Salı , 12 Mayıs 2015
Anasayfa » Dünya » Yunanistan’da Tsipras’a öyle bir protesto geldi ki !
Yunanistan’da Tsipras’a öyle bir protesto geldi ki !

Yunanistan’da Tsipras’a öyle bir protesto geldi ki !

Yunanistan’ın başkenti Atina’da, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) tarafından Başbakan Alexis Tsipras liderliğindeki Syriza’ya karşı protesto gösterisi düzenlendi.

Evrensel’de yer alan habere göre, parlamentonun bulunduğu Sintagma Meydanı’nda toplanan binlerce kişi, hükümet, AB ve IMF karşıtı sloganlar attı. Gösteride bir konuşma yapan Yunanistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Dimitris Kuçubas, parti taraftarlarının dışında farklı kesimlerden eyleme destek verenlere teşekkür etti. Kemer sıkma önlemleri ve ilgili kanunların iptalini istediklerini söyleyen Kuçubas, hükümetin hafta başında AB ile sağladığı anlaşmanın 4 ay daha uzatılmasına halkın tolerans göstermediğini vurguladı. Kuçubas, halkın borç verenler, AB ve sermayedarlar ile ilişkinin koparılmasını istediğini söyledi.

15 MİLLETVEKİLİ VAR

Kuçubas, birkaç ay önce ‘kemer sıkma önlemleri’ karşıtı olarak görülen Syriza hükümetinin meclise kemer sıkma önlemlerini iptal etme yasasını getirmek yerine, AB, Avrupa Merkez Bankası ve IMF ile yeni bir anlaşma yaptığını ve önceki hükümetler gibi halk karşıtı politikaları uzatma yolunu tercih ettiğini belirtti.Yunanistan Komünist Partisi, 300 üyeli parlamentoda 15 milletvekiline sahip.

Etiketler: