Cuma , 29 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » İnsan Hakları Kurumu tanıtımına 64 bin TL
İnsan Hakları Kurumu tanıtımına 64 bin TL

İnsan Hakları Kurumu tanıtımına 64 bin TL

İnsan haklarını uygulamakta karnesi zayıf olan AKP hükümetinin, İnsan Hakları Kurumu’nun reklam ve tanıtım giderleri için 64 bin TL harcadığı ortaya çıktı.

 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a bağlı Türkiye İnsan Hakları Kurumu Başkanlığı bir yıl içinde reklam ve tanıtım giderleri için 64 Bin TL harcadı. Kurum bu hizmetler için ihaleye çıkmak yerine doğrudan alım yöntemini tercih etti. Doğrudan temin yoluyla bir firmadan alınan hizmet karşılığında 37 bin TL ödeme yapan kurum aynı sürede matbaa ve yayıncılık giderleri için de 27 bin TL ödedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a bağlı olan kurumların broşür, kitap, kitapçık, reklam ve tanıtım giderlerine ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi. Sezgin Tanrıkulu, 2014-2015 yılları arasında tanıtım ve reklam giderlerinin hangi şirketlere ne kadar miktarla verildiğinin açıklanmasını istedi.

 

DOĞRUDAN ALIM YAPILDI

 

Önergeye yanıt veren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye İnsan Haklan Kurumu Başkanlığı’nca 2014-2015 yılları arasında herhangi bir ihale yapılmadığını belirtti. Arınç, Bakanlığının sorumluluğundaki Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından da 2014-2015 yıllan arasında reklam ve tanıtım işleri için ihale açılmadığını kaydetti. Türkiye İnsan Hakları Kurumu Başkanlığı ihale yerine doğrudan alımı tercih etti. Arınç’ın verdiği bilgiye göre; 2014-2015 broşür kitap, kitapçık, reklam ve tanıtım matbaa ve yayıncılık işlemleri için iki firmaya 64 bin TL ödeme yapıldı. 2014 yılında doğrudan temin yolu usulüyle yapılan broşür kitap, kitapçık, reklam ve tanıtım alımı giderleri için SFN Televizyon Tanıtım Tasarım Yayıncılık Ltd. Şirketine KDV hariç 37 bin 227 TL ödendi. Yine aynı dönemde (2014) İnsan Hakları Kurumu Başkanlığı matbaa ve yayıncılık giderleri için ise Masal Hane Tasarım Atölyesine 27 bin TL ödeme yaptı.

 

BİR YILDA 437 İHALE

 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a bağlı bir başka kurum olan Vakıflar Genel Müdürlüğü 2014-2015 yılları arasında 437 ihaleye çıktı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Vakıflar genel Müdürlüğü’ndeki ihalelere ilişkin iddialarına da yanıt veren Arınç, “Vakıflar Genel Müdürlüğünce, 2014-2015 yılları arasında 437 ihale yapılmıştır. Gerçekleştirilen ihaleler, yürürlükteki kanun, yönetmelik ve ekleri çerçevesinde ilgili ihale mevzuatına göre ilan ve ihale yolu ile gerekli rekabet ve yarışma usulü sağlanarak, tarafsızlık ilkesi ve kamu yararı gözetilerek yapılmaktadır” dedi. Bülent Arınç önergeye cevabında “Bir yıl içinde yapılan 437 ihalenin” hangileri olduğu ve sonuçlarınailişkin bir açıklama yapmadı.

 

GÜLER YILMAZ

Etiketler: