Perşembe , 21 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » Bakan Şimşek: Doların yükselişi o kadar kötü değil
Bakan Şimşek: Doların yükselişi o kadar kötü değil

Bakan Şimşek: Doların yükselişi o kadar kötü değil

Bursa Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin kapanış konuşmasını yapan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek konuşmasından sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Şimşek, “Zaman zaman ortalık toz duman. Eninde sonunda yatışacak tekrar dönülüp bir ülkenin temellerine bakılacak. Kısa süreli bu kur hareketini etkisi olacak. Ama ben şuna inanıyorum seçimden hemen sonra bu güçlü reform programı ile siyasi istikrar ile Türkiye tekrar yüksek büyüme patikasına oturacak” dedi.

Doların yükselmesinin Türkiye’ye özgü olmadığını ifade eden  Şimşek, “Bu sadece Türkiye’ye özgü değil. Bütün gelişmekte olan ülkelerde olan bir durum. Türkiye’ye özgü değil. Türkiye’nin temelleri sağlam. Sorun alanlarımız var ama bunları çözmek için irade, reform var. Siyasi istikrar var. Ben o kadar kötümser değilim. Zaman zaman ortalık toz duman. Eninde sonunda yatışacak tekrar dönülüp bir ülkenin temellerine bakılacak. Kısa süreli bu kur hareketini etkisi olacak. Ama ben şuna inanıyorum seçimden hemen sonra bu güçlü reform programı ile siyasi istikrar ile Türkiye tekrar yüksek büyüme patikasına oturacak. Bu kur hareketlerine karşı bizim direncimiz de çok daha güçlü olacak. Tartışmalar da geride kaldı. Benim ilave edecek bir şeyim yok. Biz önümüze bakacağız. Türkiye’nin nasıl ki küresel krizden 2008, 2009’dan en az etkileneceği şekilde biz süreci götürdüysek bu tabi ki şu anki dalgalanmalardan da en az şekilde etkilenecek şekilde götüreceğiz. Gelişmekte olan ülkeler için petrolün düşüşü, doların çıkışı olumsuz bir durumdur. Ama Türkiye için yarı olumlu yarı olumsuzdur. Bu avantajımız eninde sonunda görülecektir” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN BİRİNCİ LİGE YÜKSELMESİNİ BAŞKANLIK SİSTEMİ SAĞLAYABİLİR”

“Olası bir başkanlık sisteminde senaryo nasıl olacak?” sorusuna Şimşek, “Bir takım senaryolar üzerine bir yorum yapmam sorun olur. Burada önemli olan Türkiye’nin yol haritası belli. Şu anki kamuoyu yoklamalarının Türkiye’de siyasi istikrarın devam edeceğidir. Allah korusun Türkiye’de bir siyasi istikrarsızlık olursa bir düşünsenize, yanı başımızda olup bitenlere bakın. Vatandaşımız siyasi istikrara sahip çıkacak. Bu inişli çıkışlı günler daha güçlü büyüme politikasına bırakacak. Başkanlık sistemi tabi ki böyle bir ortam oluşursa o zaman değerlendirilir. Başkanlık sisteminin yönetimde istikrar anlamında katkıları olduğu ortada. Ama hiçbir sistem yapısal sorunları reform olmadan çözemez. Türkiye’yi birinci lige yükseltmez. Türkiye’nin birinci lige yükselmesi tabi ki yönetimde istikrar ki Başkanlık sistemi bunu sağlayabilir. Aynı zamanda reformlar. Yeni bir ekonomik programı var. Bu reform programı aslında model değişikliğinin en açık ve net ifadesidir. Reform programını 4 başlık altında toplayabiliriz” diye yanıt verdi.

“SIRF PİYASALARDAKİ DALGALANMALAR NEDENİYLE NOT DEĞİŞİKLİĞİ OLMAZ”

“Kredi derecelendirme kuruluşlarının önümüzdeki hafta Türkiye değerlendirmesi olacak. Siz bir değişim bekliyor musunuz?” sorusu üzerine Şimşek, “Sırf piyasalardaki dalgalanmalar ki bir çok ülkede yaşandı. Ondan dolayı not değişikliği olmaz. Jeopolitik riskler geçene seneden daha mı kötü. Neredeyse Suriye ve Irak’ın önemli bir kısmını ele geçirdi. Bu sene şu anda öyle mi? en azından şu anda Irak’ta zemin kaybediyor. Suriye’de ona karşı çok ciddi kampanaya var. terör örgütüne. AB toparlanıyor bizim için olumlu. Türkiye’deki tartışmalar önemli ölçüde iç tartışmalardır. Esas patikada, politika duruşunda, yol haritasına ilişkin bir değişiklik yok. Türkiye eskiden olduğu gibi pragmatik, rasyonel şekilde politikalarına devam edecek. Tartışmalar her yerde olur. Sırf tartışmalar var diye siz not değişikliğine gitmezsiniz” diye konuştu.

KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARI HER ZAMAN RASYONEL BİR ZEMİNDE KARAR VERMİYOR”

Şimşek, “Kredi derecelendirme kuruluşlarının her zaman rasyonel bir zeminde karar vermediklerini siz de biliyorsunuz. 3A notu verdikleri ülkeler 2008-2009’da battı. Çok düşük verdikleri Türkiye ne oldu yıldızlaştı” dedi.

Işıl ARSLAN- Hakime TORUN- Bülent CİVANOĞLU-Faruk KAHRAMAN / BURSA/DHA

Etiketler: