Pazartesi , 29 Aralık 2014
Anasayfa » Etiket Arşivi: demokrasi

Etiket Arşivi: demokrasi

Taraftar olmadan taraf olmak

hertaraf

AHMET ERDİ ÖZTÜRK* / Bugün Türkiye’de yaşanan; susturmak, öç almak, günahını ve ayıbını örtmek adına hukuku, kolluk gücünü keyfî çıkarlara malzeme yapmaktır. Önce, birçok bakanın bilmediklerini bilmesiyle, dediklerinin ertesi günlerde gerçekleşmesiyle ünlenen sosyal medyanın “o” ünlü simasının öncü haberleri ile olacakları beklemeye başladık. Zaten malum tarihler yaklaşıyordu ve bir şeylerin olacağı malumdu. Sağ olsun iktidar bizleri çok bekletmedi. Kin, nefret ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ortadoğu’da ‘medeniyetler çatışması’

Yüksel Taşkın

Ortadoğu’nun petrol zengini ülkeleri dışında kalan geniş coğrafyadaki rejimlerin ciddi bir meşruiyet sorunu var. Bu sorunlu ülkeler listesine İran’ı da katabiliriz. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bu rejimlerin bazıları önemli bir desteği yitirmekle kalmadılar; Soğuk Savaş’ta ortaya çıkan denge durumundan istifade etme durumlarını da yitirdiler. Suriye’de üst düzey bir yetkilinin, “Sovyetlerin yıkılmasına onlardan daha çok biz üzüldük” demesi boşuna değildi. Son ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ekonomi ve demokrasi arasında kaldık

Süleyman Yaşar

Eski bir Yargıtay başkanı yargıçların “vicdanla cüzdan arasında” kaldıklarını ileri sürmüştü. Şimdi de ünlü iktisatçı Joseph Stiglitz, ülkelerin, ekonomi ve demokrasi arasında kaldığını söylüyor. Önümüzdeki dönemde ekonomide neler olacağını değerlendiren Nobel ödüllü iktisatçı Stiglitz’in görüşleri şöyle: “İkinci dünya savaşından sonra dünya ekonomisinde en önemli çatışma komünizmin mi yoksa kapitalizmin mi büyümeyi ve refahı artıracağı üzerine oldu. Fakat Berlin Duvarı’nın yıkılmasının ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ethem’in ailesinden tepki: Katiller madalya ile ödüllendirilecek

ethem

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü’nün Gezi eylemleri sırasında Ethem Sarısülük’ü öldüren polis Ahmet Şahbaz için yardım kampanyası düzenlediği ortaya çıktı. Valilik izniyle düzenlenen kampanyanın gerekçesi ‘Emniyet olarak Şahbaz’ın yanında olduklarını göstermek’ ve ‘maddi manevi mağduriyetini gidermek’ olarak açıklandı. Erk Akçer’in Cumhuriyet gazetesinde yer alana haberine göre, Gezi Direnişi sırasında Ankara’da başından vurularak öldürülen Ethem’in ağabeyi Mustafa Sarısülük, kardeşinin katil zanlısı Ahmet Şahbaz ... Devamını Oku »

  • Tweet

Darbenin sıradanlaşması

mücahit-bilici

Darbe meşruiyeti olmayan bir hükmetme, başkasını kendi keyfine maruz bırakmaktır. Türkiye’de bildiğimiz klasik darbe kavramı, milletin tamamına ait olması gereken iktidarın küçük bir grup tarafından (çoğu kez asker eliyle) gaspedilmesidir. Dikkat ederseniz, eskiden sadece askere mahsus olan darbe ile eskiden sadece PKK’ye mahsus sayılan teröristlik suçlamaları artık çok daha sık ve daha fazla sayıda muhatap için kullanılıyor. Özellikle de Hükümet ... Devamını Oku »

  • Tweet

Demokrasi nedir, ne değildir

Ulaş Doğa

Demokrasiyi anlamanın en kolay yollarından biri ne olduğundan çok ne olmadığını tanımlamak. Alttaki tanımlar elbette ki olanı değil olması gerekeni anlatıyor.   1- DEMOKRASİ ÇOĞUNLUĞUN DİKTASI DEĞİLDİR Çoğunluğun değerlerinin tek doğru olarak dayatıldığı rejimler demokrasi değildir. Çoğunluğun inandığı dinin, konuştuğu dilin diğerlerine kendilerininmiş gibi dayatılması demokrasi değildir. Sünni Hanefi inancın inanmayana, Alevi’ye ve diğerlerine dayatılması demokrasi değildir. Türkçenin diğer yerel ... Devamını Oku »

  • Tweet

Basın kuruluşlarından operasyona ortak tepki

Turkiye Gazeteciler Cemiyeti

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ortak bir açıklama yaparak, Zaman ve Samanyolu TV’deki gözaltıların basına yönelik halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına müdahale olduğuna dikkat çekti. “Basın ve ifade özgürlüğü cezalandırılamaz denilen” Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın ortak açıklamasında şu görüşler yer aldı: “Demokrasinin temel kurumu olan basın ve ifade özgürlüğü, yaşanan son ... Devamını Oku »

  • Tweet