” diyen Arınç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail’e yönelik sert eleştirilerini de değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç, İsrail’in TV2 kanalına konuştu. ... Devamını Oku »

  • Tweet

80 il karanlıkta..Bir tek o ilde elektrik kesilmedi…Nedeni inanılmaz

van_kedi_genel_gorunum

Ülke genelinde elektrik kesintisinin yaşanmadığı tek il olan Van’ da enerjinin İran üzerinden alındığı için kesintiden etkilenmediği bildirildi. DHA İLGİLİ HABER Her yer karanlık..Elektrikler gitti..Marmaray, metro yolda kaldı Doktorlar panikte..Jeneratör için mazot arıyorlar..Aşılar bozulabilir! Davutoğlu’ndan elektrik kesintisine flaş açıklama:’Terör saldırısı…’ Devamını Oku »

  • Tweet

Erdoğan’ın İran gezisi netleşti

erd

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Yemen’de ortaya çıkan gelişmeler ve bu ülkeye Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin askeri müdahalesi nedeniyle iptal edilebileceği tartışmalarına neden olan İran ziyaretinin programı netleşti. Erdoğan, iki ülke arasında önemli bir ihtilafa neden olan Yemen krizine rağmen iki günlük İran gezisine çıkacak. Gezinin tarihi, 6 – 7 Nisan olarak belirlendi. Aydın Hasan’ın Milliyet’te yer alan haberine göre ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ruhani’nin eski danışmanından şok iltica talebi

ruhani

İsviçre Lozan’da Amerika-İran arasında nükleer silahsızlanma konusu görüşülürken İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin eski başdanışmanı olan gazeteci Amir Hüseyin Motoghi İsviçre’den siyasi iltica talebinde bulundu. İsviçre hükümeti bu isteğe olumlu veya olumsuz bir cevap vermedi. Yetkililer önümüzdeki günlerde bu isteği değerlendireceklerini ifade ettiler. Öte yandan İranlı gazetecinin bu isteği görüşmelere katılan İran heyetinde adeta bir şok etkisi yarattı. DHA Devamını Oku »

  • Tweet