Perşembe , 19 Şubat 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: erdem başçı

Etiket Arşivi: erdem başçı

Maliye Bakanı Şimşek de Erdoğan’a çaktı!

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’ya, siyasilerden yöneltilen eleştiriler sonrasında Maliye Bakanı Şimşek’ten destek geldi. Şimşek, “Merkez Bankası iyi bir performans göstermiştir. Bizim Merkez Bankası’na olan güvenimiz tamdır” dedi. Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre son dönemlerde Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’ya, (başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere) siyasilerden gelen tepkiler üzerine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Merkez Bankası’na olan güvenimiz ... Devamını Oku »

  • Tweet

Erdoğan’a bir darbe de ‘hocası’ Atalay’dan…

Turkish Interior Minister Besir Atalay a

Merkez Bankası ve başkanı Erdem Başçı’yı çok sert sözlerle eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı çok kızdıracak bir açıklama da AKP sözcüsü Beşir Atalay’dan geldi. Erdoğan’ın ‘hocam’ diye hitap ettiği Atalay gazetecilerin sorusu üzerine ‘MB Başkanı görevini çok iyi yapıyor’ diye konuştu. AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Beşir Atalay, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Atalay, Merkez Bankası Başkanı Erdem ... Devamını Oku »

  • Tweet

Oran: Erdoğan yurt dışına çıkınca ekonomi yönetiminin dili çözülüyor

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’ya destek mahiyetindeki açıklamalarını ‘çok geç kalmış ve çekingen bir tavır’ olarak niteledi. “Ne hikmettir ki bakanlar, bürokratlar, reel sektör temsilcileri ancak Erdoğan yurt dışına çıkınca konuşabilmektedir” diyen Oran, Erdoğan’ın baskısından çekinen bürokratların ve sivil ... Devamını Oku »

  • Tweet

Babacan, istifa sorusunu yanıtladı

Ali Babacan

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın lojmanından taşınmasının istifa söylentilerine yol açmasıyla ilgili olarak, “Ben derim ki hiçbir söylentiye kulak asmayın bilgileri sağlam kaynaklardan alın” diye konuştu. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan G20 Maliye Bakanları Zirvesi’nde konuştu. Babacan, “Merkez Bankası kur konusunu çok ciddi takip ediyor” dedi. Hürriyet’te yer alan habere göre Babacan, “Merkez Bankaları bulundukları ülkelerde ortamı ... Devamını Oku »

  • Tweet

Neler oluyor…Sarayın hedefindeki Başçı lojmanını boşalttı!

erdoganbascı

Faizleri yeteri kadar düşürmediği için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın neredeyse her gün eleştirdiği Merkez Bankası Erdem Başçı, 4 yıldır oturduğu lojmanı 7 Şubat’ta boşalttı. Başçı’nın çocuklarının okuluna yakın bir eve kiracı olarak taşındığı öğrenildi. Hürriyet’ten Neşe Karanfil’in haberine göre son bir aydır başta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olmak üzere Raporu’nun açıklanması için düzenlenen basın toplantısında ocak enflasyonunun 1 puandan fazla düşmesi halinde ... Devamını Oku »

  • Tweet

Babacan’dan Erdoğan’ı çıldırtacak ‘Merkez’ çıkışı…

BabacanBaşçı

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çok sert eleştirilerine maruz kalan  Merkez Bankası’nın yaptığı faiz hamleleri konusunda suskunluğunu koruyordu. Babacan bugün İstanbul’da düzenlenen Türkiye’nin G20 Dönem Başkanlığı kapsamında, ‘G20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları’ toplantısında yaptığı açıklamada, “Merkez Bankası’nda gayet yetkin bir ekibimiz var, ekibimize güveniyoruz… Doğru zamanda doğru kararlar aldıklarına inanıyoruz” diyerek suskunluğunu bozdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ... Devamını Oku »

  • Tweet

O rakamlar açıklandı, MB flaş kararı hemen aldı !

Enflasyon beklendiği kadar düşmeyince, Merkez Bankası da faiz indirimi için olağanüstü toplanmaktan vazgeçti. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Uygulanmakta olan temkinli para ve likidite politikaları sonucunda enflasyon göstergeleri iyileşmeye devam ediyor. Para Politikası Kurulu enflasyon görünümünü 24 Şubat toplantısında detaylı bir şekilde ele alacak” denildi. Tüketici fiyatları Ocak ayında yüzde 1.1 arttı ve yıllık enflasyon, yıl sonundaki yüzde 8.17’den yüzde 7.24 ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yeni bulundu: Ekmek, kahve-çay, et enflasyonu artırıyor!

Merkez Bankası, beklentilerin altında gelse de hedefi yüzde 63.4 aşan enflasyonu bu düzeylerde tutan ürünler arasında “ekmek, et, kahve-çay”ı da ekledi. Merkez Bankası’nın Aylık Fiyat Gelişmeleri raporunda, “işlenmiş gıda enflasyon görünümündeki iyileşme ekmek ve tahıllara ek olarak et ve süt ürünlerinden kaynaklanırken kahve-çay ve konserve işlenmiş sebze fiyatlarında yüksek oranlı artışlar devam etti. Aralık ayında işlenmiş gıda fiyatlarında gözlenen kısmi ... Devamını Oku »

  • Tweet

Başçı: Sıkı duruş sürecek

erdem-başçı

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, para politikasındaki sıkı duruşun, enflasyonda iyileşme sağlanana kadar süreceğini söyledi. Başçı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki sunumunda, “Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşmesağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir” dedi. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun faiz kararı için toplanacağı 24 Aralık’tan bir hafta öncesinde yaptığı sunumda Başçı, yılın başında alınan ... Devamını Oku »

  • Tweet