Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Ekonomi » HDP Genel Kurul’a davet edilmedi, Diyarbakır karıştı: “Dışlıyorsunuz!”
HDP Genel Kurul’a davet edilmedi, Diyarbakır karıştı: “Dışlıyorsunuz!”

HDP Genel Kurul’a davet edilmedi, Diyarbakır karıştı: “Dışlıyorsunuz!”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 71’inci Genel kuruluna AK Parti, CHP, MHP liderlerinin davet edilmesi ve HDP Eş Genel Başkanları’nın davet edilmemesi TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun Diyarbakır’a yapacağı ziyaret öncesi Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nı (DTSO) karıştırdı.

 

Meclisin bir bölümü durumun protosto edilmesi amacıyla basın açıklaması yapılmasını ve Hisarcıklıoğlu’nun karşılanmamasını isterken, diğer kısmı ortamın gerilmemesi için bir protestonun yapılmasını doğru bulmadı. İki kez yapılması planlanan basın açıklaması iptal edilirken, yapılan açıklamada, “TOBB’nin, bundan böyle yapacağı bu tür toplantı, organizasyon ve çalışmalarda, herhangi bir siyasi partinin yanında görünme algısı yaratacak veya herhangi bir siyasi partiyi dışlayıcı algı oluşturacak tutum ve davranışlardan mutlak surette kaçınması gerekmektedir” denildi.

 

AÇIKLAMA BEKLİYORUZ

 

Ankara’da, 2 Mayıs tarihinde yapılan TOBB’un 71’inci Genel Kurulu’na TBMM’de grubu bulunan HDP Eş Genel Başkanlarının davet edilmemesi, DTSO Meclisi’ni karıştırdı. Yarın Diyarbakır’a gelecek TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun ziyareti öncesinde TSO Meclisi adeta ikiye bölündü. TOBB Diyarbakır Genç Girişimciler Kurulu, HDP Eş Genel Başkanlarının TOBB Genel kuruluna davet edilmemesinin doğru olmadığını belirterek ortak bir açıklama yaptılar.

 

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Meclis Başkanı Celalettin Birtane ile TOBB Diyarbakır Genç Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Halis Bilen yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

“Ülkemizin içinde bulunduğu bu süreç; daha çok birlikteliği ve katılımcılığı gerektirirken, dışlanma ve ötekileştirme algısı yaratacak her türlü tutum ve davranışlardan da kaçınmayı zorunlu kılmaktadır. İşveren camiasının çatı kuruluşu olmakla birlikte, aynı zamanda sivil toplum kuruluşları ve sendikaları bir araya getirerek, başta Anayasa olmak üzere; Türkiye’nin ivedi demokratik sorunlarının çözümüne de öncülük yapan TOBB’un, bundan böyle yapacağı bu tür toplantı, organizasyon ve çalışmalarda, herhangi bir siyasi partinin yanında görünme algısı yaratacak veya herhangi bir siyasi partiyi dışlayıcı algı oluşturacak tutum ve davranışlardan mutlak surette kaçınması gerekmektedir. Bu konuda geçmişte de yapılan bu tür davranışlardan dolayı çatı örgütümüz olan TOBB’u açıklama yapmaya davet ediyoruz.”

 

CİHAN

Etiketler: