Perşembe , 14 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: cengiz aktar

Etiket Arşivi: cengiz aktar

Venedik’te Nefes almak

Cengiz Aktar

    Bu yıl Venedik Bienali’nde 136 sanatçı eserlerini Nijeryalı küratör Okwui Enwezor’un “zamanımızın huzursuzluğu” anatemasıyla ama günümüzün en modası geçmiş kurumu olan ulusal pavyon (berbat bir kelime ayrıca) bayrakları altında sergiliyor. 1895’ten beri faaliyette olan bu dünya çapındaki kültür ve sanat kurumunda artık bir Türkiye Pavyonu var. İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın girişimi ve 21 destekçinin 120’şer bin euroluk katkısıyla ... Devamını Oku »

  • Tweet

Cuma notları

Cengiz Aktar

OY VE ÖTESİ’NE GÖNÜLLÜ LÂZIM, ACİL Verilecek oyların güvenliği hayatî, tekrar edelim! Oy ve Ötesi Girişimi’nin 7 Haziran’da kurulacak 174.253 sandık için hedeflediği gönüllü gözlemci (müşahit) sayısı 120.000; bugüne kadar kaydolan ve eğitim alan gözlemci 10.000. En azından 60-70.000 gözlemci gerekiyor ki oyların yüzde 62’sini barındıran 162 anahtar ilçede oylar güven altına alınabilsin. Seçime girme hakkı olan her partinin sandık ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kıbrıslılar adaya geri döndü

Cengiz Aktar

    Mustafa Akıncı her zaman bir outsider oldu ve sonunda haklı çıktı. Diğer adaylarla farkı Ankara başta olmak üzere bütün iktidar odaklarına olan mesafesiydi. Sözünü değerli kılan ve şimdi politikalarını etkin kılacak olan bu mesafe, bu bağımsızlık dilidir. Ankara tarafından küçümsenmesinin, dışlanmasının nedeni de… “Statükoya karşı, çözümsüzlüğe karşı, irâde için cevap Akıncı” Ankara’nın hazmedebileceği bir şiar olabilir mi? Nereden ... Devamını Oku »

  • Tweet

Cuma notları

Cengiz Aktar

KIBRIS SÖMÜRGESİ “Kendi kendine yeten ve kendi kendini yönetme becerisine sahip bir KKTC’nin gelecekte Federal Kıbrıs’ta ve AB kurumlarında çok daha sağlıklı bir konumda olacağı aşikârdır. Cumhurbaşkanımızın vizyonu da böylesi bir gelişmenin en kısa sürede sağlanarak, ekonomisi ve demokrasisi ile güçlü bir toplumsal ve kurumsal yapının oluşturulmasıdır.” KKTC Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisi böyle diyor; peki Ankara ne diyor? Lafı dolandırmadan söyleyecek ... Devamını Oku »

  • Tweet

Mi mornarzis

Cengiz Aktar

Unutmabeni çiçeğinin Ermenicesi, tercümesi unutmabeni… Pekçok dilde aynı… Bir bakıma, insanın hafızasız yaşayamayacağını hatırlatan çiçek… Soykırımın yüzüncü yılı etkinliklerinin evrensel simgesi. Hafıza ve adalet üç gün süren ve sade Ermeni değil bütün soykırımları hatırlayan Erivan’daki uluslararası anma ve toplantının ana temasıydı. Cuma anıtın bulunduğu Kırlangıç Tepesi’nde sağlı sollu Anadolu yerleşimlerinin adlarını bir kez daha görünce soykırımın Ermenilerin olduğu kadar bizim ... Devamını Oku »

  • Tweet

Cuma 24 Nisan notları

Cengiz Aktar

Geçen yıl 30 Aralık tarihli makale “Ermeni Soykırımı Anadolu’nun Büyük Felâketidir” diye bitiyordu. Anlamı şu: Ermeniler Anadolu’da her anlamda yok edildiler ama geride kalanlar ki genelde onların katilleri, katliamdan sonra bir çölde yaşamaya mahkûm oldular. Ne insan ilişkisi kaldı ne ahlâk, ne vicdan kaldı ne merhamet… Ne ekonomi kaldı ne siyaset, ne ilim kaldı ne irfan… Soykırım ve Türkiye- Yunanistan ... Devamını Oku »

  • Tweet

Soykırım: İnkârdan olumlamaya

Cengiz Aktar

“Eğer gerçekten soykırım varsa, o soykırımı planlı bir şekilde Ermeniler yapmıştır.” Böyle hükmetti başbakanın bir eski yardımcısı.   Kritik haftaya doğru, HDP dışındaki siyasî partileri, Diyaneti, Dışişleri, İçişleri, yasaması, yürütmesi, yargısı ile resmî Türkiye soykırım konusunda fabrika ayarlarına geri döndü. “Ortak acı” teşebbüsünden en kaba pozisyonlara hızla rücu etti. Yekvücut soykırımın yüzüncü yılını savuşturmak ve şu dönemi kazasız belasız atlatmak ... Devamını Oku »

  • Tweet

Cuma notları

Cengiz Aktar

BAŞKANLIK İFŞASI   İktidarın seçim beyannamesi yayımlandı. Denecek tek şey ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz! Zira metin ile şu sıradaki icraat arasında hiçbir benzerlik yok. Ama başkanlıkta durum farklı; açık ifşaat var. 34 ilâ 37 sayfaları başkanlık sisteminin nimetlerine ayrılmış. (www.akparti.org.tr/site/haberler/secim-beyannamesi-aciklandi/73293#1) 1960 darbesi sonrasında kurulduğu iddia edilen parlamenter sistemin ne kadar fena bir sistem olduğu üzerine bir dolu lâf ediliyor. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Genel seçimde yerel boyut yine yok

Cengiz Aktar

Güdük demokrasimizin tek meşruiyet kaynağı seçim. 70 senedir temsilî demokrasiden öteye gidemedik. Temsilî demokrasinin de ne hâlde olduğu mâlum. Barajıyla, tek turlu liste temelli seçim sistemiyle, karanlık parti finansmanıyla, partilerdeki lider sultasıyla tel tel dökülen bir siyasî pratik bu. Ve tabloda pek kimsenin aklından geçmeyen temel bir sorun daha var: Yerel temsiliyet yoksunluğu. Yine de çokpartili sisteme geçtiğimiz 1946’dan bu ... Devamını Oku »

  • Tweet

Cuma notları

Cengiz Aktar

BAŞKANLIK MASALLARI Aksaray son gelişmeler üzerinden parlamenter sistemin tehlikeleri ve güçlü başkanlığın nimetlerini işliyor. Cumhurbaşkanı’nın hükümetle arasındaki en minör anlaşmazlık dahi kamuoyuna “istikrarsız hükümet karşısında güçlü başkan ihtiyacı” olarak yansıtılıyor. Açıkça “hükümetin başkana rağmen başına buyruk olması karar alma sistemine zarar verir” masalı anlatılıyor. Başkanlık sisteminde başbakanlık makamı yok; otoritenin istikrarı için sonuçta hükümete de gerek yok! Diğer masal, başkanın ... Devamını Oku »

  • Tweet