Perşembe , 28 Mayıs 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Aleviyle evlenene 140 kırbaç dedi ‘kınama’ cezası aldı
Aleviyle evlenene 140 kırbaç dedi ‘kınama’ cezası aldı

Aleviyle evlenene 140 kırbaç dedi ‘kınama’ cezası aldı

Amasya’daki bir okulda “Bir Sünni Alevi ile evlenirse 140 kırbaç cezası ile cezalandırılır” diyen öğretmene Milli Eğitim Bakanlığı kınama cezası verdi.

 

Amasya’da Mehmet Paşa Ortaokulu’nda “Bir Sünni, Alevi ile evlenirse 140 kırbaç cezası alır, çocuk yaparsa ölür” diyen din öğretmeni Abdussemat Arslan ile ilgili iddia üzerine veliler suç duyurusunda bulunmuş, okul müdürü olayın abartıldığını savunurken CHP konuyu Meclis’e taşımıştı.

 

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Başbakanın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde öğretmen Arslan’ın derste ‘Bir Sünni, Alevi ile evlenirse yüz kırk kırbaç cezası ile cezalandırılır, çocuk yaparsa ölür’, ‘Kurtuluş Savaşına yardım eden bayanların başı kapalı olduğu için biz bu savaşı kazandık bugün olsa kazanamayız’, ‘Bugün eteğini kısaltan yarın lisede en değerli şeyini kaybeder’ sözlerinin doğru olup olmadığının açıklanmasını istemişti.

 

Tanrıkulu “Bakanlık soruşturma başlattı mı” diye sormuştu. CHP’nin önergesine Milli Eğitim Bakanlığı Amasya Valiliği’nin bilgi notuna atıfta bulunarak cevap verdi. Bakanlığın cevap yazısında notuyla cevap verdi yanıt veren Milli Eğitim Bakanlığı “Adı geçen öğretmen hakkında maarif müfettişlerince yapılan soruşturma neticesinde; disiplin yönünden “Kınama” cezası ile tecziye edildiği, idari yönden ise görev yaptığı okuldan alınarak Merzifon ilçesindeki bir okulda görevlendirildiği belirtilmektedir” dedi.

 

GÜLER YILMAZ

Etiketler: