Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Ekonomi » KIRMIZI ANAYASA
KIRMIZI ANAYASA

KIRMIZI ANAYASA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün defnedilen darbeci Kenan Evren’in ruhuna rahmet okutacak projenin tam adını ‘MGK YARGISI’ olarak koydu. 13 yıllık iktidar döneminde 12 Eylül rejiminin en önemli kurumu olan Milli Güvenlik Kurulu’nu (MGK) kaldırmayan AKP ve Erdoğan yargıyı da MGK’laştırdı. Yargının evresel hukuka değil MGK’nun Kırmızı Kitabı’na bakarak değişeceğini belirten Erdoğan, 12 Eylül döneminde bile olmayan yargıç ve savcı tutuklamalarına devam edileceğini de açıkça beyan etmekten kaçınmadı. Almanya ve Belçika’da gurbetçilerle buluşmasını AKP’nin seçim mitinglerine dönüştürmekte sakınca görmeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye dönüşte uçakta gazetecilere önemli açıklamalar yaptı. Bunlar arasında yargıya ilişkin olanlar da ayrıca dikkat çekti.

 

 

MGK YARGISI

 

 

Erdoğan’a uçakta “Savcılık ‘Fetullahçı Terör Örgütü’ dedi. Kırmızı Kitap’a girmiş bir terör örgütü olduğunun belirtilmesine rağmen medyaları aracılığıyla propagandayı sürdürüyorlar..” şeklinde çanak soru yöneltildi. Erdoğan, buna yanıtında, tasarladığı bir süredir uygulanan yargı projesinin tam adını koymuş oldu: MGK Yargısı.

 

 

HUKUK YOK KIRMIZI KİTAP VAR

 

 

Erdoğan, yargının hukuka ve evrensel hukuka göre değil, Kırmızı Kitap’a göre karar vermeye başlayacağını, ve o kitaptaki MGK kararlarına göre tutum takınacağını anlatırken bunu ‘çünkü milli güvenlikle ilgili bir durum’ gerekçesiyle açıkladı. Erdoğan’ın uçaktaki açıklamalarından ilgili bölüm şöyle: “MGK biliyorsunuz ‘Legal görünüm altındaki illegal terör örgütleri’ ifadesini kullandı. Hükümetimiz de gerekli yerlere bunun bildirimlerini yaptı ve tekrar MGK’da hazırlanan taslak ile Kırmızı Kitap’ı tüm bakanlıklar, ilgili kurumlar gözden geçirdiler. Ve riyasetimdeki Bakanlar Kurulu’nda değerlendirme yapıldı.

 

 

YARGI BÖYLE DEĞİŞECEK

 

 

MGK Sekreterliği son halini tekrar Başbakanlık’a gönderdi ve son hali de bugün-yarın gelmiş olacak ve böylece Kırmızı Kitap’a girmiş olacak. Kırmızı Kitap’a girdikten sonra burada yargı mercilerinin de bakışı değişecek. Çünkü bu milli güvenlikle ilgili bir durum.

 

 

HAKİM-SAVCI TUTUKLAMALARINA DEVAM

 

 

Erdoğan, İstanbul’da Samanyolu yayın grubu başkanı Hidayet karaca ile tutuklu polislerin tahliyesine karar veren iki hakimin, ardından Adana ve Hatay’da silah dolu MİT tırlarını durduran biri başsavcıvekili dört savcı ile dönemin İl Jandarma Alay komutanının tutuklanmalarını olumlamakla kalmadı, bu çok tartışılan uygulamaya devam edileceğinin de açıkça sinyalini verdi. Erdoğan’ın konuşmasında yargıya talimat olarak da görülebilecek ilgili bölüm de şöyle: “Dünyada silahlı terör örgütleri olduğu gibi silahsız terör örgütleri de var. Bu silahsız örgütlerin de kendilerine göre taktikleri var. Bunlar benzer şeyleri hep yapmışlar. Ve kendilerinden ciddi manada yaka silkmiş insanlar. Bu mücadelede neler yapılabilir, süreç başladı.

 

 

YARGIYI TAKİPTEYİZ

 

 

Yargıda olanları takip ediyoruz. Bu ülkenin tarihinde yargı mensuplarından savcı veya hâkim hiç tutuklanan oldu mu? Bu farklı bir olay. Burada bu tutuklama süreci muhtemelen diğerleriyle devam edebilir. Görünen o”

 

ADNAN KESKİN.

Etiketler: