Perşembe , 28 Mayıs 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Vergi operasyonuna suç duyurusu
Vergi operasyonuna suç duyurusu

Vergi operasyonuna suç duyurusu

AKP hükümetinin muhalif medyayı baskı altına almak amacıyla 4 kez vergi incelemesine aldığı ve 5.5 milyon lira haksız ceza kestiği Taraf Gazetesi, maliye bürokratları Naci Ağbal ve Abdullah Kiraz’dan şikayetçi oldu.

Maliye Bakanlığı’nın, muhalif şirketleri ve muhalif basını susturmak için kullandığı “vergi işkence sistemi” yargıya taşındı. Bakanlığın, bir yıl içinde aynı hesaplarla ilgili dört ayrı vergi inceleme kararı aldığı Taraf Gazetesi, vergi işkencesi ile ilgili olarak Maliye Bakanlığı bürokratları hakkında suç duyurusunda bulunma kararı aldı.

İlk etapta da Maliye eski Müsteşarı Naci Ağbal ile, Taraf’a 5.5 milyon liralık haksız vergi cezası kesen müfettiş Abdullah Kiraz hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusu dilekçesinde, Maliye Bakanlığı bürokratlarının, siyasi vergi incelemeleri ile Anayasa’ya, Türk Ceza Kanunu’na ve Vergi Yasaları’na aykırı hareket ettiği belirtildi. Dilekçede, bürokratların, “görevi kötüye kullanma”, “haksız rekabet oluşturma”, “mala zarar verme”, “kamu gücünü kötüye kullanma” suçlarını işledikleri öne sürüldü. Suç duyurusunun hikayesi şöyle:

İNCELEMELER “SİYASİ” ÇIKTI

On iki yıllık AKP iktidarı döneminde, muhalifleri susturma merkezi haline gelen Maliye Bakanlığı, “yandaş medya” saflarına katamadığı Taraf Gazetesi’ne 30 aydır sistematik vergi işkencesi uyguluyor. İncelenen yıllarla ilgili olarak, son bir yıl içinde, değişik sebeplerle “dört ayrı” vergi incelemesi kararı alındı. Taraf Gazetesi, söz konusu vergi operasyonlarıyla ilgili Maliye Bakanlığı içinde yaptığı araştırmada, incelemelerin siyasi iradeden gelen talimatlarla gerçekleştiğini tespit etti. Ancak, incelemeler konusunda yazılı bir talimat yok. İncelemeler, Maliye eski Müsteşarı Naci Ağbal, Gelir İdaresi Başkanı Adan Ertürk, Vergi Denetim Kurulu Başkanı Hüseyin Karakum ve İstanbul’da AKP’ye yakınlığı ile bilinen bazı vergi idaresi başkanı ve maliye müfettişleri aracılığı ile gerçekleştiriliyor. İncelemelerin büyük kısmı, Anayasa’ya ve yasalara aykırı olarak yapıldı. Haksız şekilde yapılan incelemelere karşı çıkan müfettişlere ise, “Savaş ortamı var, mevzuat esnetilir” denilerek ikna edildiği öğrenildi.

TARAF DA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Taraf Gazetesi de, bu tespitleri üzerine, 30 aydır sistematik olarak uygulanan vergi işkencesine ilişkin Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunma kararı aldı. Bu karar doğrultusunda ilk suç duyurusu da, Maliye Bakanlığı eski Müsteşarı Naci Ağbal ve haksız olarak hurda kağıt satışından 5.5 milyon liralık vergi cezası kesen vergi müfettişi Abdullah Kiraz hakkında yapıldı. Beş sayfalık suç duyurusunun dilekçesinde, Maliye Bakanlığı’nın her iki bürokratının, “Anayasa’nın eşitlik ilkesine ve vergi yasalarına” aykırı hareket ettiği vurgulandı. Dilekçede, bürokratların , “görevi kötüye kullanma”, “haksız rekabet oluşturtma”, “mala zarar verme”, “kamu gücünü kötüye kullanma” suçlarından yargılanmaları da istendi. Söz konusu dilekçede, vergi incelemelerinin, siyasi olduğu belirtilerek, “Şüpheliler hiçbir gazeteye yapmadığı cezai işlemi, müvekkil gazetenin yayın politikası sebebi ile müvekkil gazeteye kamu güçlerini kullanarak usulsüz işlem yapmışlardır. Gazeteyi sindirmeyi amaçlamışlardır” ifadelerine yer verildi. Dilekçede, Taraf Gazetesi’ne hurda kağıt satışında KDV’nin sıfır alınması nedeniyle 5.5 milyon liralık vergi cezası kesen Abdullah Kiraz’ın, Sabah ve diğer gazetelerin de aynı işlemi yaptığına ilişkin belgelerin sunulmasına rağmen, belgeleri almadığı da kaydedildi. Suç duyurusu ile birlikte, hükümete yakın medya kuruluşlarının faturaları da savcılığa teslim edildi. Maliye Bakanlığı’nın iki bürokratı hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na yapılan suç duyurusu 2015/49204 sıra sayısı ile işleme alındı.

YENİ SUÇ DUYURULARI DA YAPILACAK

İlk suç duyurusu, 2012 yılının Aralık ayında başlatılan vergi incelemesi ile ilgili yapıldı. Yine 2014 yılının Haziran ayında ve Ağustos aylarında alınan vergi incelemeleri kararları ile ilgili de suç duyurusunda bulunulacak. Söz konusu incelemelerle ilgili yasal sürenin ve işlemlerin tamamlanması bekleniyor. Bu çerçevede de, ikinci ve üçüncü vergi inceleme kararları için, Maliye Bakanlığı eski Müsteşarı Naci Ağbal, Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk, Vergi Denetim Kurulu Başkanı Hüseyin Karakum ile Vergi Müfettiş Yardımcısı Elif Mutlu hakkında suç duyurusunda bulunulacak. Aynı şekilde, sıralı bürokratlar hakkında “tazminat davaları” açılacak.

AVUKAT PARASINI KENDİ ARALARINDA TOPLADILAR

Maliye Bakanlığı bürokratları da, siyasi vergi incelemelerinden rahatsız. Özellikle, 17 Aralık sürecinde, binlerce mükellef hakkında vergi incelemesi gerçekleştirildi. Hatta raporları da hazırlandı. Ve raporların seçimlerin ardından tebliğ edilmesi planlanıyor. İncelemeler de, yazılı emir bulunmuyor. Şirketlerle ilgili risk de bulunamadı. Bunun üzerine, bir çok şirketle ilgili “ihbar mektubu” düzenlendi. Yani incelemeler mevzuata uyduruldu. Ancak, yine de müfettişlerin büyük kısmı bu incelemelerden rahatsızlık duyuyor. Çünkü, mükellefler tarafından açılan davalarda ve suç duyurularında Maliye Bakanlığı, bürokratlara sahip çıkmıyor. Örneğin, Doğan Grubu’na yönelik vergi incelemelerine gerçekleştiren kontrolörler hakkında bir çok dava açıldı. Bakanlık, avukatlık ücretini bile karşılamadı. Kontrolörler bunun üzerine, kendi aralarında para toplayarak avukat tuttular. Türkiye’nin normalleşmesinin ardından, bir çok vergi incelemesinin de mahkemeye taşınması bekleniyor.

 

TARAF-ANKARA

 

Etiketler: