Salı , 12 Mayıs 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: aihm

Etiket Arşivi: aihm

Cinsiyet ayrımına AİHM gerekçeli ceza verildi

manşet-1

Yaklaşık 22 yıl önce cinsiyet değiştirerek kadın kimliği alan ve rezervasyon yaptırdığı halde Galatasaray Hamamı’na, “Sizin gibi dönmeleri almıyoruz, kendi hamamınıza gidin” diyerek alınmayan İpek Kırancı’nın davasına AHİM kararları dayanak yapıldı. Cinsiyet değiştirerek kadın olan İpek Kırancı’yı kadınlar hamamına almayan işletme yöneticisini cezalandıran mahkemeden emsal niteliğinde bir gerekçe çıktı. AHİM hükümlerinin dayanak yapıldığı süreç şöyle gelişti: Yaklaşık 22 yıl önce ... Devamını Oku »

  • Tweet

Karaca- Baransu ve tutuklama

Ümit-Kardaş

  Hidayet Karaca bir medya grubunun yöneticisi. Mehmet Baransu mesleğinde önemli riskler almış, başarılı bir gazeteci. Karaca’ya yüklenen suç silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek. Bu suça bağlı amaç suç ise anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs. Devletin Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanlığı ve MİT gibi istihbarat örgütlerinin polisi ve yargıyı harekete geçirdiği “Tahşiye” olarak isimlendirilen ve terör örgütü olarak nitelenen bir gruba ... Devamını Oku »

  • Tweet

Fransa’da telefon dinlemeleri yolsuzluk soruşturmasına delil kabul edildi

22929393

Fransa’da mahkeme, hakkında yolsuzluk soruşturması açılan eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile avukatı arasındaki dinlemeye takılan telefon görüşmelerinin yasal olduğuna hükmetti.  Paris Temyiz Mahkemesi, Sarkozy ile avukatı Thierry Herzog ve Yargıtay yüksek savcısı Gilbert Azibert arasında geçen telefon görüşmelerinin yolsuzluk soruşturmasını delil olarak yer almasını onayladı. Böylece, Sarkozy’nin, hakkındaki ‘rüşvet vermek, nüfuzunu kötüye kullanmak ve meslekî gizliliğin ihlali’ soruşturmasında yargılanmasının da ... Devamını Oku »

  • Tweet

Hidayet Karaca ‘tahliye ve tazminat’ için AİHM’e başvurdu

hidayet-karaca

14 Aralık Operasyonu kapsamında “Terör örgütü yöneticiliği” gerekçesiyle tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne konulan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, avukatları aracılığıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu. Karaca’nın ivedilikle tahliyesini talep eden avukatları, 500 bin Euro da tazminat talebinde bulundu. ‘KEYFİ OLARAK TUTUKLANDI’ Hidayet Karaca’nın çalışma dönemi ile tutuklanma sürecinin detaylı şekilde anlatıldığı başvuru dilekçesinde, geçen hafta tahliye kararı veren İstanbul ... Devamını Oku »

  • Tweet

İşkenceyi hafife alan mahkemenin kararı AİHM’den döndü

Qfjm1vQrQ5qsMy3kjq3gcR9kEiQx6QAQ

İşkence olaylarında yargının “basit yaralama” suçuna ilişkin maddeleri işleterek sanıkları cezasız bırakmasına ilişkin çarpıcı bir örnek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararıyla ortaya çıktı. Dava dosyasına göre, 22 Temmuz genel seçimlerinden 5 gün önce, 17 Temmuz 2007’de Hakkari Çukurca Gündeş köyünde oturan 60 yaşındaki Süleyman Demir’i, Hakkari 19. Sınır Jandarma Komutanlığı’ndan Başçavuş İsa Dinler telefonla arayarak karakola çağırdı. Milliyet gazetesinden Kemal Göktaş’ın haberine göre ... Devamını Oku »

  • Tweet

İzzettin Doğan: ‘AİHM kararı uygulanmazsa, Türkiye’ye büyük yaptırımlar uygulanır’

6455

    Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) cemevleri ile ilgili kararına Türkiye’nin yaptığı itirazın reddedilmesinin bu kararın kesinleştiği anlamına geldiğini söyledi. Doğan, “Bundan böyle diğer ibadethanelere hangi imkanlar tanıyorsa, o imkanları ayrımsız olarak cemevlerine de tanımak zorundalar” dedi. Doğan, kararın uygulanmaması halinde Türkiye’nin büyük yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını da vurguladı.   AİHM, Cem Vakfı’nın açtığı ... Devamını Oku »

  • Tweet

Anayasa Mahkemesi’nden flaş karar

chp

Ön seçim sonucuna göre, CHP’den İzmir 2. Bölge 6. sıradan milletvekili adayı olan İzmir Gazeteciler Cemiyeti eski Başkanı Atila Sertel’in adaylığı Yüksek Seçim Kurulu’na yapılan itiraz sonucu düşürülmüştü.   YSK gerekçesinde Sertel’in Basın İlan Kurumu’nun Genel Kurulu’na katılmasını gerekçe göstermişti. Serter, AYM’ye başvurarak, hak ihlallerinin tespit edilmesini 2. Bölge 6. sıradaki milletvekili adaylığı için geçici tedbir kararı verilmesini istedi.   ... Devamını Oku »

  • Tweet

AİHM’den Türkiye’ye bir ret daha

28929143

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), Cumhuriyetçi Eğitim ve Kültür Merkezi Vakfı (CEM Vakfı) tarafından açılan davada Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ayrımcılığı yasaklayan 14. maddesini ihlal ettiğine yönelik kararına Ankara’nın yaptığı itiraz reddedildi.   Cemevlerinin ibadethane olduğunun ilk kez resmen vurgulanması ve Türkiye’nin Alevilere din temelinde ayrımcılık yaptığının altını çizilmesi açısından büyük önem taşıyan karara Ankara tarafından yapılan itiraz ... Devamını Oku »

  • Tweet

Ucube davasında gerekçeli karar…Kişilik haklarına saldırı

UCUBE

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Başbakanlığı döneminde Kars’taki İnsanlık Anıtı için sarf ettiği sözlerin, heykeltıraş Mehmet Aksoy’un kişilik haklarına saldırı niteliğinde olduğunu belirten mahkeme, gerekçeli kararında, AİHM kararları ve Anayasa’ya gönderme yaptı.   Heykeltıraş Mehmet Aksoy’un Kars’ta yıktırılan ‘İnsanlık Anıtı’ heykeli için “Ucube” diyerek hakaret ettiği gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 bin TL tazminat ödemesinin kararlaştırıldığı davada mahkeme kararının gerekçesini açıkladı. Mahkeme, ... Devamını Oku »

  • Tweet

Dersim katliamı için ilk kazma vuruluyor

dersim_surgun-AA_01

Dersim katliamında, iddiaya göre yakılarak öldürülen 10’u çocuk 21 köylünün gömüldüğü toplu mezar bugün açılıyor. Bu katliama ilişkin atılacak ilk adım… Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre Tunceli’nin Hozat ilçesine bağlı Saka Sure köyü, 1938 yılında 10’u çocuk, 21 kurban vermişti. İddiaya göre Baran ailesinden dokuz, Canan ailesinden de 11 kişi bir samanlıkta diri diri yakılarak öldürüldü. Her iki ailenin evlatları bu ... Devamını Oku »

  • Tweet