Cumartesi , 4 Nisan 2015
Anasayfa » Ekonomi » Kalkınma Bakanlığı personeline icra takibi
Kalkınma Bakanlığı personeline icra takibi

Kalkınma Bakanlığı personeline icra takibi

Acil projeler için ayrılan yatırım ödeneğinin büyük bölümünü Cumhurbaşkanlığı Sarayı için harcayan Kalkınma Bakanlığı’nın personelinin maaşı hacizli çıktı. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bakanlığa bağlı kurumlarda 373 kişinin maaşında icra takibi ve haciz bulunduğunu bildirdi. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bakanlığı’nın 2015 yılı bütçesi görüşmeleri sırasında ‘Ak Saray’ olarak bilinen Cumhurbaşkanlığı Sarayı binası projesinin Başbakanlık Hizmet Binası olarak başladığını daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na dönüştüğünü belirtmiş,”Yatırımları hızlandırma ödeneğinden 2012 yılında 150 milyon TL, 2014 yılında da 400 milyon TL para vermişiz” demişti.

Bakan Yılmaz ‘Bu bir yatırım mı?’ diye soran milletvekillerine “Elbette yatırım. Uluslararası yatırım tanımları vardır bu da bir sabit sermaye yatırımıdır” diyerek bakanlığına acil yatırımlar için verilen ödeneği Kaçak-Saray için harcadığını itiraf etmişti. Kalkınma Bakanlığı Ak-Saray için harcama yaparken, personeli ise icra takibi ve hacizlerle gündeme geldi.

Tanrıkulu önerge verdi

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, bakanlık personelinin durumuna ilişkin Meclis’e bir önerge verdi. Tanrıkulu önergesinde Bakan Cevdet Yılmaz’a AKP iktidarı döneminde bakanlığınıza bağlı kurum ve kuruluşlarda (2002-2014)görev yapan personelden maaşında icra takibi ve haciz olanların sayısı nedir? “ diye sordu. İcra takibi ve hacizlerden kaçının banka kredi borçlarından oluştuğunu açıklamasını istedi.

Bakan Yılmaz’dan yanıt

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, iktidarları döneminde Bakanlığına bağlı kurumlar olan Türkiye İstatistik Kurumu, Güneydoğu Anadolu Projesi BKİ, Doğu Anadolu Projesi BKİ, Doğu Karadeniz Projesi BKİ ve Konya Ovası Projesi BKÎ Başkanlıklarında çalışan toplam 373 kişinin maaşında icra takibi ve haciz bulunduğunu kaydetti. Bakan Yılmaz bunların icra takibi ve haciz nedeni konusunda bir bilgilerinin olmadığını ifade etti. Bakan Yılmaz son üç yıl içinde 9 kişinin maaşına icra takibi ve haciz geldiği bilgisini paylaştı. GÜLER YILMAZ