Pazar , 24 Mayıs 2015
Anasayfa » Dünya » Salim Müslim İngiliz parlamentosunda Rojova’daki sistemi anlattı
Salim Müslim İngiliz parlamentosunda Rojova’daki sistemi anlattı

Salim Müslim İngiliz parlamentosunda Rojova’daki sistemi anlattı

Londra merkezli Kürt Araştırmalar Merkezi (Centre for Kurdish Progress), Demokratik Birlik Partisi (PYD) lideri Salih Müslim’in ana konuşmacı olarak katıldığı bir panel düzenledi. 25 Mart akşamı gerçekleşen ‘Suriyeli Kürtler: İnkardan Öz Yönetime’ konulu toplantının ev sahipliğini İşçi Partili Milletvekili John Woodcock yaptı.

Katılımın 250 kişi civarında olduğu toplantıda Parlamento içinde son dakikada salon değiştirmek zorunda kalan yetkililer büyük ilgi için teşekkür etti.

Salih Müslim’in yanı sıra Britanya Savunma düşünce kuruluşlarından olan Royal United Services Institute’den (RUSİ) Araştırma Görevlisi Michael Stephens, London School of Economics’ten (LSE) akademisyen Dr. David Graeber, Suriye Rojava bölgesinde gözlemlerde bulunmuş olan Dr. Johanna Riha ve Columbia Üniversitesi İnsan Hakları Enstitüsü Direktörü Dr. David L. Philips panelde bulundular.

ORTAK KOMİTE
PYD Lideri Salih Müslim Britanya Parlamentosunda konuştu
İlk sözü alan Salih Müslim uzunca süredir Esad rejimine karşı mücadele verirken 2011 yılından beri Ortadoğu’daki ayaklanmalarla başlayan dönemde Suriyeli Kürtler için özgürlük ve demokrasi adına fırsat oluştuğunu söyledi.

Bu fırsatı “kendi insanlarımızı örgütleyerek başarabileceğimizi ve rejimin kolayca gitmeyeceğini” bilerek değerlendirdik diyen Müslim, “önce Kobane için savaştık sonra da Kürtler, Araplar ve Müslüman Hristiyan gibi her grubun temsilcisinin de katıldığı bir komite kurduk” dedi.

KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ

Müslim “Böyle bir komitenin amacı demokratik öz yönetimi yaşatabileceğimiz ve kadın-erkek eşitliğinin esas olduğu bir kanton sistemini oluşturmaktı” diye konuştu.

Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Suriye’deki şehirlere saldırısı dolayısıyla tekrar savaş dönemine girdiklerini ve mücadelenin hala devam ettiğini söyleyen Müslim IŞİD gibi grupların amacının Kürtleri yok etmek ve demokrasiyi bölgeden çıkarmak olduğunu belirtti.

ROJAVA, DEMOKRATİK TOPLUMA ÖRNEK

Müslim, ulus-devlet sisteminin hem bölgede hem Avrupa’da artık geçerliliğini yitirdiğini demokratik toplum sistemininse Rojava’da işleyen örnek bir düzen olduğunu savundu. Müslim, Kürtlerin Suriye’de IŞİD’e verdiği mücadelenin sadece kendileri için olmadığını aksine demokrasi, özgürlük, kadın-erkek eşitliği gibi evrensel değerleri savundukları için uluslararası topluluk için de olduğunu vurguladı.

Müslim, IŞİD’in Paris’te mizah dergisi Charlie Hebdo’ya yapılan saldırının daha fazlasını yapabileceğini belirterek bu yüzden Batı’nın IŞİD’le cephede savaşan Suriyeli Kürtlere destek vermesini istedi.
PYD Lideri Salih Müslim Britanya Parlamentosunda konuştu
IŞİD’e karşı mücadeleyi Suriyeli Kürtlerin değerler açısından tüm uluslar için gerçekleştirdiğini ama Kürtlerin kimsenin askeri olmayacağını da belirten Müslim Avrupa’dan gelip bu uğurda şehit olmuş Batılıları da saygıyla andı.

Bu savaşta oğlunu kaybetmiş olan Salih Müslim savaşın açtığı yaraların kapanması ve hayatların yeniden kurulması için temel ihtiyaçlardan alt yapıya uzanan her türlü yardıma ihtiyaç olduğunu söyledi. Müslim IŞİD’in tek hedef olmadığını, asıl Cihatçı zihniyetin yok edilmesini vurgulayarak sözlerini bitirdi.

ROJAVA’DAKİ DEMOKRATİK ÖZERK SİSTEMİ ANLAYAMADIK

İkinci sözü alan Michael Stephens Batı genelinde özeleştiri yaparak ulus devlet sistemine çok alışkın oldukları için Amerika ve Avrupa’nın ne yazık ki Rojava’daki demokratik özerk sistemi anlayamadıklarını söyledi.

Aksine, gelişmeleri çok geç takip edip Batı’nın Özgür Suriye Ordusu gibi varlığı yetersiz olan grupları desteklemeyi yeğleyen bu yaklaşımının bölgede istikrara değil katliamların devamına göz yummak olduğunu söyleyen Stephens, PYD’ye daha çok kulak verilmesi gerektiğini belirtti.

BATI’NIN EMPERYALİST YAKLAŞIMLARI

Dr. David Graeber ise Batı’nın emperyalist yaklaşımları yüzünden sorunların yaşandığını ve askeri müdahale konusunda çok ilgili olan Batı ülkelerinin Rojava’daki demokratik sistemi gözardı etmesini anlayamadığını belirtti. Graeber Rojava’da Batı ülkelerinden çok daha kadın-erkek eşitliğinin gözetildiği, toplumu ilgilendiren her konuda komiteler oluşturulup ortak kararlar verildiği, adaletin ve yönetimin halkın elinde olduğu bir sistem olduğunu belirtti.

Batı ülkelerini Rojava’ya ambargo uygulamakla suçlayan Graeber Londra Holloway Cezaevi’nde bu demokratik sistem için mücadele etmiş Shilan Özçelik’in tutuklu yargılandığını izleyicilere hatırlatarak sözlerini bitirdi.

ROJOVA UMUT VERİCİ

Dr. Graber’in ardından sözü alan Dr. Johanna Rıha Suriye’de yaşanan insani yardıma yönelik güçlükleri aktardı. Johanna Rıha “En çok Kuzey Kürdistan ve Türkiye sınırında sorunlar yaşanıyor ve temel ihtiyaçların ulaşımında bile ciddi sıkıntılar yaşanıyor” dedi. Dr. Rıha kadın-erkek eşitliğini bu denli öne çıkaran Rojava sisteminin bölgedeki çatışmalara maruz kalan ülkelere de örnek olabilecek kadar değerli ve umut verici olduğunu ve çözümün ulus devlet sistemiyle değil kökten gelen hareketlerle ortaya çıkaracağını belirtti.RESIMID_15609320

DÖRT PARÇA BİR ARAYA GELDİ

Son sözü alan Dr. David L. Philips ise 25 yıldır Kürtler üzerine çalıştığını söyleyerek “İlk kez IŞİD sayesinde Kürdistan’ın dört parçası bir araya gelebildi” dedi. Dr. Philips ABD yönetiminin PYD ile görüşmemesinin ve ittifak kurmamasının sebebinin Türkiye yönetimi olduğunu söyledi. Philips, “Türkiye hükümeti PYD’nin PKK ile aynı olması gibi yalanlarla Türkiye lobisi Washington’da etkili oldu” dedi. Kendi araştırmalarına göre Türkiye’nin  IŞİD’i maddi ve manevi desteklediğini kanıtladıklarını iddia eden Philips Türkiye’deki otoriter rejime dikkat çekti. Philips Kürt meselesi konusunda Türkiye’ye dikkatle bakılması ve Türkiye’nin geçmişte ne olduğu ya da gelecekte ne olması umudu yerine şimdiki gerçekleriyle bakmak gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından sorular yanıtlandı. Salih Müslim’e olan büyük ilgi program sonrasında da birebir görüşmelerle devam etti.

Faruk ZABCI / LONDRA (DHA)

Etiketler: