Cumartesi , 2 Mayıs 2015
Anasayfa » Dünya » KKTC’nin yeni liderinden flaş sözler:’Hem Rumcu hem cemaatçi dediler’..Mustafa Akıncı kimdir..
KKTC’nin yeni liderinden flaş sözler:’Hem Rumcu hem cemaatçi dediler’..Mustafa Akıncı kimdir..

KKTC’nin yeni liderinden flaş sözler:’Hem Rumcu hem cemaatçi dediler’..Mustafa Akıncı kimdir..

Kuzey Kıbrıs Yüksek Seçim Kurulu, cumhurbaşkanı seçimini Mustafa Akıncı’nın kazandığını ilan etti.

 

Kuzey Kıbrıs cumhurbaşkanı seçiminde kullanılan oyların yüzde 63,78’si sayıldı. Oyların yüzde 60,17’sini Mustafa Akıncı, yüzde 39,83’ünü Derviş Eroğlu aldı.

 

176 bin 980 kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede  08.00-18.00 saatleri arasında 693 sandıkta oy kullanıldı.

 

Sabah 08.00’de başlayan ve kesintisiz 10 saat süren oy verme sürecinin ardından oy verme işlemleri tamamlanan sandıklarda oy sayımı işlemlerine geçildi. YSK, saat 17.00 itibarıyla seçime katılım oranını yüzde 56 olarak açıklamıştı.

 

İlk turu geçtiğimiz pazar yapılan ve 7 adayın yarıştığı Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir adayın yüzde 50’nin üzerinde oy alamaması üzerine seçim bugün en çok oyu alan iki aday olan Derviş Eroğlu ve Mustafa Akıncı arasında tekrarlandı. Mustafa Akıncı Kuzey Kıbrıs’ın 5 yıl süreyle görev yapacak yeni cumhurbaşkanı oldu.

HEM RUMCU HEM FETHULLAHÇI DEDİLER

KKTC’nin 4. Cumhurbaşkanı olan Mustafa Akıncı, seçim sonucunun açıklanmasının ardından halka yönelik ilk konuşmasını Lefkoşa İnönü Meydanı’nda yaptı. Yaklaşık 45 dakika konuşan Akıncı’nın konuşması sık sık ‘Kıbrıs’ta barış engellenemez’ sloganıyla bölündü. Seçim propaganda döneminde, ‘Hem Rumcu hem Fethullahçı olmakla suçlandığını’ belirten Akıncı, bunun nasıl olabileceğini sordu.

“DEĞİŞİMİN ÖNÜNE HİÇBİR GÜÇ GEÇEMEZDİ, GEÇEMEDİ”
Oyunu kullandıktan sonra basına yaptığı açıklamada, değişim zamanının geldiğini ve ne yapılırsa yapılsın, ne tehdit savrulursa savrulsun, ne paralar dağıtılırsa dağıtılsın değişimi hiçbir gücün engelleyemeyeceğini söylediğini ifade eden Akıncı, “Çünkü siz değişimi yapmakta kararlıydınız, bunu sağlamakta azimliydiniz. Kararınızı vermiştiniz. Bunun önüne hiçbir güç geçemezdi, geçemedi” diye konuştu.
“ÇOK ÖNEMLİ BİR SEÇİM”
Akıncı, kendisine veren TDP, BKP, CTP ve SDP’ye teşekkür ederek, seçimde farklı siyasi partiler olsa da, seçimin bir siyasi partiler yarışı değil, bir liderlik seçimi olduğunu; KKTC’yi tanımayanların bile bugün Kıbrıs Türk toplumunun liderini seçtiğini bildiğini, bu nedenle çok önemli bir seçim olduğunu söyledi. Bu bilinçle davranan farklı siyasal kesimlerden, eğilimlerden insanların da kendisi etrafında bütünleştiğini, her renkten, görüşten insanların katılımıyla başarının sağlandığını ifade eden Mustafa Akıncı, 7 adayla çıktıkları seçim yolunda halkın takdiriyle önemli göreve layık görüldüğünü belirtti.
“YARARLANMAK İSTERİM”
Halka, demokrasi sürecine yaptıkları katkılar nedeniyle teşekkür eden Mustafa Akıncı, seçim döneminin bittiğini, yeni bir umut döneminin başladığını belirterek şöyle konuştu:
“Yeni bir beyaz sayfa açıyoruz. Şunu unutmayalım. Sayın Eroğlu’nu destekleyenlerin de Cumhurbaşkanı olacağım. Sayın Eroğlu’na bundan sonraki yaşamında sağlık ve huzur diliyorum, başarılar diliyorum. Kendisi, ‘Önümüzdeki süreçte benimle istişare etmek isterse hazırım’ dedi. Bunu da dikkate alacağım. Sayın Mehmet Ali Talat olsun, Sayın Eroğlu olsun bu ülkede Cumhurbaşkanlığı yapmış insanların katkılarından yararlanmak elbette isterim çünkü bu ülke hepimizin, bu ülkenin geleceği hepimizi ilgilendiriyor.”
Akıncı, seçim zaferini kutlarken yanında olmasını arzuladığı ancak hayatta olmayan birçok insan bulunduğunu ifade ederek, “Keşke onlar da yanımıza olabilseler, bu anı yaşayabilselerdi. İnanıyorum ki onlar da ruhen aramızdadırlar. Bu coşkuya onlar da oldukları yerden katılmaktadırlar. Ruhları şad olsun hepsinin de…” ifadelerini kullandı.
“GAÖ’LERLE DESTEKLENECEK ÇÖZÜM VİZYONU”
Seçim kampanyası boyunca halka söylediği tüm sözlerinin arkasında durmaya devam edeceğini vurgulayan Akıncı, çözüm odaklı bir siyaset izleyeceğini, güven artırıcı önlemlerle desteklenecek bir çözüm vizyonu olduğunu yineledi.
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in kendisini telefonla arayarak kutladığını, çok yakın gelecekte, formalitelerin tamamlanmasının ardından ilk fırsatta kendisiyle bir araya geleceklerini ifade eden Mustafa Akıncı, “Bu ülkenin artık daha fazla zaman kaybetmeye tahammülü yoktur” diye konuştu.
Anastasiadis’le aynı kuşağın insanları olduklarını, aralarında bir yaş fark bulunduğunu ifade eden Akıncı, “Bizden önceki kuşakların bu adanın sorunların çözmesini çok arzu ederdik olmadı. Eğer biz de çözemezsek bizden sonraki kuşaklar için daha büyük yük haline gelebilir. Bunu O’na da söyledim, o da aynı görüştedir” dedi.
“EIDE ADAYA GELECEK”
BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin de kendisini telefonla kutladığını söyleyen Akıncı, Eide’nin 4 Mayıs’ta Kıbrıs’a geleceğini ve bu yolu nasıl yürüyeceklerini kendisiyle görüşmek istediğini söylediğini bildirdi.
Akıncı, Eide’ye teşekkür ederek çözüm vizyonuyla, halkın onayıyla göreve geldiğini, bu vizyonla yapacakları çalışmalarda elbette BM’nin katkısına ihtiyaçları olacağını, BM ile iyi niyetle işbirliğine hazır olduğunu Eide’ye de bildirdiğini anlattı.
“KIBRIS TÜRKLERİNİN HAKLARINI KORUYACAK… EMPATİ DE YAPAN BİR TUTUM”
Barışı, iki tarafça karşılıklı kabul edilecek bir anlaşmayı yapmak için müzakere süreçlerini yürüteceklerini, Kıbrıs Türk halkının haklarını koruyacaklarını ama aynı zamanda empati de yaparak karşı tarafın yaklaşımını anlamaya çalışacaklarını seçim kampanyası boyunca söylediğini ifade eden Akıncı, bu topraklarda geçmişte çok acılar yaşandığına dikkat çekti.
“BİRBİRİMİZİN ACILARINI ARTIK SARMA ZAMANI”
1950’li, 60’lı yıllarda Kıbrıslı Türklerin belki daha çok acı yaşadığını, ancak Kıbrıslı Rumların da 1974’te acılar yaşadığını ifade eden Akıncı, “Artık birbirimizin acılarını sarma zamanıdır. Geçmiş kuşaklar bu acıları paylaştı, gelecek kuşaklar bu adanın nimetlerini paylaşsın, güzelliklerini paylaşsın…” diye konuştu.
“TOPLUMSAL KONULARDA DUYARLI OLACAĞIM”
Mustafa Akıncı, toplumsal konular hakkında duyarlı davranacağının sözünü verdiğini belirterek, “Partilerin içini karıştırmayacağım. Bir parti kurultayında kim parti başkanı olacak o partinin delegeleri bilir, kurultayı bilir, Cumhurbaşkanı’nın işi değil” dedi.
Cumhurbaşkanı’nın toplumsal konulara yönelik işleri ve ülkesinde topluma rehberlik etmesi gereken birçok konu bulunduğuna işaret eden Akıncı, çevre, toplumsal cinsiyet, tarım, üretim, ticaret, turizm, eğitim, sağlık, esnaf ve zanaatkarlar ile basın dünyasının ve polisin birikmiş sorunlarından örnekler verdi.
“REHBERLİK EDEN CUMHURBAŞKANI”
Akıncı, seçim kampanyası boyunca hangi alana el atsa orada bir sorun olduğunu gördüğünü belirterek, uzman kadroların bu konuları inceleyerek hazırlayacağı bilimsel raporlar ışığında tüm bu sorunların çözümüne yarından itibaren rehberlik edecek bir cumhurbaşkanı profilinin olacağını söyledi.
” TÜRKİYE İLE SAYGIYA DAYALI KİŞİLİKLİ BİR İLİŞKİ”
Mustafa Akıncı, Türkiye ile karşılıklı saygıya dayalı kişilikli bir ilişki istediğini vurgulayarak bunu söylediği zaman, rakibinin taraftarlarının özellikle Türkiye Cumhuriyeti kökenli yurttaşlara, “Akıncı’yı seçerseniz Türkiye ile kavga edecek, belki de maaşlar ödenmeyecek, bavullarınızı hazırlayın, sizi gemilere doldurup gönderecek” gibi sözler ettiğini kaydetti.
“Bunların artık bayatlamış sözler olduğunu da anlamak istemediler” diyen Akıncı, Türkiye kökenli yurttaşların tüm bunlara güldüğünü, “Artık vazgeçsinler, bizi çok istismar ettiler, oylarımızı çok aldatarak aldılar, artık geçti, bir daha aldatamazlar” dediğini anlattı.
“TARİHİ BİR BAŞARI”
Akıncı, “Nitekim öyle oldu. İnsanlarımızın hiçbirini aldatamadılar, parayla pulla yönlendiremediler. Sizlerin desteğiyle, çok ciddi bir oy desteğiyle bu seçimi kazandık. Bu, çok büyük tarihi anlamı olacak bir başarıdır” dedi.
Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı döneminde, başkentin altyapısıyla ilgili ilk uzlaşmayı sağlayan kişi olduğunu, 1974’ten sonraki ilk iki toplumlu projeyle Lefkoşa’nın hem kuzeyi hem güneyine basınçlı su sağlandığını; bu proje sayesinde Gönyeli’ye kadar kanalizasyon ağı gidebildiğini anlatan Akıncı, o yıllarda bir şey daha yaptığını ve Ankara ‘yla da kardeş şehir ilişkisini kuran belediye başkanı olduğunu söyledi.
“BU BEBEĞİN ARTIK AYAĞA KALKMASI LAZIM”
Akıncı, “Ben Türkiye ile kardeşlik ilişkisi istiyorum. Hamaset çok eskilerde kaldı. Federal yapının eşit ortağı olarak Avrupa Birliği içerisinde yaşayabilecek bir varlık olacaksak ki, öyle olmamız lazım. Artık bu bebeğin, bu yavrunun ayağa kalkması lazım. Kendi ayakları üzerinde duran, kendi kendine yeten kendi kendini yönetebilen bir Kıbrıs Türk varlığı sadece Kıbrıs Türklerinin değil Türkiye’nin de çıkarınadır. Böyle bir varlık karşısında eşit muhatap bulacağı için çok daha sağlıklı ilişkiler gerçekleştireceği için Rum tarafının da isteğidir. Böyle bir varlık Türkiye’nin de istediğidir” diye konuştu.
Mustafa Akıncı, kendisinin cumhurbaşkanlığı döneminde çözüm vizyonuyla hareket eden bir KKTC Cumhurbaşkanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti varlığı olacağını söyledi.
“UYUM İÇİNDE SÖYLEMLER”
Türk yetkililerinin Kıbrıs’a dair sözlerinden örnekler veren Akıncı, bu sözlerin, verilen mesajların Kıbrıs’ta da bir çözüm vizyonuyla hareket etmek isteyen halkın seçtiği kendisiyle uyum içinde söylemler olduğunu ifade etti.
Akıncı, Türkiye ile Yunanistan ilişkilerine işaret ederek Kıbrıs gibi küçük bir adanın da neden eşitlik ve güvenlik içinde yaşayacakları bir coğrafya olarak planlanmayacağını sordu.
Çözümün güven artırıcı önlemlerle desteklenmesi gerektiğini belirten Mustafa Akıncı, yıllar önce kapanan Maraş ile Lefkoşa Havaalanı’nın BM gözetiminde açılmasına ramak kaldığına işaret etti ve “40 yıldır hatta 41 yıldır yılanlara, farelere terk edilmiş kapalı Maraş’ı insanların yerleşimine açmak çok daha akılcı, barışçı, insancıl değil mi?” diye sordu.
MARAŞ, GAZİMAĞUSA LİMANI VE ERCAN
Kendisini daha masaya oturmadan Maraş’ı vermekle suçlayanların buranın farelere verildiğini görmesini isteyen Akıncı, Mağusa limanından ticareti ve Ercan’dan doğrudan uçuşları gerçekleştirme de dahil tüm bunların bir paket halinde oturulup konuşulması gerektiğini ve muhatabıyla bunları konuşacağını vurguladı.
Akıncı, güven artırıcı önlemlerle desteklenen bütünlüklü çözümü unutmayacaklarını, “Bunu yapalım da Allah kerim” demeyeceklerini, bunları ana çözüme yardımcı olması için yapacaklarını kaydederek, “Adım adım ülkenin geleceğini yeniden şekillendirmek için uğraş vereceğiz” dedi.
TÜRKİYE KÖKENLİ VATANDAŞLAR FEDERAL DEVLETİN YURTTAŞI OLACAKLAR
Türkiye’den gelip adaya yerleşen vatandaşlara da değinen Akıncı, Kıbrıs’ı vatan bilmiş, alın teri dökmüş, ekonominin parçası haline gelmiş, evlenip çocuk çoluğa karışmış, atalarını bu topraklara defnetmiş insanların bulunduğunu belirterek, “Biz bu insanlarımızı oy deposu görmedik. Yıllardır istismar edilmelerini üzülerek gördük. Bu insanlar da bu toprakların parçası oldular. Bu bir seçim öncesi değil, seçim sonrası konuşmasıdır. Seçimden önce başka, sonra başka değil. Onlar da federal devletin yurttaşı olacaklar” ifadelerini kullandı.
Vadandaşlık konusunda yanlış bulduğu gelişmelerin de yaşandığını belirten Akıncı, 2003’deki seçimlerde seçmen olsunlar diye bir defada bin 518 kişinin vatandaş yapıldığnı, Derviş Eroğlu’nun Başbakanlığı döneminde de müsteşarının evinin de pek çoğunun ev adresi olarak gösterildiğini kaydetti. Akıncı, “Ses vermek zorundaydım ve sesimi yükselttim. Benzeri bir durum olduğu takdirde buna yine karşı çıkarım” dedi.
Bir benzetme de yapan Akıncı, Türkiye’nin de kardeş olarak nitelendirdiği Azerbeycan’dan seçim için 5 milyon kişinin bir defada TC vatandaşı yapılması gibi bir durumu razı olmayacağını ifade etti.
TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER
Akıncı, zaman zaman Türkiye karşıtı olarak gösterildiğini belirterek bu düşüncedekileri eleştirdi. Türkiye ile kurmak istediği ilişkiye de değinen Akıncı, “Ne çatışmacı, ama ne de teslimiyetçi, uzlaşmacı olacağız. Anastasiadis’le uzlaşma arayacak olan ben Türkiye ile çatışma arayacakmışım. Böyle bir şey olamaz” dedi.
Kıbrıslı Türklerin kültürel ve tarihsel bağı, Kıbrıslı Türkler için ayrı bir yeri olan Türkiye’nin Kıbrıslı Türkler için önemini bildiğini ifade eden Akıncı, Kıbrıslı Türklerin kendi kurumlarını partizanca değil iyi yönetmesi için kendi kurumlarının sahibi olması gerektiğini kaydetti. Akıncı, “Kendi evimizin efendisi biz olmalıyız” dedi.
TARAFSIZ BAĞIMSIZ BİR CUMHURBAŞKANI
Akıncı, Cumhurbaşkanlığı görevinde tarafsız ve bağımsız olacağı yöndeki sözünün sonuna kadar arkasında olacağını da belirtti.
Tüm partilere eşit mesafede duracağını, tüm renkleri kucaklayan bir cumhurbaşkanı olacağını ifade eden Akıncı, ülkede hukuk düzeninin geçerli olabilmesi için elinden geleni yapacağını vurguladı.
Kampanyasında da kullanılan zeytin dalının barışın, üretimin, bu topraklarda kök salmanın simgesi olduğunu kaydeden Akıncı, bu simgelerin de takipçisi olacağının sözünü verdi.
Akıncı, adanın geleceğinin, dil, din, renk, köken, siyasal düşünce ne olursa olsun birlikte şekillendirileceğini kaydetti. Akıncı konuşmasının sonunda da ailesine desteklerinden dolayı teşekkür etti.

 

MUSTAFA AKINCI KİMDİR?

 

Mustafa Akıncı, 28 Aralık 1947 yılında Leymosun (Limasol)’da doğdu. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi mezuniyetinden sonra Lefkoşa’ya yerleşti. 1975’te Kıbrıs Türk Federe Devleti Kurucu Meclis’ine seçilerek görev yaptı.
28 yaşında Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı’na seçildi. Bu görevi 1976-1990 yılları arasında 14 yıl boyunca kesintisiz sürdürdü. LTB Başkanlığı sırasında Lefkoşa Rum Belediye Başkanı ile Lefkoşa Kanalizasyon Projesi ve Lefkoşa İmar Planı konularında uzlaşma sağlayarak bu projelerin işbirliği içinde hayata geçmesini sağladı. Bu çerçevede Lefkoşa İmar Planı 1989 yılında ‘Dünya Habitat Ödülü’ne, 2007 yılında ise Ağa Han (Aga Khan) Mimarlık ödülüne layık görüldü.
2003 yılında da Lefkoşa Rum Belediyesi eski Başkanı ile yaptıkları çalışmalardan ötürü ‘Europa Nostra Onur Ödülü’ne (Medal of Honour) layık görüldü. Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nin kuruluşunda etkin rol üstlenerek birliğin ilk başkanlığını yaptı. 1987 yılından 2001 yılına kadar Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) Genel Başkanlığı görevinde bulundu.

 

1993 – 2009 yılları arasında KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde milletvekilliği görevini sürdürdü. 1999 – 2001 döneminde Başbakan Yardımcılığı ve Turizm Bakanlığı görevini üstlendi. Annan Planı döneminde oluşturulan Barış ve Demokrasi Hareketi’nin (BDH) kurucularından olup, liderliğini üstlendi. Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP)’nin oluşumu ile birlikte başkanlık görevini devretti.
Oxford, Harvard ve Yale Üniversiteleri gibi dünyaca tanınmış akademik platformlar ile Chatham House gibi uluslararası forumlarda Kıbrıs konusuna ilişkin konferanslar verip panellere konuşmacı olarak katıldı. ‘Belediye Başkanlığı’nda 14 Yıl’ isimli kitabı yayınlandı. İyi derecede İngilizce bilen Mustafa Akıncı, evli, üç çocuk ve iki torun sahibidir.

 

CİHAN

Etiketler: