Çarşamba , 6 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: ekonomi

Etiket Arşivi: ekonomi

Para bolluğunda yüksek faiz ver, para yokluğunda faizi düşür

Süleyman Yaşar

    Bildiğiniz gibi bizim Merkez Bankası ve ekonomi yönetimi dünyada paranın bol olduğu dönemde yüksek faiz verdi. Ve ucuz parayı yüksek faizle pahalıya topladı. Bu paralar ihracata konu olmayan AVM, lüks konut, lüks otomobil ithalatında kullanıldı. İhracat yapacak sanayi ve tarım sektörüne yatırım yapılamadı. Bu arada AKP hükümetleri Merkez Bankası’nın bu yüksek faiz politikasını destekledi. İşte bu desteğin sonucunda ... Devamını Oku »

  • Tweet

RESESYON KAPIDA

işsizlik

 SÜLEYMAN YAŞAR    Merkez Bankası’nın para politikasında kontrolü kaybetmesi Türk parasının hızla erimesine neden oluyor. Tabii bu arada Amerikan Doları’ndaki kontrolsüz artışın Türkiye ekonomisini durdurduğunu belirtmekte fayda var.   Peki, niye dolardaki kontrolsüz artış Türkiye ekonomisini durdurdu?   Durdurdu, çünkü vatandaşın tasarrufları aniden yüzde 21 oranında eridi.     İŞÇİNİN, MEMURUN, ESNAFIN ALIN TERİNE İKTİDAR EL KOYDU   Bu arada ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yargıtay bankaların kulağını çekti

bayram_oncesi_sahte_para_uyarisi13451105120_h915386

Yargıtay, bankalar aleyhinde tazminat kararlarını onayladı. Yüksek Mahkeme, müşteri talebine rağmen hesabı kapatmayan, haksız yere müşterinin hesabına bloke koyan bankalar için tazminata hükmetti.   Yargıtay, müşterilerini mağdur eden bankalarla ilgili mahkemelerce verilen birden çok mahkumiyet (manevi tazminat) kararını onayladı, bankaların, her bir davada tazminat cezalarına yaptığı itirazları reddetti. Müşterisinin talebine rağmen hesabını kapatmayan ve 12 lira yeni borç çıkaran bankanın ... Devamını Oku »

  • Tweet

Böke: ‘Hukuki, sosyal ve ekonomik adalet zedelendi’

chpli-boke-tesvik-ve-faizler-siyasi-cezalandirma-araci-oldu_1339178_720_400

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke Türkiye’de kronikleşmiş bir eşitsizlik ve adaletsizlik sorunu olduğunu söyledi. Böke, “Sadece hukuki adalet değil, sosyal ve ekonomik adalet de Türkiye’de tamamen zedelenmiş vaziyette. Ekonomik politikalarımızın ilk amacı, bu adaletsizliği hızlı gidermek” dedi. İzmir’de CHP 2. bölge 1. sıradan milletvekili adayı olan Selin Sayek Böke, Cihan Haber Ajansı ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dolar seçimden sonra düşer mi

Süleyman Yaşar

Amerikan tarım dışı istihdam verileri beklenenin altında geldi. Mart ayında Amerikan ekonomisi 126 bin istihdam yarattı. Oysa beklenti 245 bin istihdam düzeyindeydi. Bu arada Ocak ve Şubat istihdam verileri aşağı doğru 69 bin revize edildi. Yani istihdam yaratmada bir yavaşlama var. Ama bunun nedeni kış aylarının soğuk geçmesine bağlanıyor. Bir de gerileyen petrol fiyatlarının tüketici talebini henüz tetiklemediği belirtiliyor. Bütün ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ülke 23 milyar dolar kaybetti

ekonomi

Hükümetin politikaları nedeniyle GSYH’nin bir yılda 23 milyar dolar azaldığını söyleyen Öztrak, “Her fert 400 dolar kaybetti” dedi. Türk ekonomisinin çok sıkıntılı bir süreç yaşadığını, büyüme hızı ve işsizlik rakamlarının alarm verdiğini belirten CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak AKP’nin yanlış politikalarının ülkeye 23 milyar dolar kaybettirdiğini, geçen yıl her vatandaşın 400 dolar “para kaybettiğini” söyledi. Öztrak, Türk Lirasının 16 Ocak-31 ... Devamını Oku »

  • Tweet

Merkez’in rezervleri her gün altıyüz milyon dolar azalıyor

Süleyman Yaşar

Bildiğiniz gibi Türkiye döviz kuru rejimlerinden dalgalı kur rejimini uyguluyor. Bu arada hemen belirtelim bizim kullandığımız rejim serbest dalgalı kur rejimi değil. Peki ya ne? Bizim kullandığımız rejim kirli dalgalı kur rejimi. Yani Merkez Bankası döviz kurları yükseldiğinde rezervlerinden döviz satıyor. Tabii döviz fiyatı olması gerekenin altına düşünce bu defa piyasadan döviz alıyor. Böylece döviz kurlarının serbest dalgalanmasını engelliyor. Dolayısıyla ... Devamını Oku »

  • Tweet

CHP’den üstüste bombalar..Emekliden sonra engelliye aylık, taşerona kadro !

chpengelli

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre emeklilere bayramlarda ikramiye vaadi AKP’yi rahatsız eden CHP, “gelir testi” nedeniyle aylıkları kesilecek olan engellilere de “yaşam aylığı” sözü verdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya AKP’nin çıkardığı Genel Sağlık Sigortası Yasası’yla 8.5 milyon engelliden 1 milyonunun aylıklarının kesileceğine dikkat çekti. CHP’nin “sosyal paketinde” ayrıca emekliye ve asgari ücretliye en düşük bin 500 lira maaş, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Hani ekonomi iyiydi  

Süleyman Yaşar

Dün Mart ayı Tüketici Güven Endeksi yayınladı. Buna göre endeks mart ayında bir önceki aya göre yüzde 5,4 oranında gerileyerek 68.06’dan 64.39’a düştü. Önce tüketici güven endeksinin ne anlama geldiğini hatırlatalım… Bildiğiniz gibi tüketici güven endeksi TÜİK ve Merkez Bankası tarafından hazırlanıyor. Ve tüketicinin kişisel mali durumuna, genel ekonomiye ilişkin mevcut dönem değerlendirmelerine ve gelecek dönem beklentilerine bakılıyor. Bu arada ... Devamını Oku »

  • Tweet

Türkiye için çok kritik uyarı geldi…Malezya ve Şili benzetmesi!

modys

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, doların değer kazanması nedeniyle dış finansmana ihtiyaç duyan Türkiye ve benzer gelişmekte olan ülkelerde şirketlerin borç geri ödemelerinin daha maliyetli hale geldiğini belirtti. Doların değer artışının dış finansman ihtiyacı yüksek olan ülkelere etkisini değerlendiren ve bugün yayımlanan raporda, “Malezya, Türkiye ve Şili gibi yüksek tutarlı dış borç ödemeleri bulunan ülkelerde para birimlerinin göstediği belirgin değer kaybı ... Devamını Oku »

  • Tweet