Salı , 28 Nisan 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: akkuyu

Etiket Arşivi: akkuyu

Nükleer Enerji Mühendisi: Türkiye deneme tahtası olacak!

nükleer

Nükleer Enerji Mühendisi Andrey Ozharovskiy, 2009’da Rus Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un, Belarus’a yapmayı planladığı bir nükleer santrala karşı çıktığı için tutuklanmış ve yedi gün içeride kalmıştı. Ozharovskiy, “toplum düzenini bozmak”la suçlanmıştı. Nükleer enerji faaliyetleri konusunda uzman olan Ozharovskiy ve arkadaşlarının yazdığı bilimsel raporlarda, nükleer santralların genel olarak hayati risklerine yer veriliyordu. Ama bunun yanı sıra en dikkat çekici noktalarından ... Devamını Oku »

  • Tweet

Akkuyu’da Nükleer Santral faaliyete girmeden çevre felaketi başladı

akkuyu_da_nukleer_santral

Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapılacağı bölgenin öncesinde ve sonrasında çekilen iki fotoğraf, bölgede yaşanan çevre felaketinin ne derece yaşandığını ve hangi boyutlara varacağını gözler önüne serdi.   Soner Aydın’ın Demokrathaber‘de yayımlanan haberine göre,  geçtiğimiz hafta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da katılımı ile Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin su altı yapılarının temel atma töreni gerçekleşmişti. Temel atma töreni sırasında çevrede ... Devamını Oku »

  • Tweet

Akkuyu reklamındaki pilottan itiraz: Beni elektronik reklamı diye kandırdılar

akkuyu_reklami

Akkuyu nükleer santraline ilişkin televizyon reklamlarında ve bu reklamlardan üretilmiş billboardlarda pilot olarak görünen tiyatrocu Ayhan Kanal, “sol bir dünya görüşüne sahip olduğunu” ve “elektronik firmasının reklamı” denilerek kandırıldığını söyledi.   Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre Akkuyu’daki nükleer santrale ait televizyon reklamında pilot rolünü oynayan tiyatrocu Ayhan Kanal, bir elektronik firmasının reklamı diye kandırılarak, bu filme dahil edildiğini ileri sürdü. ... Devamını Oku »

  • Tweet

Nükleer protestoya TOMA’lı müdahale

toma

Akkuyu Nükleer Santralı’nın su altı yapılarının temel atma törenine katılanlar Mersinli olduğu belirtilen bir grup tarafından alıkondu. Grup törene katılanların geri dönecekleri yolu demir kapıyı kilitleyerek trafiğe kapattı. TOMA’lar gruba müdahale etmeye başladı. TOMA’nın müdahalesinden sonra 15-20 dakika daha kapıda duran eylemciler daha sonra eylemlerine son verdi. Neşe Karanfil’in hurriyet.com.tr’de yer alan haberine göre, deniz altı yapıların temel atma töreninin ... Devamını Oku »

  • Tweet

ÇED iptal davası bitmeden Akkuyu Nükleer’de temel atma töreni

nükleer

Türkiye’nin ilk nükleer santrali olması planlanan Akkuyu Nükleer Projesi’nin temeli bugün törenle Mersin’de atılıyor. Nükleer santralin ÇED raporunun iptal edilmesi için açılan davalar bitmeden temelinin atılması, sivil toplum ve meslek örgütleri tarafından protesto edilecek. Akkuyu NGS’de temel atma töreni bugün gerçekleşiyor. Saat 12.30’da başlayacak temel atma törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız ve Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenko, Akkuyu ... Devamını Oku »

  • Tweet

Nükleer ihale de yandaş şirketlere

Akkuyu'da hidroteknik insaat ihalesine 9 sirket katildi

Türkiye’de ve dünyada büyük tepki toplayan Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) için yeni bir adım daha atıldı. Nükleer Santral projesi için deniz hidroteknik yapılarının projelendirilmesi ve inşası için ihale açıldı. Gelen teklifler 16 Ocak 2015’te ihale komisyonu tarafından değerlendirilmeye başlandı. 16 Şubat 2015 tarihine kadar sonuçlanacak ihaleye 9 firma teklif verdi. İhaleye teklif verenler arasında Cengiz, Limak, Kolin, Doğuş ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bakandan Akkuyu tepkisi: Bir tane kıytırık mühendisle olacak iş mi?

akkuyu

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce Akkuyu nükleer santral projesi için, “Bir tane kıytırık mühendisle olacak iş mi? Ciddi olarak bakılıyor” dedi. Bakan Güllüce, Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’nin ÇED raporuna yönelik eleştirileri değerlendirdi. Güllüce, bir grup gazeteciyle sohbetinde, şunları söyledi: “Her eleştiriye komplo olarak bakmak doğru değil. Samimi çevrecileri takdir ediyorum, duyarlılıklarından dolayı. Ama bilmeden, incelemeden yapanlar var. Çevreciliğin de ... Devamını Oku »

  • Tweet

Mesele inşaatsa ÇED teferruattır

Pelin Cengiz

Son zamanların kent ve çevre gündeminin önemli bir kısmını ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) süreçleri oluşturuyor. Son olarak Akkuyu Nükleer Santrali’nin ÇED raporundaki mühendis imzalarının sahte olduğu yönünde Birgün gazetesindeki haber, ÇED süreçlerinde yaşanan sorumsuzluğun ve ÇED’lerin nasıl itibarsızlaştırıldığının zirvesine işaret ediyor. Sadece Türkiye için değil bulunduğu coğrafyada ciddi bir güvenlik sorunu teşkil edecek nükleer santral gündeme geldiğinden bu yana atıkların ... Devamını Oku »

  • Tweet

ÇED Raporu’nda sahte imza skandalı

akkuyu

Akkuyu Nükleer Santralı raporunu hazırladığı öne sürülen mühendislerin raporun tesliminden önce işten ayrıldığı ve rapordaki imzaların sahte olduğu öne sürüldü. Sahte imzalı raporu hazırlayan ÇED Mühendislik firmasının lisansının iptali gündeme. Mersin’in Büyükeceli beldesi yakınlarına kurulmak istenen Akkuyu Nükleer Güç Santralı’na (NGS) ait Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporlarında, sorumlu nükleer enerji mühendislerinin imzalarının taklit edildiği, raporların yatırımcı firma ve ÇED firması ... Devamını Oku »

  • Tweet