Pazar , 31 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » Sanayi devinde eylem…1500 işçi iş bıraktı
Sanayi devinde eylem…1500 işçi iş bıraktı

Sanayi devinde eylem…1500 işçi iş bıraktı

İzmir’in Aliağa ilçesinde faaliyet gösteren kısa adı Petkim olan Petkim Petrokimya Holding A.Ş.’de yılbaşından bu yana devam eden toplu iş sözleşmesinden sonuç alınamaması üzerine işçiler eyleme başladı.

Vardiyası biten işçiler tesislerden ayrılmazken, ürün çıkışına da izin verilmedi. Petkim’den yapılan yazılı açıklamada ise Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinin Yüksek Hakem Kurulu aşamasına geldiği belirtildi.

Yılbaşından buyana toplu iş sözleşme görüşmeleri süren Aliağa’da kurulu Petkim işyerinde sonuç alınamayınca eylemler başladı.

Dün (Çarşamba) sabah eylem kararı alan Petrol-İş Sendikası’na üye 1500 Petkim işçisi, fabrikaya kapanarak direniş başlattı.

Bursa merkezli başlayan metal işçilerinin direnişine selam gönderen PETKİM işçileri “Her yer Bursa her yer direniş” diye sloganlar attı.

Tesislerdeki mesaisi biten işçilerde evlerine gitmeyerek işletme içindeki yemekhanede ve bahçede bekleme kararı aldı.

İşçilere seslenen Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, toplu iş sözleşmesini barışçı bir şekilde bitirme çabalarına karşı işveren kendilerini anlamak istemediğini dile getirdi.

Oktay, mücadeleyi sürdüreceklerini bildirdi.

İşçiler, “Her yer Bursa her yer direniş” sloganı ile karşılık verdi. Sabah çıkan vardiya ile PETKİM girişinde toplanan işçilere tekrar seslenen Ahmet Oktay taleplerini almakta ısrarcı olacaklarını söyledi. Petrol-İş Sendikası vardiyada olmayan tüm işçileri de fabrikaya çağırdı.

İşçiler, tesislerden ürün çıkışına da izin vermiyor. Petkim’de tesisin yapısı gereği işi bir anda durdurmak mümkün olmadığı için işçiler şimdilik satış departmanında faaliyeti durdurmakla yetindiklerini belirtti.

DHA

 

Etiketler: