Perşembe , 21 Mayıs 2015
Anasayfa » Eğitim » Öğrencilerden saray’a ‘Tükel’ uyarısı:Rektörümüzü seçtik..Dokunma
Öğrencilerden saray’a ‘Tükel’ uyarısı:Rektörümüzü seçtik..Dokunma

Öğrencilerden saray’a ‘Tükel’ uyarısı:Rektörümüzü seçtik..Dokunma

İstanbul Üniversitesi’nin (İÜ) rektörlük seçimlerini kazanan İÜ Demokratik Üniversite Girişimi adayı Prof. Dr. Raşit Tükel’e öğrencilerden büyük destek geldi.   İÜ Kolektif tarafından yapılan açıklamada aynen şöyle denildi:

YÖK’ü ve Tayyip Erdoğan’ı uyarıyoruz. Rektörümüz Raşit Tükel’dir!

Üniversitemizin rektörlük seçimlerini İÜ Demokratik Üniversite Girişimi adayı Prof. Dr. Raşit Tükel 1202 oy alarak kazandı. Bugüne kadar yürüttüğümüz özerk-demokratik üniversite mücadelemizde hep yanımızda olan Raşit Tükel hocamızı destekliyoruz ve kendisini antidemokratik seçim sistemine, YÖK’e ve Tayyip Erdoğan’ın atayacağı yandaşına rağmen rektörümüz olarak ilan ediyoruz. Raşit Tükel’in yanındayız, çünkü:

-Üniversiteyi Yunus Söylet gibi yandaş rektörlerin, sermayedarların değil üniversitenin bileşenleri olan üniversitelilerin, bilim insanlarının yönetmesi gerektiğini düşünüyoruz. Raşit Tükel’in “Üniversiteyi birlikte yönetelim” sözünü destekliyoruz.

-Yunus Söylet gibi öğrencilerin paralarıyla kendine BMW satın alan tüccarların üniversite yönetebileceğini düşünmüyoruz. Raşit Tükel’in saydamlık ve hesap verilebilirlik ilkesini önemli görüyoruz.

-Piyasalaştırılan ve bir araya geldiğimiz sosyal alanlarımızın ticarethane haline dönüştürüldüğü, neredeyse hiç bir sosyal imkanın bulunmadığı üniversitemizde üniversitelilere yaşam alanları ve sosyal olanaklar yaratılmasını destekliyoruz.

-Akademik bilginin toplumun değil sermayenin yararına kullanıldığı üniversitelerimizde “toplum gereksinimlerine öncelik vereceğim” diyen Raşit Tükel gibi rektörler istiyoruz.

-AKP’nin her geçen gün daha da kadrolaştığı üniversitelerimizde “tüm üniversite mensuplarına akademik özgürlük” ilkesine destek veriyoruz.

-Hakkımızı aradığımız her an karşımıza dikilen güvenliklere, polislere, açılan soruşturmalara karşı özgür üniversiteyi savunan bir rektör istiyoruz.

Son olarak antidemokratik seçim sistemine karşı çıkıyoruz. Cumhurbaşkanının rektör atamasının üniversitenin yapısıyla bağdaşmayacağını düşünüyoruz. Ne YÖK’ü ne Tayyip Erdoğan’ı ne de onun atayacağı yandaş rektörü tanımıyor, rektörümüzün Prof. Dr. Raşit Tükel olduğunu ilan ediyoruz.”

İLGİLİ HABER

http://www.bahrainair.net/egitim/universitede-akpye-ilk-tokat-sarayin-degil-solun-adayi-kazandi/

Etiketler: