Cumartesi , 2 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: amberin zaman

Etiket Arşivi: amberin zaman

Kobanê sonrası Kürtler

Amberin Zaman

Ekimden beri Kobanê’de bulunan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimine (IKBY) bağlı 150 civarında peşmerge evlerine döndü. Bu ne anlama geliyor? Her şeyden evvel Kobanê’nin güvende olduğu anlamına geliyor. IŞİD bir daha kolay kolay Kobanê’ye saldıramaz. Ancak Kobanê’deki varlıkları stratejik olduğu kadar simgesel değer taşıyan peşmergelerin çekilmesi Kürtler arası dengeleri yeniden değiştirebilir.   IKBY Başkanı Mesut Barzani peşmergelerini Kobanê’ye göndererek Kürtler arası ... Devamını Oku »

  • Tweet

Hepimiz Ermeni’yiz

Amberin Zaman

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ermeni soykırımın 100. yıldönümünde Ermenistan’da bugün yapılacak olan anma törenleri için “24’ünde Ermenistan’da biraraya gelecekler. Kendileri çalıp oynarlar,” dedi. Cumhurbaşkanı’nın böylesi nazik bir konuda sarf ettiği bu ve benzeri sözlerine yorum yapmamayı tercih ediyorum. Zaten son günlerde resmî ağızlarından art arda gelen tuhaf ötesi açıklamalar geçen yıl Erdoğan’ın ve bul yıl Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Osmanlı Ermenilerine ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘Dağlarımız katır cesetleriyle dolu’

Amberin Zaman

Uludere’nin Roboski (Ortasu) ve Bejuh (Gülyazı) köylerinden 34 vatandaşın Türk Hava Kuvvetleri’ne ait uçaklar tarafından Irak sınırları içerisinde bombalanıp öldürülmeleri üstünden tam 1198 gün geçti. Trajedinin nasıl meydana geldiği az çok biliniyor. Yıllardır jandarmanın gözleri önünde Irak’tan kaçak mazot, çay, şeker, taşıyıp satan köylülerin arasına üst düzey bir PKK komutanı sızdığı istihbaratı üzerine vur emri verilmişti. Çoğu gencecik, 34 masum ... Devamını Oku »

  • Tweet

Şimdi de İran

Amberin Zaman

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yemen’de süren çatışmalara ilişkin basının sorularını yanıtlarken İran ile ilgili herhangi bir devlet yetkilisinden işitmediğimiz sertlikte açıklamalarda bulundu. İran’ı bölgeyi “domine” etmekle suçladı. Yemen’de İran güçleri bulunmadığı hâlde “Yemen’de bir gücü kuvveti varsa çekmesi lazım” dedi. Hızını alamayan Erdoğan İran’ın Irak ve Suriye’deki müdahalelerini kınadı. “Katil” Esad rejimini destekleyen İran’ın İslam anlayışını sorguladı. En ... Devamını Oku »

  • Tweet

Saray – hükümet kavgası kime yarıyor

Amberin Zaman

Geride bıraktığımız günlerde bu gazetede yayınlaman KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık ile yaptığım röportaj/ yorumda şöyle bir ifade kullanmıştım: “Bayık’tan edindiğim izlenim PKK’nın mevcut ateşkesin sürmesini istediği. Dolayısıyla seçim öncesi herhangi bir provokasyon yaşanırsa bunun Kandil kaynaklı olabileceğini düşünmüyorum.” Evvelsi gün Genelkurmay Başkanlığı’ndan bir açıklama geldi: “Teröristler tarafından, 25 Mart 2015 saat 13.25’te Dağlıca/ Yüksekova/ Hakkari bölgesindeki unsurlarımız yönelik 3 adet havan ... Devamını Oku »

  • Tweet

Barzani Amberin Zaman’a konuştu: ‘Fidan çok önemli’

barzani

Portre: Neçirvan Barzani 1996 yılından beri aralıklarla Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) başbakanlık görevini sürdüren Neçirvan Barzani pragmatik zekâsı ve şakacı mizacıyla tanınıyor. 1966 doğumlu Neçirvan IKBY Başkanı Mesut Barzani’nin merhum abisi İdris’in oğlu. Mesut Bey’in de kızıyla evli. Annesi Süleymaniye’nin en seçkin ailelerinden Rahman Ağa’larından gelin gelmiş. Dolaysıyla Neçirvan Barzanilerle her daim rekabet eden Süleymaniye elitleriyle de köprü görevi görebiliyor. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Erbil’den bakınca

Amberin Zaman

Son 10 gündür Irak Kürdistan’ındayım. Epey zamandır Türkiye’nin dışında bu kadar uzun zaman kalmamıştım. İnsan dışarıdan bakıp biraz nefes alınca nasıl zehirli bir atmosferde yaşadığımızı daha iyi idrak ediyor. Ama ister içeriden ister dışarıdan ne yazarsanız yazın tüketenin ideolojik filtresine, mevzilendiği pozisyona göre her bir dediğiniz çarpıtılıyor. Aleyhinize kullanılıyor. Dolayısıyla ne yaparsanız yapın Türkiye’yi kuşatan bu hastalıklı iklimden kaçış yok. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Amberin Zaman Bayık’la konuştu:”Kandil’in 6 şartı’

amberin

Amberin Zaman, Kandil’de KCK lideri Cemil Bayık ve örgütün kurucularından Rıza Altun ile görüştü. “Türk tipi” başkanlığa karşı olduklarını belirten Bayık, “Laikliğin, demokrasinin, kadınların tek garantisi bizleriz” dedi. İran ile artan gerginliğe dikkat çekti. Abdullah Öcalan’ın Kandil’e kongre toplayıp Türkiye’ye yönelik silahlı mücadeleyi sonlandırdıklarını açıklamalarına ilişkin çağırısından sonra tüm gözler Irak Kürdistanı’nda bulunan KCK eş başkanlığına döndü. Kandil son gelişmeler karşısında ... Devamını Oku »

  • Tweet

Türkiye’nin Kürtlerle sınavı

Amberin Zaman

  HDP’nin seçimlere parti olarak gireceği artık kesinleşmiş gözüküyor. Bu saatten sonra geri adım atması zor. Dolayısıyla Türkiye’nin önünde tarihî bir sınav var: Yıllarca Kürtlerin varlığını inkâr ettik. Dillerini yasakladık. “Kürdüm” diyen onbinlerce insana akıl almaz zulümler yaşattık.. Filistin askısı, falaka, elektrik, cinsel taciz, kendi pisliğini yedirmek, canlı mayın tarayıcısı olarak kullanmak… Kürt kimliğine sahip çıkan onbinlerce insan bunlara layık ... Devamını Oku »

  • Tweet

Levent Gültekin, Hidayet Karaca…

Amberin Zaman

Dünkü manşetimizde ibretlik tabloyu hepiniz görmüşünüzdür. Gazetemizin yazıişleri Sermaye Piyasası Kurulu’nun gönderdiği müfettişler tarafından işgal edildi. Taraf’ın hesaplarını denetlemeye gelmişlermiş. Ama nedense muhasebe bölümü yerine yazıişlerinde konuşlanmayı tercih ettiler. Çünkü hepimiz biliyoruz ki esas maksat başka: Yakın tarihimizin en kritik genel seçimleri öncesinde gücün önünde boyun eğmeyen bizleri, gazetemizi susturmak sindirmek. Basın Konseyi’nin dün ifade ettiği gibi “Bu apaçık bir ... Devamını Oku »

  • Tweet