Pazartesi , 11 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: Dışişleri Bakanlığı

Etiket Arşivi: Dışişleri Bakanlığı

Flaş..Flaş…Türk gemisi Akdeniz’de bombalandı: 1 ölü

RESIMID_15733358

Dışişleri Bakanlığı, dün akşam saatlerinde bir Türk şirketine ait Cook Islands bayraklı, “Tuna-1″ isimli kuru yük gemisinin Libya limanına giderken, Tobruk’un yaklaşık 13 mil açığında, uluslararası sularda karadan topçu atışına maruz kaldığını, saldırı üzerine bölgeden uzaklaşmaya çalışan gemiye aralıklarla iki ayrı hava saldırısı düzenlendiği, saldırılarda geminin Türk vatandaşı 3. kaptanının hayatını kaybettiğinin, mürettebattan yaralananlar olduğu, gemide maddi hasar meydana geldiğini ... Devamını Oku »

  • Tweet

Türkiye, Ermeni Soykırımı’nı kabul eden o ülkenin elçisini de geri çağırdı

dışişleri

Lüksemburg Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımını kabul etmesi üzerine Türkiye bu ülkeden de büyükelçisini çekti. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Lüksemburg Büyükelçisi Levent Şahinkaya istişareler için Ankara’ya çağrıldı” denildi.   Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Lüksemburg Büyükelçisi Levent Şahinkaya’nın Ankara çağrıldığını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Lüksemburg Parlamentosu’nun aldığı haksız kararı kınıyor ve şiddetle reddediyoruz. Türkiye’nin Lüksemburg Büyükelçisi Levent Şahinkaya istişareler için Ankara’ya çağrıldı” denildi. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dışişleri: Erbil’deki saldırıda 2 Türk öldü, 5’i yaralandı

saldırı

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle: ’Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) merkezi Erbil ’de 17 Nisan akşamı gerçekleştirilen bombalı saldırıda IKBY makamlarının ilk açıklamalarına göre 2 kişinin hayatını kaybettiğini ve en az 10 kişinin yaralandığını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. İlk bulgulara göre hayatını kaybeden 2 kişinin Türk vatandaşı olduğu yetkililerce ifade edilmiş, DNA testiyle kimlik tespiti çalışmalarının sürdüğü bildirilmiştir. Yaralananlar arasında olduğu ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dışişleri Bakanlığı’ndan ‘sakın o ülkeye gitmeyin’ uyarısı

YEMEN

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, zorunlu olmadıkça Yemen’e gidilmemesi yönünde uyarı yapılırken, “Halen Yemen’de kalan/bulunan vatandaşlarımızın ülkeden derhal ayrılmaları ve zorunlu olmadıkça Yemen’e seyahat etmemeleri yönündeki tavsiyemizin bir kez daha hatırlatılması uygun görülmüştür” denildi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle: “Yemen’de güvenlik durumundaki olumsuz gelişmeler nedeniyle 27 Ağustos ve 30 Eylül 2014 ve son olarak 14 Şubat 2015 tarihlerinde Bakanlığımız tarafından yapılan ... Devamını Oku »

  • Tweet

Süleyman Şah Türbesi’nin kaderi ne olacak… Dışişleri Bakanlığı açıkladı

5399e399bb5c17ad390fce31

Dışişleri Bakanlığı,  Süleyman Şah’ın naaşının nakledilmesiyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “Geçici nakli kubur işlemi,  Süleyman Şah Türbesi ve müştemilatının anlaşmalarla tespit edilmiş statüsünde herhangi bir değişiklik anlamına gelmemektedir” denildi. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması şöyle: “Suriye sınırları içindeki Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu, bilindiği üzere, uluslararası hukuk temelinde anlaşmalarla kayda geçirilmiş bir Türk toprağıdır. Türbe ve müştemilatı; Caber Kalesi eteklerinde ilk ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dışişleri Bakanlığı’ndan flaş karar

yemen

Türkiye, Yemen’deki iç çatışmaların şiddetlenmesi üzerine Sana Büyükelçiliği’ni geçici olarak kapattı. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle: “Yemen’de meydana gelen yönetim krizi ve buna bağlı istikrarsızlık ile toplumsal gösteriler ve karşıt güçler arasındaki çatışmalar ülkede ciddi güvenlik zaafiyetine sebep olmuştur. Söz konusu gelişmeler üzerine Bakanlığımız tarafından 14 Şubat 2015 tarihinde yayınlanan duyuruda, vatandaşlarımızın Yemen’e seyahatlerini iptal etmeleri, Yemen’de bulunan vatandaşlarımızın da ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bu yanlışlık Erdoğan’ı küplere bindirecek !

bakanlık

Dışişleri  Bakanlığı’nın 2015 için, ‘Çanakkale Kahramanlık ve Ebedi Dostluk Anısına’ başlığıyla bastırdığı, ‘Çanakkale Özel’ ajandasında, Erivan’daki Ermeni Soykırım Anıtı’nın fotoğrafına yer verildiği ortaya çıktı. Bakanlık yetkilileri, söz konusu fotoğrafın yanlışlıkla basıldığını, ihmali olanlarla ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi. Hürriyet’ten Sevil Erkuş’un haberine göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, 1915 olaylarının yıldönümüne denk gelen 24 Nisan’da yapılacak Çanakkale Savaşları’nın yıldönümü törenlerine Ermenistan Devlet Başkanı ... Devamını Oku »

  • Tweet

CHP’li Çıray Meclis’e sordu: Gezi gerçeği neden Avrupa’dan gizlendi

CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, Dışişleri Bakanlığı’nın, Avrupa Konseyi’nden gizlediği gezi olayları bilançosunu Meclis gündemine taşıdı. Çıray, Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi’nin, Türkiye’den, Gezi olaylarında yaşananlar konusunda bilgi istediğini, ancak Türk Dışişleri’nin sunduğu raporda birçok gerçeğin eksik olduğunu belirtti. Çıray, “Dışişleri Bakanlığı’nın, Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi’ne sunduğu resmi raporunda, herkesin gözü önünde yaşanan olayların yer almaması kurumun ciddiyetine ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dışişleri’nden acil uyarı: O ülkeyi hemen terkedin

Dışişleri Bakanlığı yaptığı seyahat ve güvenlik duyurusunda Libya’daki Türk vatandaşlarının ülkeyi “süratle terk etmeleri” uyarısında bulunuldu. Bakanlığın internet sitesinde yayınlanan açıklamada şunlar kaydedildi: “Libya’da bulunmak için mücbir sebepleri olmayan vatandaşlarımızın bu ülkeden ayrılmaları ve zorunlu olmadıkça da seyahat etmemeleri 4 Haziran, 15 Temmuz, 23 Temmuz, 2 Ağustos ve 14 Ağustos tarihli uyarı ve duyurularımızla kuvvetle tavsiye edilmişti. Son haftalarda Libya’da ... Devamını Oku »

  • Tweet