Pazar , 19 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: Ermeni soykırımı

Etiket Arşivi: Ermeni soykırımı

Soykırımdan yüz yıl sonra, İstanbul’da…

19trfs12kavalasaltik

22 Nisan’da, Ermeni Soykırımı’nın 100’üncü yılı anısına İstanbul’da konser düzenleniyor. Zülfü Livaneli ile Ertan Tekin bu gece için birer eser besteledi. Katalan ‘viola da gamba’ üstadı Jordi Savall da konserde var.   Tam 100 yıl önce bir gece vakti dönemin Ermeni aydınları İstanbul’daki evlerinden zorla alınıp sürgüne gönderildi. İçlerinden pek azı 24 Nisan 1915’te, şafak vakti çıkmak zorunda kaldıkları yolculuğun ... Devamını Oku »

  • Tweet

Başbakan Renzi: ‘Ermeniler konusunda Türkiye ortak değerimize saygı duymalı’

_73543142_4177e052-c200-44fd-b39f-4daa44f44d72

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak niteleyen Papa Francesco’ya destek verirken, Avrupa’nın ortak değerleri ve ortak fikirlerine saygılı olması konusunda Türkiye’yi uyardı ve Avrupa Birliği’ne girişin Ankara’nın elinde olduğunu söyledi.     İtalya kamuoyu ve bazı muhalefet partilerinin, “Hükümet soykırım konusunda Papa’yı yalnız bıraktı, onu savunmadı” baskılarının artması üzerine hükümet kanadından peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor.   ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kılıçdaroğlu, koalisyon hükümeti kurma koşullarını açıkladı

24084822

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, belli şartlarda koalisyon hükümeti kurabileceklerini söyledi.   Hürriyet gazetesinden Okan Konuralp’in haberine göre Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin büyükelçileriyle, Letonya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde öğle yemeğinde bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, koalisyon şartını açıkladı: “Belirli ilkeler ve değerler temelinde uzlaştığımız bir partiyle koalisyon kurabiliriz. Koalisyon kuracağımız partinin bağımsız olması gereken tüm kurumların ... Devamını Oku »

  • Tweet

Times yazarı Aaronovitch: ‘Hepimiz soykırım yapma kapasitesine sahibiz’

indir (1)

İngiliz Times gazetesinin köşe yazarlarından David Aaronovitch bugünkü yazısında Papa ve Türkiye’nin karşılıklı açıklamalarıyla alevlenen “Ermeni Soykırımı” tartışmasını ele aldı. Aaronovitch, “Hepimiz soykırım yapma kapasitesine sahibiz” başlıklı yazısında, yaşanan tartışmanın hiçbir ülkenin tarihinden kaçamayacağını gösterdiğini vurguladı. Papa Francesco, Pazar günü Vatikan’daki San Pietro Bazilikası’nda yapılan “Ermeni şehitliğinin 100. yılı için kutsal ayin” adlı törenin açılışında, “Son yüzyılda insanlık üç büyük ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kılıçdaroğlu’dan Avrupa Parlamentosu’nun Ermeni kararına karşı ilginç teklif!

2769c5f620ef8ce8498de075ef517b89

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa Parlamentosu’nda Ermeni Soykırımı tasarısı kabul edilmesine karşı üç partinin  (CHP, AKP ve MHP) ortak metin hazırlama önerisinde bulundu. 1915 olaylarına ilişkin Kılıçdaroğlu, “Yaşanan bir dram var. Hepimiz biliyoruz zaten. Tarihimiz ile yüzleşmekten hiçbir zaman korkmadık, korkmayacağız, korkmamalıyız da. Ermenistan’ın kendi arşivlerini bir an önce açması lazım” dedi. Kemal Kılıçdaroğlu gündeme ilişkin ... Devamını Oku »

  • Tweet

New York Times gazetesinde soykırım karikatürü

1

Avrupa Parlamentosu’nun Ermeni tasarısını kabul etmesi Türkiye’den büyük tepki çekti. Amerikan’ın en ünlü gazetelerinden New York Times’ta ise konuyla ilgili bir karikatür yayınlandı. Karikatürist Patrick Chappatte imzasıyla International New York Times’ın opinion bölümünde soykırım karikatürü yayınlandı. Söz konusu karikatürde bir Osmanlı görevlisi Ermeni vatandaşları trene bindirirken megafonla “Merak etmeyin, henüz soykırım kelimesi icat edilmedi” diye sesleniyor. Karikatürün sol üst kısmında ... Devamını Oku »

  • Tweet

24 Nisan yaklaşırken!

taner-akçam

  Taraf’ta yazmak istememin önemli nedenlerinden birisi 2015 ve yüzüncü yıl konusu idi. Kabul etmek gerekir ki sınıfta kaldım! Dersler, konferanslar, konuşmalar derken düzenli yazmak mümkün olmadı! Bundan dolayı bir özür borçluyum.   En azından önümüzdeki günlerde bu açığı kapatmak istiyorum. Nisan ayı ve Ermeni soykırımı konusu bir nisan yağmuru gibi olsun istemiyorum.   Böyle ciddi bir tehlike var… Seçimler, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yalçın Akdoğan: Goygoyculuk yaparak ciddi konular ele alınamaz

Yalçın Akdoğan

Avrupa Parlamentosu’nun Ermeni tasarısını kabul etmesine bir tepki de Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’dan geldi. Twitter hesabından açıklama yapan Akdoğan, “AP kıymet-i harbiyesi olmayan son kararıyla sözünün ağırlığını ortadan kaldırıyor. Goygoyculuk yaparak ciddi konular ele alınamaz. AP’nin bir dirayeti, gücü, vizyonu varsa tarihi safsataları bıraksın günümüzde yaşanan hadislerle ilgili bir tavır takınsın” ifadelerini kullandı.   Devamını Oku »

  • Tweet

Dışişleri’nden ‘Ermeni soykırım’ı yanıtı: Tarihi ve hukuku katleden bu metni ciddiye almıyoruz

mevlüt-çavuşoğlu

Avrupa Parlamentosu’nun, ‘Ermeni Soykırımı’ tasarısı kabul etmesine yönelik ilk tepki Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi. Kararı sert ifadelerle eleştiren Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında “Avrupa Parlamentosu kabul ettiği kararla, zamanında uluslararası hukukla bağdaşmaz şekilde ve yetki alanını aşarak yapmış olduğu hatayı tekrarlamıştır. Tarihi ve hukuku katleden bu metni kabul edenleri ciddiye almıyoruz” ifadeleri kullanıldı.   “Avrupa Parlamentosu 1915 olayları konusunda yeniden tarih yazmaya heveslenmiştir” ... Devamını Oku »

  • Tweet

Erdoğan: ‘Avrupa Parlamentosu’nun Ermeni kararı bir kulağımızdan girer..’

erdogan-istanbul-havalimani-promo-main

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Ermeni soykırımı ile ilgili kararı hakkındaki soruya, “Avrupa Parlamentosu hangi kararı alırsa alsın bir kulağımızdan girer diğerinden çıkar. Türkiye’nin böyle bir suçu kabul etmesi mümkün değildir” diye karşılık verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kazakistan’a hareketinden önce açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle: Cumhurbaşkanı’nın davetine icabetle Kazakistan’a hareket edeceğiz. Ziyaretimizde Dışişleri Bakanımız, Enerji ... Devamını Oku »

  • Tweet