Perşembe , 14 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: can yücel

Etiket Arşivi: can yücel

PEN’den Edirne’de Can Yücel yasağına tepki: Açık şiddet uygulanıyor

can-yücel

PEN Türkiye Genco Erkal’ın Can Yücel’in şiirlerinden uyarladığı CAN isimi tiyatro oyununun Halk eğitim Merkezi’nde sahnelenmesinin Edirne Valiliği’nce yasaklanmasına tepki gösterdi. PEN Türkiye’den yapılan açıklamada “Son günlerde kültür ve sanat dünyamıza şimdiye dek görülmemiş bir açık şiddet uygulanmaktadır” dendi. “Daha önce Türkiye’nin çeşitli illerinde defalarca temsil edilmiş, Can Yücel’in şiirlerinden oluşan CAN oyununun Edirne Valiliğince yasaklanması kabul edilmez bir baskı ... Devamını Oku »

  • Tweet

Edirne Belediyesi valiliğe sert çıktı: ‘Yasak kabul edilemez’

Edirne Valiliği tarafından sahnelenmesine izin verilmeyen ‘Can’ oyununa belediye sahip çıktı: “Yasak kabul edilemez.”   Hürriyet’ten Esra Ülkar’ın haberine göre;  Valiliği’nin ‘argo’ ve ‘siyasi içerik’ gerekçesiyle Halk Eğitim Merkezi’nde sahnelenmesine izin vermediği Can Yücel’in şiirlerinden uyarlanan ‘Can’ adlı tiyatro oyunu Edirne Saraçlar Caddesi’nde sahnelenecek. Valiliğin kararına tepki gösteren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan tweet atarak oyunun yönetmeni ve oyuncusu Kemal ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yaşar Kemal  

Murat Belge

Bu ülkenin en önemli edebiyatçılarından biriydi. Yaşar Kemal, özgün, değerli, büyük işler yapmış bir yazardı. Birçok edebiyatçımız gibi onu da, Türkiye, siyasete sık sık müdahale etmek zorunda bırakmıştı. Altmışlı yıllarda TİP’te birlikte siyaset yapmıştık. Bu edebiyat dışı alanda da Yaşar Kemal bu toplumun önemli bir kişiliğiydi. Bunlar Yaşar Kemal kimliğinin kamusal yanları. Bunların yanı sıra, iyi bir dosttu da. Çok ... Devamını Oku »

  • Tweet