Cumartesi , 4 Nisan 2015
Anasayfa » Ekonomi » Üreticinin yeni gözdesi: Tango
Üreticinin yeni gözdesi: Tango

Üreticinin yeni gözdesi: Tango

Çekirdeksiz, dayanıklı ve lezzetiyle dikkat çeken patentli narenciye çeşidi Tango Mandalina, Adana’da çiftçilere tanıtıldı.

Tango mandalinanın, geç hasat edilmesi, ekim alanlarının sınırlı tutulması ve dünya genelinde talep görmesi nedeniyle de “dalda kalmama garantisi” taşıdığı, bu yüzden narenciye üreticisinin gözdesi olacağı belirtildi.

Tango mandalinanın tanıtımı için Adana Çiftçiler Birliği’nce Sheraton Otel’de bir toplantı düzenlendi. Toplantıda, İspanyol Eurosemillas şirketinin uluslararası narenciye programı başkanı Jose Pellicer (Pepe) ve California Botanik ve Bitki Bilimleri Üniversitesi’nden Timothy Williams, Tango mandalina ile ilgili bilgiler aktardı.

Tango mandalinanın çekirdeksiz olduğunu ve çok çekirdekli çeşitlerin yanında dikimi yapıldığında bile çekirdeklenmediğini dile getiren Timothy Williams şöyle devam etti:

“Tango mandalina yanına en çekirdekli mandalina olan W.Murcott ile birlikte dikilse bile hiçbir çekirdeklenme olmuyor. En fazla 2 meyvede toplam bir çekirdek tespit edilmiştir ki, bu durum uluslararası literatürde ‘çekirdeksiz’ sınıfına girmektedir.  Yeni meyve çeşitleri üretiyoruz, çapraz döllenmenin olduğu bahçelerde DaisySL adlı ürünü geliştiriyoruz ve onda da çok verimli sonuçlar elde ettik. Bu üründe de yine çekirdek yok. Zaten piyasa da bunu istiyor.”

120 KİLO MEYVE VERİYOR

Williams “Tango, ağırlığı 90 gram ve büyümesi çok hızlı olan bir mandalina çeşidi. 7 yaşına kadar budamayı bırakmazsanız ağaç başına 120 kg meyve verebiliyor. Bunu dönüme vurduğunuzda 5.5 ton mandalina yapıyor. Bu da çok ciddi bir rakam. Tango mandalinasının ağacı yaşlansa bile genetik özelliklerini kaybetmez” diye konuştu. Kabuğunun kolay soyulması, ağızda posa bırakmaması, lezzetli ve çekirdeksiz oluşunun yanı sıra patent garantisinde bulunması Tango mandalina çeşidinin en önemli özelliklerini oluşturuyor. Patentli oluşu nedeniyle ekim alanları denetlenebilen ve patentsiz ekimlerine izin verilmeyen Tango mandalina, böylece çiftçiye “Ya ürünüm dalda kalırsa?” endişesi yaşatmıyor.

Belli bir fiyattan mahsulünü satma garantisi sağlıyor. Tango mandalina, ocak ayından sonra olgunlaşması nedeniyle de diğer mandalina çeşitlerine göre bir üstünlük sağlıyor.