Çarşamba , 8 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: internet

Etiket Arşivi: internet

MİLYONLARI İLGİLENDİREN HABER

akıllı-telefon

Sabit ve mobil telefon ile internet abonesi milyonlarca vatandaş sunulan hizmetten yararlandıkları süre ve miktar kadar ücret ödeyecek. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, 1 Nisan tarihinden itibaren tüketicilerin kullandıkları süre veya miktar kadar ödeme yapacağını açıkladı. Acarer, abonelere 1 Nisan’dan itibaren imzaladıkları sözleşme ve taahhütnamelere internet ortamında da erişim imkanı sağlandığını açıkladı. BTK Başkanı Tayfun Acarer, milyonlarca ... Devamını Oku »

  • Tweet

Büyük sansür başladı

sansür

AYM’nin iptal ettiği internete sansür ve büyük gözaltı, Torba Kanun’la geri döndü. Dün sabaha karşı Meclis’te kabul edilen yasayla daha önce mahkemelerin elinde olan interneti engelleme yetkisi başbakan ve bazı bakanlara verildi. İktidar, internete sansür ve büyük gözaltı ısrarından geri adım atmadı. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) iptal ettiği TİB Başkanlığı’na internet sitelerine tümden erişimi mahkeme kararı olmadan engelleme yetkisi veren düzenlemeyi ... Devamını Oku »

  • Tweet

İnternetin yeni fenomeni ‘Gülen adam’… Rekora koşuyor

33web

İnternette çok uzun süredir en çok izlenen videolar arasında, “gülen adam”. İspanyolca konuşan bir adam bir televizyon programında kahkahalarla gülerek bir şeyler anlatıyor. Onu bu kadar ünlü yapan ise konuşmasına birçok dilde alt yazılar eklenip farklı hikayeler anlatılması. Hikayelerin neredeyse tümü siyaset içerikli. Peki kim bu gülen adam ve gerçekte ne anlatıyor? Devamını Oku »

  • Tweet

Şafak: ’Erdoğan ve AKP 10 yılık kazanımı geri çevirdi’

1699049

Türkiye’nin uluslararası arenada en çok okunan yazarlarından Elif Şafak İsveç’te yayımlanan Svenska Dagbladet gazetesi için bir yazı kaleme aldı. Türkiye’de son dönemde meydana gelen gelişmeleri değerlendiren Şafak; ifade özgürlüğünden, basın üzerindeki baskılara, çok kültürlülükten son dönemde artan komplo teorilerine birçok konuda önemli mesajlar verdi. TÜRKİYE’DE KOMPLO TEORİSİ BOL Türkiye’de komplo teorisi bolluğunun yaşandığını belirten Şafak, şu ifadelere yer verdi: ‘‘Hükümet, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Uluslararası Af Örgütü’ne göre Türkiye’nin en kronik sorunu!

3

Uluslararası Af Örgütü’nün 2014 raporlarına göre Türkiye’de en kronik problemi yargı bağımsızlığı oldu. Rapora göre, MİT’e aşırı yetki verildi ve insan hakları ihlalleri yapan teşkilat üyeleri yasayla korundu. Türkiye’de ifade ve medya özgürlüğü de zedelendi. Raporun, “Serbestçe haber yapabilme özgürlüğü ciddi biçimde kısıtlandı. Sosyal medya özgürlüğüne ciddi bir darbe vuruldu. Kesin ve inandırıcı delil olmaksızın insanlar hüküm giyiyor” maddeleri dikkat ... Devamını Oku »

  • Tweet

TİB mahkeme kararı olmadan internet kapatacak

12

Torba kanun teklifi, kabul edilirken, teklife göre, başbakanlık ya da bakanların talebiyle, mahkeme kararı olmaksızın internete erişim yasağı verilebilecek. Torba kanun teklifi, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. ntv.com.tr’nin haberine göre, yaşam hakkı, kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, milli güvenlik, kamu düzeninin korunması gibi gecikmesinde sakınca bulunan hallerde başbakanlık veya ilgili bakanlıkların talebi üzerine, TİB (Telekominikasyon İletişim Başkanlığı), ... Devamını Oku »

  • Tweet

Sapkınlığın böylesi…11 yaşındaki kız çocuğuna utanç verici teklif

kız-çocuğu

Bilişim Hukuku Derneği’nin (BHD) internetteki sohbet odalarında yaptığı deney korkunç bir gerçeği ortaya çıkardı. 11 yaşındaki bir kız çocuğu profiliyle sohbet odalarına giren dernek yetkililerine 120 kişi mesaj yazdı, bu mesajlardan 65’ini ise cinsel içerikli mesajlar oluşturdu. Bazı kullanıcılar ilişki karşılığında para teklif ederken sadece 10 kişi, çocuğu uyararak sohbet odalarında olmasının doğru olmadığını yazdı ve sohbet sitesinden uzaklaştırmaya çalıştı. ... Devamını Oku »

  • Tweet

HRW’den Erdoğan ve AKP’ye çok ağır eleştiri

New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch – HRW), geçen yılla ilgili insan hakları raporunu açıkladı. Raporda Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın insan hakları ve hukukun üstünlüğünü aşındırarak Türkiye’nin son 10 yıldaki kazanımlarını yok etme sürecinde olduğu vurgulandı. Toplam 656 sayfalık raporda Türkiye’ye 8 sayfa ayrıldı. Gezi Parkı olaylarının ardından, hükümetin medya ... Devamını Oku »

  • Tweet

Diyanet öyle bir fetva daha verdi ki: ‘ O da haram’

bılgısayar

Bir taraftan sanatçılar diğer taraftan da yazılım firmaları sanal alemden rastgele indirilen şarkı ve programlar için telif hakkı ödenmesini istiyor. Konuyla ilgili vatandaşların soruları üzerine bir açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, birer emek mahsulü olarak internet ortamına geçirilmiş olan her türlü program, yazılım, kitap, müzik gibi ürünleri ilgililerin izni olmadan elde edip kullanmanın helal olmadığına hükmetti. Devamını Oku »

  • Tweet

Sansüre doymuyorlar:İnternet yasağında inanılmaz gelişme

ınternet

Görüşmeleri  gelecek hafta başlayacak olan torba yasaya, iki son dakika sürprizi daha girdi. Diyarbakır’da borç nedeniyle kesilen elektrikler sonrası artan gerilimi önlemek için, elektrik dağıtım şirketlerinin kayıp kaçak oranlarına esneklik tanınırken; ulusal güvenlik gerekçesiyle internette yapılan engellemenin sınırı “sitenin tümünü kapatmaya” kadar genişletildi. KAÇMANIN CEZASI Otoyol ve boğaz köprülerinden kaçak geçenlerin cezası da hafifliyor. Halen geçiş ücretlerini ödemeden geçiş yapan ... Devamını Oku »

  • Tweet