Pazar , 31 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » Çoluk çocuğunu niye Erdoğan’a kurban etmiş..Şimdi ortaya çıktı !
Çoluk çocuğunu niye Erdoğan’a kurban etmiş..Şimdi ortaya çıktı !

Çoluk çocuğunu niye Erdoğan’a kurban etmiş..Şimdi ortaya çıktı !

Hükümete en yakın işadamlarından olan Ethem Sancak, Mehmet Emin Karamehmet’ten devraldığı BMC’nin gelirini kasasına aktarırken 608 milyonluk borcunu Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) yıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ‘ilan-ı aşk‘ etmesiyle bilinen ve son olarak “Anam, babam, eşim, çocuklarım sana feda olsun Erdoğan” diyen işadamı Ethem Sancak’ın TMSF’den ‘ucuza‘ kapattığı BMC şirketiyle ilgili skandallar bitmiyor.
Zaman gazetesinden Şaban Gündüz ve Abdülkadir Cembekli’nin haberine göre Ethem Sancak’ın, şirketi bir yıldır devralmadığı ortaya çıktı. Ticaret sicil kayıtlarına göre BMC halen TMSF’ye bağlı görünüyor.

 

Şirketin Sancak’a devredilmemesinin altında, yüklü borçları devlete bırakma taktiği yattığı iddia edilirken, Ağustos 2014’te şirketin unvanı da  ‘BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ’ olarak değiştirildi.

İzmir’de iki de şube açan Sancak, bu şubelerde BMC’nin ürettiği araçları satarak gelirleri kasasına aktarırken fabrika binasının da içinde bulunduğu gerçek BMC’yi devralmayarak 608 milyon liralık borcu TMSF’ye yıktı.

İzmir’de sadece arsasının değeri 1,5 milyar lira olan BMC, Genelkurmay’a zırhlı araç, belediyelere otobüs üretiyor.

 

TİCARET KANUNU’NU ÇİĞNİYOR

 

Öte yandan BMC’nin devir işlemi Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanması ve Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne de bildirilmesi gerekirken, Ticaret Sicil Gazetesi kayıtlarına göre böyle bir devir işlemi görünmüyor.

Bu durumda BMC halen TMSF’ye bağlı görünürken, Ethem Sancak’ın unvan değişikliğiyle kurduğu paralel şirketin BMC adına satış yapmasının ise kanuna aykırı olduğu ileri sürülüyor.

 

Ticaret Kanunu’na göre bir şirketin unvanının başka bir şirket tarafından kullanılması da yasaklanmış durumda.

 

BELEDİYELERE VE TSK’YA ÇALIŞIYOR

 

Belediyeler tarafından verilen 35 otobüs siparişi bulunan BMC, aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) yeni aracı olan Kirpi, kamyon ve otobüs gibi zırhlı araç ihtiyaçlarını da karşılıyor.

 

TSK, bugüne kadar BMC’den 293 Kirpi satın alırken, 321 yeni araç siparişi halen beklemede.

 

Ayrıca NATO savunma hattının da bir parçası olacak olan Türkiye füze savunma sisteminin füze rampalarını BMC yapacak.

Etiketler: