Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: eylem

Etiket Arşivi: eylem

Sanayi devinde eylem…1500 işçi iş bıraktı

1

İzmir’in Aliağa ilçesinde faaliyet gösteren kısa adı Petkim olan Petkim Petrokimya Holding A.Ş.’de yılbaşından bu yana devam eden toplu iş sözleşmesinden sonuç alınamaması üzerine işçiler eyleme başladı. Vardiyası biten işçiler tesislerden ayrılmazken, ürün çıkışına da izin verilmedi. Petkim’den yapılan yazılı açıklamada ise Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinin Yüksek Hakem Kurulu aşamasına geldiği belirtildi. Yılbaşından buyana toplu iş sözleşme görüşmeleri süren ... Devamını Oku »

  • Tweet

İşte 10 maddeyle metal direnişi: Nasıl başladı, neler oldu, son durum ne?

Gunlerdir fabrika bahcesinde uyuyorlar

Bursa’da otomotiv devi fabrikalarda başlayan, Ankara, Kocaeli ve Sakarya’ya da yayılan metal direnişi büyüyerek devam ediyor.  İşverenler  direnişi kırmak için çeşitli yöntemler  denerken   işçiler talepleri karşılanana dek direnmekte kararlı. Hal böyleyken biz de metal direnişini en basit haliyle derledik. Metal direnişi nasıl başladı? Türk Metal Sendikası’nın Bosch fabrikasında geçmiş 3 yıllık kayıpları karşılayacak bir oran üzerinden toplu sözleşme imzalaması ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bir fabrika daha üretimi durdurdu…Büyük greve öyle bir ilden destek geldi ki!

FORD

Eskişehir’deki Ford Otosan fabrikasında çalışan işçiler, tesisin bahçesinde toplanarak iş bırakma eylemine başladı. Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde Ford işçileri grevin 6. gününde taleplerini yönetime sunarken, Ford Otosan’ın Eskişehir fabrikasında da yüzlerce işçi iş bırakma eylemi başlattı. Gölcük’te Ford Otosan fabrikasının işçileri, Türk Metal Sendikası’na karşı eylemlerini 6. günde de sürdürüyor. Renault ve Tofaş işçilerinin ardından eyleme geçen Ford işçileri, fabrika yönetimiyle ... Devamını Oku »

  • Tweet

Böyle imamlar da var… Direnişteki işçilere öyle bir vaaz verdi ki!

20567

İmam TOFAŞ işçilerine direniş vaazı verdi.   Bursa’daki TOFAŞ fabrikası önünde işçiler toplu olarak Cuma namazını kıldı. Evrensel’de yer alan habere göre; Namaz için gelen imam, “Bizden çok üstün imkanlara sahip olabilirler. Ama kıymetli kardeşlerim hala zaman zaman aklınızı çelenler olabiliyor. Burda birliğimizi ve beraberliğimizi bozmadığımız müddetçe inşallah zafer nasip olacak. Hiçbir zafere çiçekli yollardan gidilmez. Biz tabii zorluklar yaşayacağız. ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Büyük patron işçi eylemine öyle bir yorum yaptı ki…

renault-dan-kritik-aciklama-5659484

Renault Avrasya Başkanı Kugler, “Türkiye’ye uzun vadeli bakıyoruz ama eğer istikrarsızlık geldiğini görürsek o zaman yatırımlarımızı gözden geçiririz” dedi   Renault’nun Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Avrasya Bölgesi Başkanı Jean Christophe Kugler, otomotiv sektöründeki iş bırakma eylemini değerlendirdi.   Kugler, devam eden üretim duruşlarının Türkiye için bir tehdit ama aynı zamanda global bir sorun olduğunu belirterek “Türkiye’ye uzun vadeli bakıyoruz ama ... Devamını Oku »

  • Tweet

Palalı saldırgan durmuyor: Tanık polisi bile tehdit etti!

210520151301134168169_2

Gezi eylemleri sırasında Talimhane’de yaşanan olaylar sırasında elinde palayla göstericilere saldıran Sabri Çelebi’nin yargılandığı davada, polis memuru Ramazan Ezen ‘tanık’ sıfatıyla dinlendi.   Olay sırasında Taksim’de görevli olduğunu anlatan Ezen, “Bana doğrudan sanıklar tarafından ve Gezi eylemcileri tarafından bir saldırı olmadı. Ancak sanık Sabri Çelebi’nin müdürümüz Kayhan Şahan’a saldırdığına tanık oldum. Elinde palayı sürekli sağa sola sallıyordu” dedi.   Tanık ... Devamını Oku »

  • Tweet

Brezilya’lı işçilerden Bursa direnişçilerine selam:’Direnin..Kazanacağız’

20348

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinden Tersane İşçileri Sendikaları Birliği (SINTNAVAL) Şube Başkanı Carlos Roberto Formigão, direnişteki metal işçilerine dayanışma mesajı yolladı.   Renault ile yükselmeye başlayan Türkiyeli metal işçilerinin sesi dünyanın diğer ülkelerindeki işçi arkadaşları tarafından da duyulmaya başlandı.   Dünyanın öbür ucundan, Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinden Tersane İşçileri Sendikaları Birliği (SINTNAVAL) Şube Başkanı Carlos Roberto Formigão, işçiler adına ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dev fabrikalarda üretim durdu: İşçiler 4 gündür eylemde

29411258

Coşkunöz Holding’e bağlı iki otomotiv yan sanayi fabrikası işçilerini işyeri önünde 3 gündür devam eden eylemleri sürüyor. Fabrika önündeki bekleyişlerini sürdüren işçiler adına konuşan Helim Gökdemir, sabah erken saatlerde Coşkunöz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Oya Coşkunöz Yöney ile görüştüklerini ve bu görüşmede Yöney’in ağladığını öne sürdü ve “O burada, bizim ailemiz dışarıda ağlıyor. Oya Yöney, kalender bir babanın, kalender kızı. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dev eylemde kritik gelişme! Neler oluyor?

İşverenle yaptıkları ikinci görüşmeden de sonuç alamayan TOFAŞ işçileri eyleme devam ediyor. TOFAŞ hisseleri ise borsada sert bir düşüş yaşadı.   TOFAŞ’ta eylem yapan işçi temsilcileri firma yetkilileriyle ikinci kez görüştü. Görüşme sonrasında açıklama yapan işçi İbrahim Gürlek, “Yetkililer, yarın sabah işe başlamamız şartıyla hiç kimsenin işten çıkarılmayacağını, maaşlarımızın da aynı şekilde olacağını söyleyerek, işe dönmemizi istedi. Biz de sizlerle ... Devamını Oku »

  • Tweet

Eylemdeki işçilerden kendilerini tehdit eden sendikaya şok

işçi

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’tan, Bursa’da işi bırakma eylemi yapan sendika üyesi otomotiv işçilerine destek gelmedi.   İşçilere yönelik sert ifadeler kullanan Kavlak, “Bakanlık müfettişinin söylediği gibi, kendinizi tehlikeye atmayın. Artık bitirin. Bitirin ki çok geç olmadan, hiçbir işçinin burnu bile kanamadan bu işi çözebilelim” dedi.   Sendikanın üyelerine yönelik sert açıklamalarına karşılık iş bırakma eylemini sürdüren işçiler, ... Devamını Oku »

  • Tweet