Cuma , 8 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: dolar

Etiket Arşivi: dolar

Euro 3 lirayı aştı!

euro-dolar

ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımını Haziran’dan sonraya ötelemesinin etkisiyle küresel piyasalarda yükselen euro, geçen yıl 10 Şubat’tan bu yana ilk kez 3 lirayı aştı.   Dün ABD Merkez Bankası’ndan (Fed) gelen faiz kararı sonucunda 2.65 liraya kadar inen dolar, bugün Merkez Bankası Erdem Başçı’nın açıklamalarının ardından tekrar yükselişe geçti. Sabah saatlerinde 2.65 lira düzeyinde olan dolar, öğleden sonra 2.68 liranın ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dolar yazın düşer mi

Süleyman Yaşar

  Türk Lirası Amerikan Doları karşısında son yirmi günde yüzde 8 oranında değer kaybetti. Yine 12 ayda liranın değer kaybı yüzde 32 oldu. Bu arada 24 ayda Türk Lirası’nın değer kaybı yüzde 55’e ulaştı. Peki, lira böyle yüksek oranlı değer kaybederken enflasyon oranı hangi düzeydeydi? Hemen cevaplayalım; 24 ayda Türkiye’de yaşanan enflasyon yüzde 17, ABD’de 24 ayda yaşanan enflasyon yüzde ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dolar yeni tarihi rekorunu kırdı!

dolar41

Piyasalar, tatil sonrası ilk işlem gününde oldukça hareketli anlar yaşadı. Dolar Türk Lirası karşısında 2,74 ile tarihi zirveyi yenilerken, Euro yılın en yüksek seviyesine çıktı. Türk Lirası’ndaki değer kaybında Merkez Bankası’ndan beklenen hamlelerin gelmemesinin etkili olduğu belirtildi.   Güne tatilde kırdığı rekor sonrasında sakin başlayan dolar, Türk Lirası karşısında 2,74 ile yeni tarihi zirvesini gördü. Euro da Türk Lirası karşısında ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dolar tatil dinlemedi, ‘yine uçuşa geçti’

dolar_5885

Merkez Bankası’nın kısa vadeli faizleri sabit tutmasının ardından başlayan tırmanışla yeni rekor düzeye çıktı. Dolar 2.7327 lira ile önceki 2.7305 liralık rekor düzeyini aşarken, euro da 2.9220 liraya kadar yükseldi.   DHA Devamını Oku »

  • Tweet

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı, dolar haraketlendi!

97777

Merkez Bankası PPK toplantısı sona erdi. Açıklanan Nisan ayı faiz kararına göre ise Merkez’in faizlerde yine değişikliğe gitmediği görüldü. Merkez Bankası’nın faiz kararından sonra dolar haraketlenen dolar ket 2,70 liraya çıktı.   Merkez Bankası (MB) Para Politikası Kurulu (PPK) piyasaların merakla beklediği Nisan ayı toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı sonrası yapılan açıklamaya göre Merkez faizlerde değişikliğe gitmediğini açıkladı. MB politika faizi ve ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dolar yine hareketlendi!

210420151014202661662_2

Merkez Bankası’nın yarın yapacağı faiz toplantısı öncesi, dolar yeniden 2.71 lira sınırının üzerine yükseldi. Güne, 2.70 lira ile dünkü düzeylerde başlayan dolar, daha sonra gelen taleplerle 2.7127 liraya kadar çıkarken, euro da 2.8995 – 2.900 lira aralığında hareket ediyor. İstanbul, (DHA)   Devamını Oku »

  • Tweet

31 milyar dolar gizemli para

DOLAR

Faik Öztrak, “12 yıllık AKP iktidarında Türkiye’ye 31,1 milyar dolar kaynağı bilinmeyen para girmiştir. Cari açığın iyileştiği iddiası doğru değildir” dedi.   CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, “Cumhurbaşkanı, Merkez Bankasıyla sene başında yaptığı kavganın vatandaşa faturası ağırlaştıkça ve bugüne kadar anlattığı ekonomide başarı hikayelerinin gerçek olmadığı ortaya çıktıkça, ekonomiyi eleştiren herkesi kötü gidişin sorumlusu ilan etmeye çalışıyor” dedi. AKP ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yılmaz: ‘Merkez’e karışmayın; dolardaki tedirginliği giderici söylemde bulunun’

Durmuþ Yýlmaz

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Uşak milletvekili adayı eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Türkiye’nin 2015 yılında ödeyeceği toplam borç tutarı, bunun kompozisyonu ve olumsuzlukların ekonomi yönetimi üzerindeki etkilerinin doların yükselmesine neden olduğunu ifade etti. Siyasilere düşen görevin, tedirginlikleri giderecek söylemlere dönmesi gerektiğine dikkat çeken Yılmaz, “Doğru zamanda doğru hamle yapılmaz ise 3-5 milyar dolar satsanız bile piyasaları yatıştıramayabilirsiniz. Onun için ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dolar güne 2,7072 TL, euro 2,8948 TL’den başladı

DOVIZ PIYASASI HAREKETLI

Serbest piyasada bu sabah itibarıyla 2,7063 TL’den alınan dolar 2,7072 TL’den satılırken, 2,8936 TL’den alınan Euro’nun satış fiyatı ise 2,8948 TL olarak gerçekleşiyor. Euro-dolar paritesi 1,0684 seviyesinde. CİHAN Devamını Oku »

  • Tweet

Dolardan yeni zirve

dolar-fiyatlari-uctu

Dolar yeni güne yeni bir tarihi zirve ile girdi. ABD para birimi 2.6937 liraya tırmanarak, analistlerin “kritik eşik” diye nitelendirdiği 2.70 liraya dayandı. Dolar dünkü işlemlerde art arda 2.67 lira ve 2.68 lira sınırlarını aşarak 2.6873 lira ile yeni rekor düzeye tırmanmıştı. Haftanın ilk günü 2.82 lira düzeyinde hareket eden euro da yeni günde 2.8650 liraya kadar yükseldi. Devamını Oku »

  • Tweet