Pazar , 19 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: başkanlık sistemi

Etiket Arşivi: başkanlık sistemi

Kamalak: ‘Erdoğan’ın başkanlık sistemi despotizmdir’

1758269

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici ve Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Mustafa Kamalak, AKP iktidarını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi. Destici, “Dertleri millet değil, kendi iktidarlarını ölene kadar devam ettirmek” derken, Kamalak ise “Başkan, Meclis’i feshedebilecek. Sonra bütün valilileri, hakimleri başkan atayacak. Bunun adı despotizmdir. Bu despotizm değil de nedir” diye konuştu. SP-BBP Milli İttifakı’nın dünkü ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yargıda başkanlık sistemi anketi… Saray fena bozulacak!

images

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sıkça dile getirdiği “Başkanlık” sistemiyle ilgili, hakim ve savcılar arasında yapılan bir anket şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Anket sonuçlarına göre, “Başkanlığı destekliyorum” diyenlerin oranı yüzde 24.8 iken, “Başkanlık ülkeyi diktatörlüğe götürür” diyenlerin oranı ise yüzde 55 oldu. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olduktan sonra sıkça dillendirdiği “Türk tipi başkanlık” sistemi yargı camiasını böldü. Hakim ve savcıların kullandığı ... Devamını Oku »

  • Tweet

FT: ‘Erdoğan-AKP çatlağı büyüdü; Gül de başkanlık konusunda uyardı’

141009012006_erdogan_davutoglu_640x360_reuters_nocredit

İngiliz Financial Times gazetesi, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün halefi Recep Tayyip Erdoğan’ı uyardığını ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) içindeki çatlakların büyüdüğünü yazdı. Gül dün yaptığı bir konuşmada, “Her şey bugünden daha iyi olabilirdi. Bu bir gerçek” demişti. Financial Times’ın Türkiye muhabiri Daniel Dombey’nin İstanbul’dan gönderdiği haberin başlığı, “Türkiye’nin eski cumhurbaşkanı, Erdoğan’ı yetkilerin tek elde toplanması ile ilgili olarak ... Devamını Oku »

  • Tweet

Başkanlık sistemi, eşit vatandaşlık, yeni anayasa, ‘paralel’ ile mücadele… İşte AKP’nin seçim beyannamesi

BASBAKAN AHMET DAVUTOGLU PARTISININ ANKARA DA ADAY TANITIM TOPLA

Başbakan ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan genel seçimler için partisinin seçim beyannamesini açıkladı. Seçim beyannamesinde başkanlık sistemi geniş yer tutuyor. Beyannamede denetim mekanizmasına ve güçler ayrılığına önemle yer veriliyor. Ortak ve eşit vatandaşlığın öngörüldüğü seçim beyannamesinde, “darbe” olarak nitelen “paralel yapı” ile mücadele edileceği belirliyor. Bütün bunlar için yeni anayasa ... Devamını Oku »

  • Tweet

İşte son anket…HDP seçmenine kritik uyarı çıktı…Şok rakamlar !

1

Genel seçimlerle ilgili son anket çalışmasını önceki gün yayınlayan Metropoll Araştırma Şirketi’nin sahibi Prof. Dr. Özer Sencar ile konuştuk. Her fırsatta HDP’yi, barajı rahatlıkla geçen bir parti olarak gösteren araştırma şirketlerine tepki gösteren Sencar, manüpilasyon yapıldığı iddiasında bulundu. Son anketinde AKP’nin 41,7, CHP’nin 27,7, MHP’nin 17,4, HDP’nin 10,4 ve diğerlerininse 2,8 oranında oy aldığını vurgulayan Sencar ile Erdoğan’ın düşen reytingini, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Mehmet Ali Şahin: ‘Ak Parti’nin de bir ömrü vardır’

RESIMID_15661641

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, muhalefet partilerinin bir koalisyon özlemi içinde olduğunu belirterek, “Koalisyon dönemleri gelebilir. Nihayet Ak Parti’nin de siyasi partilerin de bir ömrü vardır. Haziran seçimlerini kazanabiliriz, tek başımıza iktidara devam edebiliriz, ama bizden sonrasını da düşünmek zorundayız. Siyasi istikrarın devam edebilmesi için artık Başkanlık sistemine bu ülke geçmelidir” dedi. Ak Parti Genel ... Devamını Oku »

  • Tweet

Sarayın günahını almışlar..AKP adaylarını ‘Google’a sormuş..Davutoğlu’ndan inanılmaz itiraf

google

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, milletvekili adayı belirlerken Google’dan faydalandıklarını açıkladı. Davutoğlu “Bir an geldi, kaliteli iki aday. Özellikle az bilinen isimlerde. ‘Google’a girin son konuşmasını çıkartın’ dedim. Birkaç ilde konuşmalarını dinledik adayların. Üslubu, edebi, hitabeti, bedensel dili nasıl. Birkaç ilde böyle karar verdik” dedi. Davutoğlu, canlı yayında NTV’nin sorularını yanıtladı. -Aday listesi nasıl ... Devamını Oku »

  • Tweet

İlber Hoca’dan Saray’ı çıldırtacak sözler: ‘Ne başkanlığı ya ‘

page_ilber-ortayli-ne-baskanligi-kardesim-burasi-uruguay-mi-coker-o-sistem_328161121

Tarihçi Prof. İlber Ortaylı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tavsiyeleriyle AKP’nin seçim beyannamesine de giren “başkanlık sistemi” tartışmalarına ilişkin olarak, “Ne başkanlığı kardeşim ya? Burası Uruguay mı? Bizde başkanlık sistemi olmaz. Canı başkan olmak istiyor olsun ama Türkiye o sistemi kaldırmaz. Çöker o sistem, daha çok çatışmayı artırır sadece” dedi. CNN Türk’te Hakan Çelik’in sorularını yanıtlayan Ortaylı, Nazi dönemine göndermede bulunarak, “Hitler ... Devamını Oku »

  • Tweet

Meksika tipi başkan…  

Mustafa Paçal

Başkanlık sistemi tartışmaları, bütün bir gündemin ilk sırasındaki yerini koruyor. Öyle ki yeni anayasa tartışmaların olsun, Kürt sorununun çözümü olsun, seçimler olsun artık bunlardan daha fazla “başkanlık sistemi” tartışmaları bunların yerini almış görünüyor. Erdoğan ve AKP sözcüleri ısrarla başkanlık sistemi tartışmalarını gündemde tutmak için çok özel bir siyasi gayret gösteriyorlar. Bu gayretlerin içinde ise öne başkanlık sisteminin “her derde deva” ... Devamını Oku »

  • Tweet

Erdoğan ‘400 olmazsa’ ne yapacağını ilk kez açıkladı !

erdoerol

Slovakya’nın başkenti Bratislava’da konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eğer 7 Haziran seçimlerinde ‘400’ vekil gelmezse referanduma gidileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Slovakya’nın başkenti Bratislava’da kaldığı otelin önünde bekleyen Türk vatandaşlarına hitap ederken Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlık sistemine ilişkin hazırlıklarını geçen günlerde açıkladığını anlatırken, “Hükümet de bu konuya yönelik adımları attı. Ama burada bir şey var. İki başlık, bir ... Devamını Oku »

  • Tweet