Cumartesi , 9 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: bm

Etiket Arşivi: bm

Vatikan’dan AB’ye göçmen çıkışı…Tekneleri bombalamak sorunu çözmez

akdenizde-bir-tekne-faciasi-daha

Katoliklerin merkezi Vatikan, göçmen teknelerini yola çıkmadan imha etmeyi gündeme getiren Avrupa Birliği’ne (AB) sert tepki gösterdi.   Bunun bir savaş eylemi olacağını ifade eden Vatikan, İtalya başta olmak üzere Avrupa ülkelerini, bölgedeki ülkelere silah ihraç etmek suretiyle, savaşları ve şiddeti besleyerek bu göç dalgasına neden olmakla suçladı.   Son olarak 19 Nisan’da 800’e yakın göçmenin Akdeniz’de ölümüyle sonuçlanan faciadan ... Devamını Oku »

  • Tweet

Esad suçladı: ‘Türkiye BM’nin ateşkes planını baltaladı’

28854045

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye’yi Halep’teki isyancılarla yapılacak ateşkes planını baltalamakla suçladı.   İsveç gazetesi Expressen’e konuşan Esad, Ankara’yı Halep’teki Suriyeli isyancılar üzerindeki etkisini kullanarak Birleşmiş Milletler (BM) elçisi Staffan de Mistura’nın sunduğu ateşkes planını baltalamakla suçladı.   AFP’nin haberine göre Esad, “Türkler, destek verdiği ve yönettiği teröristlerden oluşan bu gruba de  Mistura’yla anlaşma yapmamalarını söyledi” dedi.   Halep’teki ... Devamını Oku »

  • Tweet

Suriye’de kimyasal saldırının kanıtı BM’ye gösterildi

150219145833_council_624x351_reuters

Suriye’de geçen ay klor gazlı saldırı düzenlendiğinin kanıtı olarak görülen bir video, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi üyelerine gösterildi. 16 Mart tarihinde çekilmiş görüntülerde, dört yaşından küçük üç çocuğun tüm çabalara karşın hayatlarını kaybettikleri görülüyor. Çocukların anne-babaları ile babaanneleri de hayatını kaybediyor. Videoyu çeken kişi, İdlib vilayetinin Sarmin kasabasındaki bir hastanede görevli Suriyeli doktor Muhammed Tennari. ABD’nin yardımıyla Suriye’den ayrıldığı ... Devamını Oku »

  • Tweet

Suriyeli General Sakit: ‘Esad’a kimyasal silahlar İran’dan geliyor’

RESIMID_15558668

Suriye’nin Halep kentindeki silahlı grupların bu ay başında bir araya gelmesiyle kurulan ve merkezi Gaziantep’te olan Halep Devrimci Güçleri Heyeti, tanıtım toplantısı düzenledi. Toplantıda heyet adına konuşan Halep Askeri Meclis Komutanı ve Kimyasal Silahların Gözlem Büro Başkanı General Zahir Al Sakit, Suriye’de kullanılan kimyasal silahların İran tarafından Esad rejimine ulaştırıldığını iddia etti. Halep Devrimci Güçleri Heyeti üyeleri, Suriye’de Esad rejimi ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ve Esad harekete geçti..Türkiye BM’ye şikayet edildi !

suri

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen açık oturumda yaptığı konuşmada Türkiye’nin yüzlerce asker ve askeri araçlarla Suriye topraklarına girdiğini belirterek, Suriye topraklarına “açık bir saldırıda” bulunduğunu savundu. Zaman Gazetesi’nde yer alan habere göre Caferi, “bu hareketiyle Türkiye’nin bölgedeki emelleri ile Türk rejimi ile IŞİD terör örgütü arasında var olan derin bağları da gözler önüne serdiğini” ... Devamını Oku »

  • Tweet

Suriye, Türkiye’yi BM’ye şikayet etti

türkiye

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, BM Güvenlik Konseyi’nde Türkiye’nin yüzlerce asker ve askeri araçlarla topraklarına “açık bir saldırıda” bulunduğunu söyledi. Caferi, “Bu hareketiyle Türkiye’nin bölgedeki emelleri ile Türk rejimi ile IŞİD terör örgütü arasında var olan derin bağları da gözler önüne serdiğini” iddia etti. Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen açık oturumda yaptığı ... Devamını Oku »

  • Tweet

Sürece KCK bombası…’Çekilen gerillalar geri döndü’

pkk

İHD’nin raporuna göre, KCK eşbaşkanları Öcalan ile devlet görevlilerinin görüşmesinin Kürt siyasal hareketinde gevşemeye sebep olduğunu, nasıl olsa sorunları Öcalan görüşerek çözebilir anlayışının mücadeleyi zayıflattığını ifade etti. İnsan Hakları Derneği (İHD) bünyesinde çalışmalar yapan Barış ve Çözüm Sürecini İzleme Komisyonu KCK yetkilileri ile görüşmek, IŞİD’den kaçarak Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi topraklarına sığınan sığınmacıların durumlarını incelemek ve Irak Kürdistan Bölge Parlamentosu ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bu iddia doğruysa tam bir skandal

ışid

IŞİD’e yakın internet hesaplarından paylaşılan fotoğraflarda militanların Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı’na (WFP) ait kolileri, kendi logolarıyla Suriyelilere dağıttığı görülüyor. Yeni görüntülere göre, militanlar kendi logolarını, WFP’nin logosunun üzerine yapıştırıyor. Al Arabiya’da yer alan habere göre, militanlara destek veren sosyal medya hesaplarında gıda yardımı “zekat” olarak niteleniyor. Fotoğrafların Halep’in 50 kilometre uzağındaki Deir Hafr köyünde çekildiği düşünülüyor. Ne var ki, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Cumhuriyet tarihinde ekmeğe böyle zam görülmedi

Süleyman Yaşar

Dün Merkez Bankası aylık fiyat göstergeleri raporunu açıkladı. Buna göre 2014 yılında tüketici fiyatlarında en çok artış ekmek ve tahıllarda gerçekleşti. Peki, ekmek fiyatları ne kadar arttı 2014 yılında? Bu soruyu hemen cevaplayalım. Ekmek ve tahıl fiyatları geçen yıl tam yüzde 14,83 oranında yükseldi. Yine ekmeğe en yakın yıllık fiyat artışı lokanta ve otellerde yüzde 13,98 oranıyla gerçekleşti. Bu arada ... Devamını Oku »

  • Tweet

BM’de ‘Bağımsız Filistin’ tasarısı kabul edilmedi

İsrail’in 1967 öncesi sınırlara çekilmesi ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını öngören Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi karar tasarısı kabul edilmedi. BM Güvenlik Konseyi’ndeki oylamada 8 ülke lehte oy kullanırken ABD ve Avusturalya tasarıya ret oyu verdi. İngiltere, Litvanya, Nijerya, Güney Kore ve Ruanda ise çekimser kaldı. Evet oyu kullanan ülkeler ise Fransa, Ürdün, Şili, Arjantin, Çad, ... Devamını Oku »

  • Tweet