Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Dünya » Üç çocuk annesi ABD’li kadın YPG’ye katıldı
Üç çocuk annesi ABD’li kadın YPG’ye katıldı

Üç çocuk annesi ABD’li kadın YPG’ye katıldı

Üç çocuk sahibi ABD’li Samantha Johnston adlı kadının, Irak’ta YPG’ye katıldığı açıklandı.

 

Üç çocuk sahibi ABD’li Samantha Johnston adlı kadının, IŞİD’le savaşan YPG’ye katıldığı bildirildi. 25 yaşındaki Johnson, Facebook sayfasından her gün Irak’taki yaşamını anlatan paylaşımlar yapıyor.
Telegraph’ın haberine göre, daha önce ABD ordusuna mühendis olarak katılan Johnston, yurtdışında hiç görev almamış ve aktif çatışmaya girmemiş. Irak’a gitmeden önce tatil amaçlı Japonya’da olduğunu söyleyen Johnston, kısa bir süre içinde uçak biletini almış.2

 
IŞİD’in Şengal’e saldırmasından sonra YPG’ye katılma sürecini anlatan Johnston, “Çok zordu. Havalimanına giderken ağladım ve neredeyse gitmemeye karar veriyordum. Ancak gitmeseydim kendimi asla affetmezdim” ifadelerini kullandı.

 
Johnston, YPG’ye katılmasının gerekçesini ise, “Bu çocuklar evsiz, yetim kaldılar; anne ve kız kardeşleri tecavüze uğradı ve satıldılar, babaları öldürüldü. Acı çekiyorlar ve hiçbir şey yapmadan oturamayacağımı biliyordum. Çocuklarımın gözlerinin içine bakıp, yardım etmek için hiçbir şey yapmadığımı söyleyemezdim. Hali hazırda çocuklarımın yanına dönmek istiyorum ama bir amacım var” sözleriyle anlattı.

 

 

Yaptığı paylaşımlara yüzlerce yorum gelen Johnston’ın 8 Mayıs’ta paylaştığı fotoğrafta bir kamyonun arkasında silahla poz verdiği görüldü. Johnston, fotoğrafı, “Güneş koruyucu lütfen? Kürt kızlar bu güneşe çok alışkın ama ben hayalet gibiyim” sözleriyle paylaştı.

Etiketler: