Cumartesi , 9 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: enflasyon

Etiket Arşivi: enflasyon

Bu hükümetle enflasyon niye yükselecek

Süleyman Yaşar

    Bildiğiniz gibi Türkiye enflasyon hedeflemesi rejimi uyguluyor. Peki, nedir enflasyon hedeflemesi rejimi? Hemen cevaplayalım. Bu rejimde bir enflasyon hedefi seçiliyor. Bu hedef, nokta ya da bant şeklinde olabiliyor. Yani yüzde 5 ya da yüzde 4-6 şeklinde. Ve bankalararası faiz oranları bu hedefe eşit ya da hedefin altına çekiliyor. Merkez Bankası şeffaflaştırılıyor. Ve güvenilir hâle getiriliyor. Yeni bir fiyat ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dört ayda suya yüzde 14,6, gıdaya yüzde 10,6 zam geldi

Süleyman Yaşar

    Dün enflasyon rakamları açıklandı. Buna göre tüketici fiyat enflasyonu Nisan ayında yüzde 1,63, üretici fiyatları yüzde 1,43 oranında arttı. Bu arada yıllık tüketici enflasyonu yüzde 7,91’e yükseldi. Peki, niye tüketici fiyatları hızla yükseliyor? Yükseliyor, çünkü gıda fiyatları hızla artıyor. Son dört ayda gıda fiyatları tam yüzde 10,6 oranında çoğaldı. Dolayısıyla enflasyonun yükselmesinde gıda fiyat artışı önemli rol oynuyor. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Enflasyon hedefinin % 75’i 4 ayda gerçekleşti

enflasyon

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, enflasyonla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, enflasyonun Nisan ayında beklentileri aşarak yüzde 1,63 olarak gerçekleştiğini, yıllık enflasyonun ise yüzde 7,91’e yükseldiğini söyledi. Öztrak, “2008 yılından bu yana en yüksek Nisan ayı enflasyonu oldu” dedi. Öztrak ekonomik verilere ilişkin şu değerlendirmede bulundu:     ENFLASYON DAR GELİRLİYİ EZDİ     Nisanda özellikle dar gelirli vatandaşlarımızı ... Devamını Oku »

  • Tweet

Flaş..Flaş..Ekonomide alarm…. Enflasyon patladı….

pazar-yeri

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre; Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 1,63, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 4,71 arttı. Artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,91 olurken, 12 aylık ortalamalara göre yüzde 8,57’ye ulaştı.   Nisan ayında, aylık en yüksek artış yüzde 12,30 ile giyim ve ayakkabı grubunda oldu. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dolar yazın düşer mi

Süleyman Yaşar

  Türk Lirası Amerikan Doları karşısında son yirmi günde yüzde 8 oranında değer kaybetti. Yine 12 ayda liranın değer kaybı yüzde 32 oldu. Bu arada 24 ayda Türk Lirası’nın değer kaybı yüzde 55’e ulaştı. Peki, lira böyle yüksek oranlı değer kaybederken enflasyon oranı hangi düzeydeydi? Hemen cevaplayalım; 24 ayda Türkiye’de yaşanan enflasyon yüzde 17, ABD’de 24 ayda yaşanan enflasyon yüzde ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dünya Bankası’dan Türkiye ekonomisine yönelik önemli açıklama

aff1c01d44eb2f54_606x341

Dünya Bankası Türkiye’ye yönelik büyüme tahminlerini açıkladı ve seçimlere yönelik uyarılarda bulundu.   Dünya Bankası’na göre Türkiye’nin 2015 sonunda yüzde 3 büyümesini beklediğini belirtti. Banka, 2016 yılı için büyüme tahminini yüzde 3,9 2017 için yüzde 3,7 olarak açıkladı. YATIRIMCI UYARISI  Dünya Bankası’ndan yapılan açıklamada seçimlere yönelik uyarıda geldi.   Banka, önümüzdeki genel seçimlere yönelik belirsizliğin yatırımcı davranışlarını olumsuz etkilemeye devam ... Devamını Oku »

  • Tweet

İsmail Koncuk: ‘Memur ve emeklilerin 730 günü çalındı’

koncuk

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden yola çıkarak yaptığı araştırmaya göre; Mart ayında üç aylık enflasyon yüzde 3,03 olarak gerçekleşti, toplu sözleşmede 2015 yılının ilk 6 ayı için öngörülen yüzde 3’lük zam eridi. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yazılı değerlendirmesinde, “Memurların toplu sözleşme hakkına sahip olması önemlidir ama görülmüştür ki toplu sözleşmede imza atmaya yetkili ... Devamını Oku »

  • Tweet

Economist: ‘Erdoğan ile Merkez Bankası arasında ateşkes ilan edildi’

150310151419_erdogan_basci_624x351_bbc_nocredit

Bu hafta Economist’te Türkiye’yle ilgili bir yazı yer alıyor. Yazıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Merkez Bankası Başkanı Erdem Basçı arasında ihtilaf yaşandığı belirtiliyor. Yazıda şu ifadelere yer veriliyor: “Diğer gelişen ekonomiler gibi Türkiye’nin de para birimi hızlı bir düşüş yaşıyor. Bu düşüşte ABD Merkez Bankası’nın da bir parça suçu var. ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını artıracağı beklentisi doları güçlendirirken ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bahçeli: AKP’de boşalacak 70 vekilliğe atmaca gibi saldırıyorlar

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kendisini millete adamış herkesi kucaklayan bir siyasi anlayışa sahip olduklarını, ancak Adalet ve Kalkınma Partisi’nde (AKP) böyle olmadığını söyledi. Bahçeli, üç dönem şartı nedeniyle AKP’de boşalacak 70 milletvekilliği için atmacalar gibi saldırıldığını vurguladı. Devlet Bahçeli, Meclis’te partisinin grup toplantısının ardından gazetecilerin 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde milletvekilliği adaylığı için kamuda istifaların son ... Devamını Oku »

  • Tweet

Erdoğan Merkez’i eleştirdikçe döviz borcu da 71 milyar lira arttı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başta Merkez Bankası olmak üzere, toplumun değişik kesimlerini hedef alan açıklamaları, piyasaları olumsuz etkiliyor. Dolarda son üç haftada meydana gelen artış, Türkiye’nin 396 milyar dolarlık toplam dış borç stokunu 71,3 milyar lira artırdı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası’na (MB) artan baskısı ve BDDK’nın Bank Asya yönetimine hukuksuzca işgalci yönetim ataması, ekonomiyi vurdu. Erdoğan’ın MB’ye ‘faizleri düşür’ ... Devamını Oku »

  • Tweet