Pazar , 31 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » O iş adamı ilk kez konuştu.. TT oldu…Hamdi Ulukaya kimdir ?
O iş adamı ilk kez konuştu.. TT oldu…Hamdi Ulukaya kimdir ?

O iş adamı ilk kez konuştu.. TT oldu…Hamdi Ulukaya kimdir ?

ABD’nin Türk yogurt devi Chobani’nin sahibi Hamdi Ulukaya da servetinin büyük bir kısmını hayırseverlik işlerine bağışlayacak milyarder arasına girdi. Ulukaya, servetinin yarısından fazlasını hayırseverlik işlerine bağışlayacağını açıkladı. Ulukaya’nın kişisel servetinin 1,41 milyar dolar olduğu biliniyor. Yaptığı bağışla ilgili olarak Hurriyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Ulukaya, ”Bu iki seneden beri düşündüğüm bir şeydi. Bill Gates’le de konuyla ilgili olarak görüşmelerim oldu. Ben gerçek zenginliğin yüreklerde olduğunu düşündüm, annemin öğretileridir bunlar. Para varlık ve güç insanlarındır” dedi.

Türk yoğurt devi Chobani’nin sahibi Hamdi Ulukaya, The Giving Pledge adıyla bilinen ve dünyanın en zengin kişileri Berkshire Hathaway CEO’su Warren Buffett ve Microsoft kurucusu Bill Gates tarafından başlatılan kampanyaya dahil olmuş oldu.

SAĞLIK VE EĞİTİM DESTEĞİNİ KAPSAYACAK

Ulukaya, bu kampanya için Tent (Çadır) adını verdiği bir internet sitesi kurduğunu ve bu siteye zaman içinde fon desteği sağlayacağını söyledi. Ulukaya, Tent sitesinin faaliyetlerinin göçmenlerin sorunlara dikkat çekmek ve dünya genelindeki göçmenlere sağlık ve eğitim desteğini kapsayacağını söyledi.

TÜRKİYE’YE 2 MİLYON DOLAR

Ulukaya, halihazırda Türkiye’deki göçmenlere destek olmak için Birleşmiş Milletler Göçmenler Yüksek Komisyonu’na 2 milyon dolar bağış yapmıştı.

KAMPANYANIN AMACI

Bu kampanya kapsamında, milyarder iş adamlarından hayatta oldukları süre ya da ölümlerinden sonra mal varlıklarının yarısından fazlasını yardım işlerine adamaları isteniyor. Kampanya kapsamında söz veren isimler bunu “etik söz” olarak kabul edip, herhangi bir yasal anlaşma imzalamıyor. Kampanyanın asıl amacı bu projeye yeni isimler çekip, hayırseverlik faaliyetleri için farkındalık yaratmak.

ANNEMİN ÖĞRETİLERİ

Yaptığı bağışla ilgili olarak Hurriyet.com.tr’den Can Mumay’a konuşan  Ulukaya şunları söyledi:
”Bu iki seneden beri düşündüğüm bir şeydi. Bill Gates’le de konuyla ilgili olarak görüşmelerim oldu. Benim için ‘given pledge’e katılmak bir onur kaynağı. Ben gerçek zenginliğin yüreklerde olduğunu düşündüm, annemin öğretileridir bunlar. Para varlık ve güç insanlarındır.”

”Bağışlamak istediğiniz miktar çok büyük bir rakam. Duyunca yakın çevrenizden ‘bu kadar fazla para verme’ diyen oldu mu?” sorusuna Ulukaya, şu yanıtı verdi:
”Ben çok kişisel bir karar aldım. Benim için Chobani yolculuğu çocukluktan beri yaşadığım bir şeydir. Hayatımda şirketten öncesi veya sonrasında çok ciddi bir fark yok. Artık iş alanında başarılı insanların yüzünü dünyadan ayrı tutması diye bir şey olamaz.”

İLGİLİ HABER

http://www.bahrainair.net/ekonomi/kobane-icin-2-milyon-dolar-harcayan-unlu-isadami-simdi-de-servetinin-yarisini-bagisliyor/

Etiketler: