Cuma , 27 Mart 2015
Anasayfa » Etiket Arşivi: 3.havalimanı

Etiket Arşivi: 3.havalimanı

‘Çılgın’ projeler İstanbul’u susuz bırakacak

ucuncu-havalimani12

3. köprü, 3. havalimanı ve Kanal İstanbul gibi ‘çılgın’ projeler iklimi bile değiştirecek. İstanbul’da sıcaklık 2050’de 3 derece artacak, Istrancalar’ın suyu azalacak. Nüfus artışı, yeşil tahribat ve iklim değişikliği gibi sorunlar su kaynaklarını olumsuz etkilerken, 5 bilim insanının hazırladığı raporda, İstanbul için ürkütücü tespitler yer alıyor. Dünya Su Günü’nde yayımlanan “İstanbul’un Su Krizi ve Kolektif Çözüm Önerileri” başlıklı bir rapora ... Devamını Oku »

  • Tweet

Bürokrasi bu: Mandalara 5 bin lira mera cezası!

Mandalara mera cezasi

İstanbul’a yapılacak üçüncü köprü ve üçüncü havalimanı inşaatları nedeniyle tarihi kentin köylerinde meralar azaldı. Havalimanı için kamulaştırılan alan zemin uygunsuzluğu nedeniyle küçülünce, buralara giren mandalara, ‘ormanlık alana izinsiz girdiği’ gerekçesiyle ceza kesildi. Çareyi mandalarını satmakta arayan köylüler, bin 500 lirayla 5 bin lira arasında kesilen cezayı nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünüyor. Kemerburgaz Akpınar Köyü’nde hayvancılık yaparak geçimini sağlayan köylüler, maden ... Devamını Oku »

  • Tweet

Havalimanı için o sistem zor…

havalimanı

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 seçimleri öncesinde çılgın proje olarak tanıttığı Üçüncü Havalimanı tartışılmaya devam ediyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın proje alanında yaptığı incelemeler sonrasında bataklık arazinin kurutulması için “wick drain” sisteminin kullanılacağını belirtmesi 4. İstanbul’un Jeolojisi Sempozyumu’nunda da gündemindeydi. Sempozyumda sunum yapan Jeoloji Mühendisi Esen Arpat, bu sistemin kağıt üzerinde planlandığı gibi olmadığını, o kadar ... Devamını Oku »

  • Tweet

‘3. havalimanının yapıldığı yer bataklık ama…’

bakan-elvan

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, “(3. havalimanı yapımı) Sahaya genel olarak baktığımızda 4/3’lük bölümün bataklık olduğunu görüyoruz. Dünyanın en büyük havalimanını bu bataklığı ıslah ederek gerçekleştiriyoruz” dedi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 3. havalimanı inşaat sahasında incelemede bulundu. İnceleme sonrası açıklama yapan Elvan, “Biz dünyanın en büyük havalimanını bu bataklığı ıslah ederek gerçekleştiriyoruz” dedi. Bakan Elvan, ... Devamını Oku »

  • Tweet