Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Ekonomi » Baba da yakıtı kaybetti
Baba da yakıtı kaybetti

Baba da yakıtı kaybetti

İstanbul Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu’nun gelini, Gezi olayları sırasında, Kabataş’ta deri giymiş insanlar tarafından fantastik bir hikayedeki gibi dövüldüğünü iddia ederek dikkatleri üzerine çekmişti. Osman Develioğlu da Başkanı olduğu Bahçelievler Belediyesi’ne ait 569 bin litrelik yakıtı kaybetti.

HESAPLARDA 61 MİLYONLUK TUTARSIZLIK

tespit edildi Bahçelievler Belediye meclisine sunulan bilançoda ortaya çıkan gariplikler bununla da bitmedi. Bilançoda 11 adet otomobilin 21 bin liraya alınmış gibi gösterildiği de anlaşıldı. Ayrıca Bilançoda 61 milyon liralık tutarsızlık olduğu tespit edildi. Duruma tepki gösteren CHP Bahçelievler Meclis üyesi Hasan Tapan konuyu bilanço görüşmelerinde belediye yetkililerine sordu. Ancak herhangi bir yanıt alamadı. Yazılı soru önergesiyle de konu hakkında bilgi alamayan CHP’li Tapan bunun üzerine bilançoyu yargıya taşımaya karar verdi. 150 TANKERLİK YAKIT Bahçelievler Belediyesi’nin bilançosuna göre 2014 yılında 2 milyon 581 bin liraya 662 bin 678 litre sıvı yakıt aldığı ortaya çıktı. ‘Taşınır Kesin Hesap Cetveli” ne göre bu yakıtın yalnızca 373.367 liralık 93 bin 232 litresi kullanıldı. Kalan 2 milyon 207 bin liralık 569 bin 446 litre yakıt ise 2015 yılına devretti. Bu yakıt miktarı 100 yakıt tankerinin bir araya gelmesiyle oluşacak 1 kilometrelik bir konvoyla taşınacak yakıt miktarına karşılık geliyor. Durum 2014 yılı bilançolarının açıklanmasıyla ortaya çıktı. CHP’li Belediye Meclis üyesi Hasan Tapan meclis toplantısında konuyu gündeme getirerek Belediye yöneticilerine bu kadar büyük miktarda yakıt alınmasının nedenini ve depolama yeri olmadığını vurguladı. Ancak Belediye yönetimi Tapan’a yanıt vermezken, yazılı soru önergesi de cevapsız kaldı. Ayrıca, en ucuz otomobilin fiyatı 30 bin lirayı aşarken, belediyeye 21 bin liraya tam 11 otomobil alınmış gibi gösterildi. Bilançonun aktif-pasif toplamının eşit olması gerekirken bu hesaplar arasında da 61 milyon 969 bin liralık fark olduğu görüldü.

“BU HESAPLARLA KİMİ KANDIRIYORSUNUZ”

CHP’li Tapan, Taraf’a yaptığı açıklamada “2014’te belediyenin 226 milyon bütçesi bulunyordu. Bunun nereye harcandığı açıklanmak zorunda. 569 bin litre yakıt için açıklama bekliyoruz. Belediye bu kadar yakıtı tutacak tesise sahip değil. Ayrıca 21 bin liraya 11 otomobil alınmış gibi gösterilmiş. Bu hesaplarla kimi kandırıyorsunuz? Belediyeyi böyle hesaplarla mı yönetiyorsunuz. Bu uydurma rakamların gerekçesi ne açıklama bekliyoruz” dedi.

SÜMEYRA TANSEL

Etiketler: