Cumartesi , 4 Nisan 2015
Anasayfa » Ekonomi » ‘3. havalimanının yapıldığı yer bataklık ama…’
‘3. havalimanının yapıldığı yer bataklık ama…’

‘3. havalimanının yapıldığı yer bataklık ama…’

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, “(3. havalimanı yapımı) Sahaya genel olarak baktığımızda 4/3’lük bölümün bataklık olduğunu görüyoruz. Dünyanın en büyük havalimanını bu bataklığı ıslah ederek gerçekleştiriyoruz” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 3. havalimanı inşaat sahasında incelemede bulundu. İnceleme sonrası açıklama yapan Elvan, “Biz dünyanın en büyük havalimanını bu bataklığı ıslah ederek gerçekleştiriyoruz” dedi.

Bakan Elvan, 3. havalimanının 120 bin kişiye iş imkanı sağlayacağını belirtti. Havalimanının İstanbul’un Karadeniz şeridinde 15 bin futbol sahası büyüklüğünde bir alanda kurulacağını ifade eden Bakan Elvan, “150’den fazla havayolu şirketi bu havalimanını imkanından faydalanacaktır. Çevre duyarlılığı açısından da uluslararası sertifikalara sahip olacaktır. Açık ve kapalı otoparklar olacak” dedi.

‘4/3’LÜK BÖLÜMÜ BATAKLIK’

“750’in üzerinden sahada sondaj yapılmıştır” diyen Bakan Elvan, “Sahaya genel olarak baktığımızda 4/3’lük bölümün bataklık olduğunu görüyoruz. Bu havalimanımızın sağlam bir zemine oturması gerekiyor. Bunun için dünyanın en büyük firmalarıyla çalışmalar yapılıyor.

Biz dünyanın en büyük havalimanını bu bataklığı ıslah ederek gerçekleştiriyoruz. Havacılık sektöründe 3. havalimanımız dünyanın merkezi olacaktır. Havalimanı yapım çalışmaları kapsamında 30 bin işçi çalışıyor olacak. 3 bin üzerinde makine çalışıyor olacak” diye konuştu.

‘TAKVİME UYGUN İŞLİYOR’

Konsorsiyumun 300 milyon Euro civarında iş makinesi satın alındığını kaydeden Bakan Elvan, “Şu an da yapılan çalışmalar sondaj ve zemin etüdü çalışmalarıdır. Bundan sonra havalimanı yapım çalışmalarına başlanacaktır” dedi. Takvimde sarkma olacak mı şeklindeki bir soruya da Bakan Elvan, “Kesinlikle bir süre uzatımı söz konusu değil. Tamamıyla program çerçevesinde takvime uygun işliyor” dedi.

‘BIRAKSINLAR SİYASET YAPMAYI’

Jeoloji Mühendisleri Odasının “bataklık” yönünde eleştirisi olduğunun hatırlatılması üzerine Bakan Elvan, “Buranın bataklık olduğunu biz de biliyoruz. Ama bu arkadaşlar dünyada hangi gelişmeyi takip ediyorlar. Bıraksınlar siyaset yapmayı. Yapılan bir açıklamanın bilimsel olması lazım. Bataklık olduğunu biz de biliyoruz. Arkadaşlar yoğun olarak çalışıyorlar testler yaptılar. Bizim teknolojik olarak imkanımız da var gücümüz de var” dedi. Bakan Lütfi Elvan, Orman Genel Müdürlüğünden alınan geçici izinle sondaj ve etüt çalışmalarının yapıldığını alanın tamamı için iznin alınmasıyla yer tespiti yapılacağını kaydetti.

‘GELİŞMİŞ BİR ÜLKE KONUMUNA GETİRMİŞTİR’

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştirilerin sorulması üzerine , “Türkiye’yi geri kalmış bir ülke konumundan gelişmiş bir ülke konumuna getirmiştir. Cumhurbaşkanımız bu milletin oyları ile seçildi. Eğer bir siyasi partinin millete saygısı varsa cumhurbaşkanımıza da saygı duyması gerekir” ifadesini kullandı.

‘ATATÜRK HAVALİMANI’NI DA KULLANACAĞIZ’

“Atatürk Havalimanı ne olacak” şeklindeki bir soru üzerine Bakan Elvan havacılık sektöründeki hızlı büyümeden bahsetti. Elvan, “Atatürk Havalimanı’na da bizim ihtiyacımız olacak ve Atatürk Havalimanı’nı da kullanacağız” yanıtını verdi.

DHA