Cumartesi , 16 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: İoannis N. Grigoriadis

Etiket Arşivi: İoannis N. Grigoriadis

‘Avrupa Günü’nün anlamı

Resim Grigoriadis

Cumartesi, “Avrupa Günü”nün yıldönümü Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde kutlandı. 9 Mayıs, iki farklı nedenle “Avrupa Günü” olarak kutlanmaktadır. Birinci, 9 Mayıs 1945, Avrupa’nın ilk barış günüdür. Zira arifesinde 8 Mayıs 1945 Alman Mareşal Wilhelm Keitel, Nazi Almanya’nın koşulsuz tesliminin antlaşmasını imza atmıştı. İkinci Dünya Savaşı’nın küllerinden doğan yeni Avrupa’nın doğum günüdür. İkinci, 9 Mayıs 1950 tarihinde, Fransız Dışişleri Bakanı Robert Schuman, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Göçmen faciası ve Avrupa Birliği

Resim Grigoriadis

  Geçen hafta İtalya’nın Lampedusa adası açıklarında meydana gelen ve yaklaşık 700 göçmenin boğulmasına neden olan gemi kazası, sadece yakın tarihin en büyük deniz faciası değil, aynı zamanda da Avrupa Birliği’nin ve genelde Batı’nın göç ile ilgili politikalarının iflasının acı bir göstergesidir. Senelerdir tartışılan ve hakkında çeşitli araştırmalar yapılan bir konu olmasına rağmen, boyutları her gün büyüyen bir sorununun karşısında ... Devamını Oku »

  • Tweet

Alkistis Protopsalti Konserinde

Resim Grigoriadis

Geçen Perşembe günü Ankara’da, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde bir ilk yaşandı. Yunanistan’ın en kıdemli ve meşhur sarkıcılarından biri olan Alkistis Protopsalti Kültür ve Kongre Merkezi Kemal Kurdaş Salonu’nda konser verdi. Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’nin verdiği destekle mümkün olan bu etkinlikte, ‘Yunanistan’ın Renkleri’ adlı programı çerçevesinde sunulan şarkılar, Ankara’nın küçük Yunan cemaatinin mensuplarıyla beraber, konsere gelen Türk sanatseverlerini de büyülediler.   Türkiye’deki ... Devamını Oku »

  • Tweet

SYRİZA’nın gerçekle imtihanı

Resim Grigoriadis

SYRİZA’nın iktidar olduğu andan beri Yunanistan’da en konuşulan siyasî konu, onun ekonomik politikasının sürdürülebilirliğiydi. Kemer sıkma politikalarına karşı sert ideolojik tepkisiyle kamuoyunun desteğini kazanan SYRİZA, Yunanistan’ın başına çıkmasını başarabildi. Gelgelelim ekonomik vaatlerine taviz vermeyen yeni başbakan Tsipras, Yunanistan’ın iflâsı ve Euro Bölgesi’nden çıkmasına yol açabilirdi. Dolaysıyla birçok analist SYRİZA’nın vaatlerinden vazgeçeceğinden başka çare olmadığının altını çiziyordu. Bu açıdan Cuma 20 ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yunanistan ekonomisi kritik noktada

Resim Grigoriadis

SYRİZA- ANEL hükümeti iktidara çıkar çıkmaz, Yunan ekonomisinin kaçınılmaz acil iktisadi sorunlarına karşı karşıya gelmek zorunda kaldı. İddialı açıklamalar ve vaatleriyle kamuoyunun desteğini kazanan yeni başbakan Aleksis Tsipras, eski sözlerinin ve gerçeklerin arasında çok hassas bir denge oluşturmak zorunda. İç cephede beklentiler radikal bir politika değişikliği için aşırı seviyede yüksekken, Avrupa cephesinde ittifak arayışları olumsuz çıktı. Almanya’yı bırakın, Fransa ve ... Devamını Oku »

  • Tweet