Cumartesi , 4 Nisan 2015
Anasayfa » Dünya » Mısırlı ünlü mizahçıya, milyonlarca dolar ceza
Mısırlı ünlü mizahçıya, milyonlarca dolar ceza

Mısırlı ünlü mizahçıya, milyonlarca dolar ceza

Mısırlı hiciv sanatçısı Besim Yusuf, televizyon programında 3 Temmuz darbesinin generallerini eleştirince programı iptal edildi ve milyonlarca dolar ceza aldı. Amerikalı mizahçı Jon Stewart’a benzetilen Yusuf’un El Bernameg (Program) adlı televizyon şovu, aralarında darbenin lideri ve şimdiki cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi’nin de bulunduğu generalleri eleştirdiği için Kasım 2013’de, Mısır özel kanalı CBC’den kaldırılmıştı.

“Yönetimi karalıyor” Besim Yusuf’un kaldırılan programına, bir yıl sonra ceza yağdı. CBC televizyonunun sahibi Muhammed el Emin, Tahkim Komitesi’nin Yusuf ve ona ait yapım şirketi Q-Soft’a, CBC’nin mali ve fikri kayıpları için 50 milyon Mısır poundu (6.5 milyon dolar) ceza kestiğini” bildirdi. Geçen yıl programı iptal eden CBC kanalı, Yusuf’un “editoryal kuralları ihlal ettiğini” açıklamıştı. Yusuf da bunun üzerine CBC ile sözleşmesini feshetmişti. Tahkim Komitesi ayrıca, Yusuf’un programının “Anlamlı ve yapıcı olmadığına ve ülkenin siyasi yönetimini karalamaya yönelik olduğuna” da karar verdi. Komite, Yusuf’un kendi payına düşen cezayı ödeyememesi durumunda, sorumluluğu üstlenmek zorunda kalacağını da duyurdu. Aslen doktor olan ünlü mizahçı, komitenin kararına karşı temyize gideceğini açıkladı.

Twitter hesabından kararı eleştiren Yusuf, “Uluslararası bir ticari tahkim meselesinin içine zorla itildim, oysa bu meselenin bir parçası değilim, çünkü CBC’deki programın iptal edilmesinin sorumlusu ben değilim” dedi. CBC’den ayrıldıktan sonra Dubai’den yayın yapan, ancak Suudi sermayeli MBC kanalında Şubat 2014’de program yapmaya başlayan Yusuf, haziranda “büyük baskı altında kaldığını” açıklayarak programı sonlandırmıştı.

TARAF