Çarşamba , 20 Mayıs 2015
Anasayfa » Dünya » Obama: Savaşımız İslam’la değil
Obama: Savaşımız İslam’la değil

Obama: Savaşımız İslam’la değil

ABD Başkanı Barack Obama, ABD’nin ‘İslam’la değil, İslam’ı kendi hedefleri için saptıranlarla savaştığını’ söyledi.

Başkent Washington’da, 60 ülke temsilcisinin katılımıyla düzenlenen Radikal Şiddet ile Mücadele zirvesinde konuşan Obama, din adına insan öldürmekten ve diri diri yakmaktan kaçınmayan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) gibi örgütler için savaşanların, dini liderler olmadığını, terörist olduklarını vurguladı.

IŞİD ve El Kaide gibi radikal örgütleri İslam dini ile bağdaştırmanın, bu örgütlerin propagandalarına kanmak olacağını vurgulayan Obama, Fransa, Avustralya ve Danimarka’da yaşanan son saldırıları, “İslamcı radikallerin işi” olarak niteleyen muhalefeti de sert bir dille eleştirdi.

Obama, IŞİD’in Irak ve Suriye’de ele geçirerek konuşlandığı bölgelere karşı askeri güç kullanımı için ABD Kongresi’nden resmi yetki istediğini de belirtti.

YALNIZ ASKERİ GÜÇLE OLMAZ

Obama, şöyle konuştu:

“Radikal şiddetle mücadele yalnızca askeri güçle olmaz. Bu teröristler, öncelikle kendi içinde barındıkları toplumlar için tehlike oluşturuyor. Dünyanın bugünün gençlerine daha iyi bir şey sunması gerek, insan haklarını inkâr eden hükümetler bu radikallerin ekmeğine sağ sürüyor.”

Zirvedeki konuşmasında Kuzey Carolina’da öldürülen üç Müslüman’dan da söz eden Obama “Bu üç Müslüman Amerikan gencin Chapell Hill’de vahşice öldürülme nedenlerini henüz bilmiyoruz. Fakat bildiğimiz şey, ülke genelindeki Müslüman Amerikanların endişeli olduğu ve korktukları” diye konuştu.

Nafiz ALBAYRAK / NEW YORK (DHA)

Etiketler: