Cumartesi , 23 Mayıs 2015
Anasayfa » Ekonomi » 20 BİN ŞİRKETE ŞAŞKIN TAKİP
20 BİN ŞİRKETE ŞAŞKIN TAKİP

20 BİN ŞİRKETE ŞAŞKIN TAKİP

20 bin şirket hakkında “usulsüzlük” iddiasıyla 865 milyon liralık KKDF incelemesi başlatıldı. Ancak vergi incelemesinde, sözkonusu işlemin “muafiyet” kapsamında olduğu saptandı.

17Aralık sürecinde muhalif şirketlere yönelik başlatılan “vergi incelemelerinde” evlere şenlik olaylar yaşanmaya başlandı. Maliye Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ortaklaşa olarak yaklaşık 20 bin şirket hakkında Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) incelemesi başlattı. 865 milyon liralık “usulsüzlük olduğu” iddiasıyla yapılan vergi incelemesinde, usulsüz olduğu iddia edilen işlemin “muafiyet” kapsamında olduğu saptandı. Şimdi iki bakanlık incelemeden geri adım atmak için, kılıf arıyor. Evlere şenlik vergi incelemesinin hikâyesi şöyle:

“865 MİLYONLUK USULSÜZLÜK BULDUK EFENDİM”

Gezi Parkı Eylemleri ve 17 Aralık yolsuzluk operasyonlarının ardından muhalif şirketlere yönelik adeta inceleme seferberliği başlatıldı. Bu çerçevede Maliye Bakanlığı’nın yanı sıra, diğer ekonomi bakanlıkları da muhalif şirketlerle ilgili ceza kesmek için harekete geçti. Bu bakanlıklar arasında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da bulunuyor. Paralel yapı ile mücadele çerçevesinde, ithalat ve ihracat yapan şirketlerin işlemlerini mercek altına alan bakanlık bürokratları, 20 bin 427 firmanın KKDF ödemelerinde eksiklik olduğunu belirledi. Ve bu tespit üzerine bakanlık bürokratları, KKDF konusunda bir rapor hazırlayarak hükümet üyelerine sundu. Raporda, 2013 yılının Aralık ayından 2014 yılının Ağustos ayına kadar geçen yaklaşık 9 aylık süre içinde 865 milyon 607 bin 718 liralık KKDF alacağının firmalar tarafından ödenmediği vurgulandı. Ve söz konusu firmaların da büyük kısmının muhalif olarak nitelendirilen kişilere ait olması, olayın bir anda büyümesine yol açtı. Ve KKDF yükümlülüğü bulunan ve kayıtlarda eksik tutarda KKDF ödediği görülen 20 bin 427 firma hakkında inceleme yapılması kararlaştırıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli de, bürokratlar tarafından hazırlanan inceleme programını 4 Kasım 2014 tarihli yazı ile onay verdi.

 

BİR EKİP OLUŞTURULDU

Bakan Canikli’nin onayının ardından, 20 bin şirket için bir inceleme ekibi oluşturuldu. Yaklaşık 10 müfettişten oluşan ekip, 20 bin şirketin hesaplarını didik didik etmeye başladı. Ancak bu esnada ilginç bir tablo ile karşı karşıya kalındı. Eksik ödendiği öne sürülen 865 milyon liralık KKDF’nin “muaf” ürünlerden oluştuğu belirlendi. Yani eksik olarak rapor edilen KKDF’nin, muafiyet kapsamındaki ürünler olduğu saptandı. Bu tespit üzerine incelemenin de dayanağı kalmadı. Şimdi müfettişler konuyu kapatmak için formül arıyorlar.

HÜSEYİN ÖZAY/ ANKARA

Etiketler: