Pazar , 24 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » Ekonomik güven endeksinde büyük düşüş!
Ekonomik güven endeksinde büyük düşüş!

Ekonomik güven endeksinde büyük düşüş!

Ekonomik güven endeksi Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 15.4 gibi çok yüksek oranda düşerek 74.85 değerine geriledi.

Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ekonomik güven endeksindeki azalma;  reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Tüketici güven endeksi, Mart ayında yüzde 5.4 azalarak 68.06 değerinden 64.39 değerine geriledi.

Reel kesim güven endeksi, bir önceki aya göre yüzde 3 azaldı; Şubat ayında 104 olan endeks Mart ayında 100.90 değerine düştü. Hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0.7 azalarak 101.96 değerinden 101.25 değerine düştü. Perakende ticaret sektörü güven endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 0.4 azaldı; Şubat ayında 103.40 olan endeks Mart ayında 102.97 değerine düştü.

İnşaat sektörü güven endeksi Mart ayında Şubat ayına göre düşüş gösterdi. İnşaat sektörü güven endeksi bir önceki aya göre yüzde 1.6 azalarak 83.67 değerine düştü.

Endeks, tüketici güven göstergesi ile mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi (reel kesim), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ilişkin güven göstergelerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor.

Endeks, ekonomik büyümeye ilişkin olarak diğer ekonomik göstergelere kıyasla daha erken bilgi sağladığından öncü bir gösterge olarak kabul ediliyor.

Ekonomik güven endeksini oluşturan endekslerden tüketici güven endeksi, Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi Merkez Bankası tarafından, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endeksleri ise TÜİK tarafından hesaplanıyor.

DHA

Etiketler: