Çarşamba , 1 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: barack obama

Etiket Arşivi: barack obama

Erdoğan ile Obama’dan 60 dakikalık telefon görüşmesi

erdoğan-obama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama ile arasında bugün 60 dakikalık bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Görüşme, Beştepe’de Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı’nın resmi ziyareti vesilesiyle düzenlenen karşılama töreni öncesinde yapıldı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarının, telefon görüşmesinin Ankara tarafından yapıldığını belirttiği Erdoğan-Obama görüşmesi hakkında şu açıklama yapıldı: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Sayın Barack Obama ile bugün bir telefon görüşmesi ... Devamını Oku »

  • Tweet

CAP: ‘ABD’nin Türkiye’ye siyasi yatırımı işe yaramadı’

page_abdli-dusunce-kurulusu-birakalim-da-akp-degerli-yalnizligin-tadini-cikarsin_523590783

Ankara-Washington hattında yaşanan güvenlik, dış politika ve ticaret alanlarındaki sorunlar etkili düşünce kuruluşu ‘Center for American Progress’in (CAP-Amerikan İlerleme Merkezi) Türkiye raporuna yansıdı. Demokrat Parti’ye yakın CAP, dün yayımladığı 9 sayfalık değerlendirmede “Bırakalım da AKP hükümeti, taraftarlarının dillendirdiği ‘değerli yalnızlığı’n tadını çıkarsın” diyerek Obama yönetimini bölgede Türkiye’yi önceleyen yaklaşımını değiştirmeye çağırdı. Raporda, Washington’un bölgesel politikaları için Ankara’ya yaptığı siyasi yatırımın ... Devamını Oku »

  • Tweet

Müthiş iddia: Erdoğan ile Obama Gezi nedeniyle tekmeleşecek hale geldi

5443bc6c2d08eb102832a746

Gezi olaylarına bakış nedeniyle dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama arasında Beyaz Saray’daki yemekte gerginlik yaşandığı, neredeyse masa altından tekmeleşecek hale geldikleri öne sürüldü. Hürriyet Washington Temsilcisi Tolga Tanış’ın “Potus ve Beyefendi” kitabında yer alan bir iddiaya göre, Gezi olaylarından sonra birbirlerinden hızla uzaklaşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama, 21 Ağustos’tan sonraki buluşmalarında ... Devamını Oku »

  • Tweet

Esad’ın siber ekibi devrede: Obama’nın Erdoğan’a özel mektubu bile hacklendi

Kendilerine ‘Suriye Elektronik Ordusu’ adını veren Beşar Esad yanlısı hacker’lar Cumhurbaşkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın da aralarında bulunduğu kurumların Mart 2009-Kasım 2012 arası e-posta yazışmalarını ele geçirdi. Devletin gizli kalması gereken bilgileri internette yayınlandı. Hürriyet gazetesinin haberine göre Türkiye’nin en stratejik kurumlarına ait yazışmalar, kendilerine ‘Suriye Elektronik Ordusu’ adını veren Beşar Esad yanlısı hacker’lar tarafından ... Devamını Oku »

  • Tweet

Obama’dan Tsipras’a sürpriz destek

obama

Avrupa Birliği ve IMF ile başı dertte olan Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras’a beklenmedik bir yerden destek geldi. AB ve Merkel’in Yunanistan konusundaki tutumunu eleştiren Obama, “Ekonomik krizle boğuşan bir ülkeyi daha fazla sıkıştırmanın anlamı yok” dedi. ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan CNN televizyonunda yayınlanan “GPS” programında Farid Zakaria’nın sorularını yanıtladı. ABD Başkanı Barack Obama ülkesinin IŞİD’le mücadele, Suudi Arabistan, İsrail ... Devamını Oku »

  • Tweet

Yargı farkı: Senatörler ayakta, yargıçlar koltukta!

ABD Başkanı Barack Obama’nın Kongre’de yaptığı ‘Birliğin Durumu’ konuşmasında, zaman zaman senatörler Obama’yı ayakta alkışlarken, Yüksek Mahkeme yargıçları bu yıl da ayakta alkışlamaya katılmadı. Hürriyet gazetesinden Tolga Tanış’ın haberine göre yargıçlar, tarafsızlıklarına gölge düşeceği endişesiyle tezahüratlara ve ayakta alkışa katılmıyor. 9 kişilik mahkemenin bazı üyeleri, bu nedenle ‘Birliğin Durumu’ törenine katılmayı da reddediyor. Bu yıl sadece altı üye Obama’yı dinlemek ... Devamını Oku »

  • Tweet

Obama’dan IŞİD’e ilişkin flaş açıklama !

ABD Başkanı Barack Obama, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün ilerleyişini durdurduklarını söyledi. Barack Obama, şiddet içeren radikalizmin iflas etmiş bir ideoloji olduğunu ve bu ideolojiye göğüs geren herkese yardım edeceklerini belirtti. Obama, “Bu çabamız zaman alacak. Hedefe odaklanmamız gerekecek. Ancak başarılı olacağız” dedi. Başkan Obama, ABD Başkanlarının her yıl Ocak ayında yaptıkları geleneksel “Birliğin Durumu” konuşmasında altıncı kez Kongre’ye ... Devamını Oku »

  • Tweet

ABD’den Türkiye dahil üç ülkeye 1000 asker

asker

ABD Başkanı Barack Obama, Paris saldırılarının ardından bir kez daha terörizmle mücadele sözü vererek, “Neyle karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz” dedi ve yaşananların sebebini “dünyanın en büyük dinlerinden biri olan İslam’ı saptırmak, ihtilaf, terör ve ölüm yaratmak isteyen zehirli ve fanatik bir ideoloji” olarak tanımladı. Öte yandan Amerikan Yönetimi, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’la görüşmeleri süren, Suriyeli muhalifler için eğit-donat programına ... Devamını Oku »

  • Tweet

Kenardan kenardan

Evrim Bunn

Paris’te yapılan teröre karşı yürüyüşe ABD Başkanı Barack Obama katılmadı diye Amerika’da bir tantanadır koptu. “Obama dünyayı hayalkırıklığına uğrattı.” “Herkes burada, Obama nerede?” İşin tuhafı, bu tantanayı koparanlar sadece Obama karşıtı muhafazakârlar değil. Hani dertleri basın özgürlüğü, insan hakları olmayan ama sadece Demokratik Partili başkanı karalamak isteyen şahinler değil. Kraldan çok kralcıların arasında aklı başında, yıllarca Beyaz Saray’ı takip etmiş ... Devamını Oku »

  • Tweet

Sarı Oval disko, Obama da DJ oldu

obama

ABD Başkanı Barack Obama, çalışma odası olarak ve first lady zirveleri için kullanılan Sarı Oval Oda’da danslı parti düzenledi. Danstan yana pek yeteneği bulunmayan selefi George W. Bush’un aksine first lady Michelle Obama ile her fırsatta çeşitli figürler sergileyen ABD Başkanı Barack Obama eğlenceyi “ayağına getirdi.”  Beyaz Saray’ın ikinci katında yer alan, first lady’lerin ağırlanma yeri olan ve Franklin Roosevelt’in ... Devamını Oku »

  • Tweet