Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Dünya » Kıbrıslı Türkler ikinci turda cumhurbaşkanını seçiyor
Kıbrıslı Türkler ikinci turda cumhurbaşkanını seçiyor

Kıbrıslı Türkler ikinci turda cumhurbaşkanını seçiyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) geçen  hafta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde 7 adaydan hiçbirinin geçerli oyların yüzde 50’sinden fazlasını alamaması üzerine bugün ikinci tur seçimleri yapılıyor. 2. turda Bağımsız adaylar Derviş Eroğlu ile Mustafa Akıncı yarışıyor.

 

Kıbrıs Türk halkı 5 yıllık cumhurbaşkanını seçmek için bugün sandık başına gidiyor. Halkın yanı sıra ikinci tura kalan bağımsız adaylardan Mustafa Akıncı ve Derviş Eroğlu da oylarını kullandı.

AKINCI: KARA PROPAGANDA YAPILDI

 

Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turunda Bağımsız aday Derviş Eroğlu ile yarışan Akıncı, oyunu eşi ve ailesi ile birlikte Lefkoşa’da Şehit Ertuğrul İlkokulu’ndaki 213 numaralı sandıkta kullandı. Yerli basın yanında Türkiye ve Rum basının da yakından takip ettiği Akıncı, oyunu kullanmasının ardından basına açıklamada da bulundu.

 

Akıncı, bugün önemli bir maratonun son gününe ulaştıklarını belirterek, cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde halkın ve basının kendisine gösterdiği ilgiye teşekkür etti.

 

Akıncı, propaganda sürecinde Kıbrıs Türk halkının demokrasiye verdiği katkıya ve hangi görüşten olursa olsun kendine gösterdiği misafirperverliğe de teşekkür ederek, seçim sonuçlarının ülkeye hayırlı olmasını temenni etti. Vatandaşlara sandığa küsmeyip gitmeleri konusunda çağrı yapan Akıncı, vatandaşlardan tercihini oylarıyla yansıtmasını istedi. Cumhurbaşkanlığı seçim süreci birinci turda yapılan kampanyaların çok kırıcı geçmediğini; ancak ikinci turda adının bazı isimlerle ilişkilendirilmesinin hoş olmadığını ifade eden Akıncı, bunları ‘kara propaganda’ olarak niteledi.

 

 

“DEĞİŞİM ZAMANI GELDİYSE ÖNÜNE KİMSE GEÇEMEZ”

 

Akıncı, bu gece tüm bunların geride kalacağını ve yarın yeni bir dönem başlayacağına inandığını belirterek, “Bir toplumda değişim zamanı geldiyse, kimse bunun önüne geçemez” dedi. Değişimin de kişi değil vizyon ve anlayış değişimi olduğuna işaret eden Akıncı, yeni dönemde yeni bir anlayışa göre yoluna devam edeceklerini kaydetti. Akıncı, toplumun kararına herkesin saygılı olacağını da vurguladı.

 

SONUÇLAR

Öte yandan, KKTC Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 08.00-18.00 saatleri arasında yapılacak seçimin resmi olmayan sonuçlarını 19.30-20.00 saatleri civarında açıklamayı öngörüyor.

 

Seçimin ilk turunda 176 bin 916 olan seçmen sayısı, bir haftalık sürede doğan ve 18 yaşını doldurarak oy kullanma hakkı kazananların da eklenmesiyle ve sehven yapılan hataların düzeltilmesiyle 64 artarak 176 bin 980’e yükseldi. Seçim için ülke genelinde yine 693 şeffaf sandık kuruldu ve kayıtlı seçmenler 08.00-18.00 saatleri arasında oy kullanabilecek.

 

Seçimin ilk turunda oy kullanan herkes, 2. turda da aynı sandıkta oy kullanacak. Seçmenler hangi sandıkta oy kullanacaklarını yine www.mahkemeler.net adresinden öğrenebiliyor. Seçimde 4 bin civarında kişi görev yapıyor. Oy pusulasında Akıncı ilk sırada, Eroğlu ise ikinci sırada yer alıyor.

 

NASIL OY KULLANILACAK?

 

Seçimde, seçmenler iki adaylı oy pusulasında tercih edecekleri adayın adının bulunduğu bölüme “evet” mührünü bir kez vurarak oy kullanabilecekler.

 

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Şafak Öneri, vatandaşları oy pusulalarına çift mühür basılması konusunda uyararak, “sönük çıktı” veya “tam belli olmadı” diye oy pusulasına çift mühür basılması durumunda oyun yanacağına ve vatandaşın iradesinin sandığa yansıyamayacağına dikkat çekti.

 

Vatandaşların sandıklarda, üzerinde Yüksek Seçim Kurulu ve Sandık Kurulu’nun mührünün yer alacağı oy pusulalarını alırken bu iki mührün olup olmadığına dikkat etmesini isteyen Öneri, aksi takdirde oy pusulalarının geçersiz olacağını hatırlattı.

 

Öneri, pusulaların oy verildikten sonra yukarıdan aşağıya ve mühürlerin görüleceği şekilde katlanması gerektiğini ifade ederek, gerekli uyarıların sandık başkanları tarafından da yapılacağını söyledi.

 

İKİNCİ TURA KALAN 3’ÜNCÜ SEÇİM

 

Bugün ikinci turu yapılmakta olan Cumhurbaşkanlığı seçimi KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimi tarihinde, ikinci tura kalmış 3’üncü seçim. 1995 yılındaki seçimde Rauf R. Denktaş ve Derviş Eroğlu ikinci tura kalırken, ikinci turun galibi Denktaş oldu.

 

2000 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçiminde de ilk turda hiçbir aday oyların yarıdan bir fazlasını alamadı. En çok oyu alan adaylar yine Denktaş ve Eroğlu olurken, 2. tur Eroğlu’nun adaylıktan çekildiğini açıklaması üzerine yapılmadı ve Yüksek Seçim Kurulu, Denktaş’ı seçilmiş ilan etti.

 

1974 Barış Harekatı’nın ardından kendi devlet çatısı altında ilk devlet başkanlığı seçimini 20 Haziran 1976’da yapan Kıbrıs Türk halkı, 39 yıl içinde 2 kez Kıbrıs Türk Federe Devleti devlet başkanlığı, 7 kez de KKTC Cumhurbaşkanlığı için seçime gitti.

 

13 Şubat 1975’te kurulan Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin Devlet Başkanlığı için 1976’da ve 1981’de yapılan seçimleri Rauf Raif Denktaş kazanırken, 15 Kasım 1983’te kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanlığı için 1985, 1990, 1995 ve 2000 yıllarındaki seçimlerde de sandıktan çıkan isim yine Denktaş oldu.

 

KKTC’de 2005 Cumhurbaşkanlığı seçimini Mehmet Ali Talat, 2010 yılındaki seçimi ise Derviş Eroğlu kazandı.

CİHAN

Etiketler: