Cumartesi , 30 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » Ford Otosan’da işçiler kararlı, direniş devam ediyor!
Ford Otosan’da işçiler kararlı, direniş devam ediyor!

Ford Otosan’da işçiler kararlı, direniş devam ediyor!

Bursa’daki otomotiv fabrikalarında başladıktan kısa süre sonra Kocaeli’deki Ford Otosan Gölcük ve Yeniköy Fabrikası’nda da başlayan direnişte, fabrika genel müdürüyle görüşen işçiler önerilen teklifi kabul etmeyerek eyleme devam kararı aldı.

Ford Otosan yönetimi, fabrikalarında direnişe rağmen aksamalı da olsa üretimin sürdüğünü, yaklaşık 300 işçinin ise iş bırakma eylemini sürdürdüğünü belirtti.

Fabrika önünde kurdukları çadırlarda kalan işçiler eylemlerinde kararlı olduklarını söylerken, işçilerden İsmail Demirbaş elinde megafonla arkadaşlarına hitaben yaptığı konuşmada, “Bu saatten sonra bizi kesinlikle yıldıramazlar. Ok yaydan çıktı, haklarımızı alana kadar mücadelemize devam edeceğiz. Bizim fabrikayla bir sorunumuz yok. Fabrikamızı seviyoruz, işimizi seviyoruz. Biz buradan ekmek kazanmak istiyoruz. Ekmek kazanırken onurumuzla ekmek kazanmak istiyoruz” dedi.

TÜRK METAL’LE GÖRÜŞÜYORMUŞ HAVASINDALAR

Demirbaş, yönetimin onurlarını ayaklar altına alıcı bir tavırla yaklaştıklarını söyleyerek, “Hala bizi tanımıyorlar. Geliyorlar, sanki önceden böyle yürüyormuş gibi Türk Metal ile görüşmüyorlarmış gibi. Türk Metal ile masa başında kapalı kapılar arkasında bu işi halletmiyorlarmış gibi hala bizimle görüşmüyorlar. Şu anda bizim, bin kişinin vekalet verdiği avukatımız var. Bundan sonra isterlerse onla görüşebilirler” dedi.

İŞÇİLER TEKLİFİ KABUL ETMEDİ

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Bursa’da anlaşmaya varılan Tofaş ve Renault fabrikalarında ne verildiyse Ford Otosan’ın da aynısını vermeyi taahhüt ettiğini iddia etti. Yenigün, işçilerin bu teklifi kabul etmeyerek eyleme devam kararı aldıklarını öne sürdü.

Ford Otosan işçilerinin 1 Haziran 2015-1 Haziran 2016 dönemi için maaşlara seyyanen 450 TL zam. 1 Haziran 2016- 1 Haziran 2017 dönem için ise 675 TL seyyanen artış istedikleri, sosyal haklarla ilgili de talepleri bulunduğu öğrenildi.

 

DHA

Etiketler: