Cuma , 22 Mayıs 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Pakistan’da 80 Taliban üyesi öldürüldü
Pakistan’da 80 Taliban üyesi öldürüldü

Pakistan’da 80 Taliban üyesi öldürüldü

Pakistan ordusunun, ülkenin kuzeyine düzenlediği hava destekli kara operasyonunda büyük bir çatışma yaşandı. Tirah vadisinde yaşanan çatışmada,

Taliban (Tahriki Taliban Pakistan (TTP) mensubu 80 teröristin öldürüldüğü açıklandı. Tirah vadisinin ordunun kontrolüne tam olarak geçmesi için yapılan kara operasyonunda, 7 asker de hayatını kaybetti. Vadinin büyük bir kısmını kontrolü altına alan Pakistan ordusu, Afganistan sınırındaki bölgelere de birer birer girmeye başladı.

Ordu sözcüsü Tümgeneral Asım Salim Bajwa, operasyon detaylarını Twitter hesabından duyururken, teröristlerin büyük kayıplar verdiğini ve sığınaklarından kaçtığını söyledi. Yerel medyada çıkan haberlerde Pakistan Talibanı olarak bilinen Tahriki Taliban Pakistan (TTP) şemsiyesi altında bulunan Leşkeri İslam grubu, ellerinde 11 askerin cesedinin bulunduğunu söylerken bu rakam ordu tarafından henüz doğrulanmadı.

TTP ile devlet arasındaki müzakereler TTP’nin saldırıları yüzünden sonuçsuz kalmış ve ülkenin kuzey bölgesine kapsamlı operasyonlar başlatılmıştı. Zarb-Azb adı verilen operasyonlarda 10 ay içinde 2 bini aşkın militanın öldürüldüğü ifade ediliyor. Öte yandan operasyonlar sebebi ile evlerini terk etmek zorunda kalan 1 milyonu aşkın insan da bölgeye dönmeye başladı.

FATİH ÇAPAR | İSLAMABAD (CİHAN) 


Etiketler: