Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Ekonomi » ‘Rezervlerde tarihimizde görülmemiş erime yaşandı’
‘Rezervlerde tarihimizde görülmemiş erime yaşandı’

‘Rezervlerde tarihimizde görülmemiş erime yaşandı’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Mart ayında Türkiye’nin rezervlerinde tarihte görülmemiş bir erime yaşandığını belirterek, “Cari açığın finansmanında ciddi sorunlar var. Rezervlerde 6,6 milyar dolarlık erime dikkat çekicidir ve bir rekordur” dedi. Faik Öztrak, yurtdışı oy verme işlemi sürerken Merkez Bankası’nın yurtdışına 170 çuval dolusu 10 ve 20 TL’lik banknot göndermesinin, Türkiye’de seçimlerin yapılmasına kısa süre kala kaynağı belirsiz para girişindeki rekorların ve rezervlerdeki erimelerin izaha muhtaç olduğuna işaret etti.

 

TARİHİ ERİME

 

Konuya ilişkin bir açıklama yapan CHP Genel Başkan yardımcısı Faik Öztrak şu değerlendirmede bulundu: Cari açık Mart ayında 4 milyar 961 milyon dolar olarak gerçekleşti. Finans hesabından da 1 milyar 681 milyon dolar para çıkışı oldu. Bunun sonucunda gerek cari açığın finansmanı, gerekse Türkiye’den çıkan para resmi rezervlerden karşılandı. Nitekim resmi rezervlerde Mart ayında 6 milyar 551 milyon dolarlık erime yaşandığı görülüyor. Tek bir ayda bu büyüklükte rezerv erimesi Türkiye Cumhuriyeti tarihinde daha önce yaşanmamıştır.

 

KAYNAĞI BELİRSİZ PARAYA DİKKAT

 

Kaynağı belirsiz para girişinin önümüzdeki aylarda da tekrarlanması olasıdır. Çünkü Hükümetin 15 Nisan’da çıkardığı genelgeyle ülkeye döviz girişinde beyan zorunluluğu kaldırılmıştır. Düzenlemenin Irak ve Suriye gibi sıkıntı yaşanan ülkelere yapılan ihracat karşılığında elde edilen dövizin yurda girişinin kolaylaştırılmasının amaçlandığı ifade edilmektedir. Bu, kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanı konusunda Türkiye’nin başına büyük dertler açabilecek bir gelişmedir.

 

ZÜRİH’E GİDEN PARA ÇUVALLARI

 

Merkez Bankası’na ait içi para dolu 170 çuvaldan ikisi Ankara’dan İstanbul’a taşınırken Atatürk Havaalanı’nda düşerek açılmış ve paralar aprona saçılmıştır. Bahsi geçen bu paranın 10 ve 20 TL’lik banknotlar halinde olduğu, İstanbul aktarmalı olarak Zürih’e gönderildiği ifade edilmektedir. Merkez Bankası yetkililerinin yurtdışında TL’ye talep olduğu, bu yüzden yurtdışındaki muhabir bankalara rutin olarak TL gönderildiği yönündeki açıklamaları yeterli değildir. Bu çuvalların içindeki para toplam kaç TL’dir? “Rutin” olduğu ifade edilen bu transfer işlemi bu yıl içinde kaçıncı defa yapılmıştır? Toplamda ne kadar para çuvallarla yurtdışına gönderilmiştir? Yurtdışında oy verme işleminin sürdüğü şu günlerde 170 çuval dolusu 10 ve 20 TL’lik banknot ihtiyacı nereden doğmuştur? Seçimler yaklaşırken çuvallarla yurtdışına giden 10 ve 20TL’lik banknotlar, kaynağı belirsiz para girişindeki rekorlar, rezervlerde rekor erimeler gibi büyük para hareketleri açıklanmalıdır.”

 

GÜLER YILMAZ

Etiketler: