Cuma , 27 Şubat 2015
Anasayfa » Dünya » İşte dünyanın en acımasız katili ‘Cihatcı John’…
İşte dünyanın en acımasız katili ‘Cihatcı John’…

İşte dünyanın en acımasız katili ‘Cihatcı John’…

İngiliz Daily Mail gazetesi, ‘Cihatçı John’ lakabıyla tanınan ve dün kimliği ortaya çıkan IŞİD militanı Muhammed Emwazi’nin çocukluk fotoğrafını yayınladı. İngiliz basınında geniş yankı bulan haberlerde, “Nasıl oluyor da, bir taksi şoförünün oğlu dünyanın en kötü şöhretli katili, sadist IŞİD infazcısı haline gelebiliyor” sorusu soruldu.

Londra’nın batısında doğup büyüyen Emwazi’nin okul arkadaşlarıyla çekildiği okul fotoğrafı Daily Mail gazetesi tarafından bulundu. Gazetenin ulaştığı okul arkadaşları Emwazi’yi, “sessiz, popüler ve futbolla ilgili” bir çocuk olarak anlatıyor. Öğretmenleri ise “Çalışkan bir öğrenciden bekleyebileceğiniz her şey onda vardı” diyor.

KUVEYT DOĞUMLU

Kuveyt’te doğan Emwazi’nin altı yaşındayken Londra’ya geldiği belirtiliyor.Kuveytli bir minibüs şoförünün oğlu olan Emwazi, 1993 yılında 6 yaşındayken ailesiyle beraber İngiltere’ye geldiğinde sadece birkaç kelime İngilizce konuşabiliyormuş. Basında yer alan haberlerde, oğulları hakkında kayıp bildiriminde bulunan ve daha önce güvenlik güçlerinde oğullarının Suriye’de olduğuna dair bilgilendirilen ailenin de büyük bir şok içinde olduğu söyleniyor.

2009’DAN BERİ MI5’IN RADARINDAYDI

Emwazi’nin IŞİD’e katılış sürecinde yaşananlar ise gözleri İngiliz istihbaratı MI5’a çevirdi. Guardian gazetesi haberinde, “IŞİD’in Londralı katili” olarak tanımladığı Emwazi’nin 2009’dan bu yana MI5’in radarında olduğunu yazdı. 2012 yılına kadar Emvazi ile temasta olan İngiliz insan hakları grubu CAGE’in müdürü Asım Qureshi, Washington Post’a yaptığı açıklamada, Emwazi’nin, MI5’ın kendisine ajanlık teklifi yaptığını anlattığını söyledi. İddiaya göre İngiliz gencin radikalleşme süreci şöyle gerçekleşti:

Emwazi, üniversiteden mezun olmasının ardından 2009’da iki arkadaşıyla safari için Tanzanya’ya gitti. Ancak ülkeye girişinde gözaltına alınıp sınır dışı edildi. Tanzanya’dan İngiltere’ye dönüş yolunda Amsterdam’da MI5 tarafından sorgulandı. Emwazi’nin iddiasına göre MI5 ona ajanlık yapmasını teklif etti. Teklifi reddeden Emwazi, bilgisayar şirketinde iş bulduğu Kuveyt’e yerleşti.

Evlilik öncesi son hazırlıklarını tamamlamak için 2010 yılının Haziran ayında vatandaşı olduğu İngiltere’ye döndüğünde Londra’da terörle mücadele ekipleri tarafından gözaltına alındı. Emwazi, Qureshi’ye yazdığı elektronik postada İngiliz yetkililerin kendisine engel olduğunu Kuveyt’e gidemediğini iddia etti.

‘BENİ SUÇA BULAŞTIRMAK İSTİYORLAR’
İnsan hakları grubu CAGE’in müdürü Qureshi, ‘Cihatçı John’ ile son olarak 2012 yılının Ocak ayında e-mail üzerinden görüştü. Emwazi, kişisel durumunu çözüme kavuşturmak için devletin her kademesine başvuru yaptığını, ancak yetkililerin kendisini “suça bulaştırmaya” çalıştığını ve buna karşı yapabilecek bir şeyi olmadığını belirtti. Bu arada, daha önce Cihatçı John olduğu iddia edilen Londralı rapçi Abdel-Majed Abdel Bary’nin sesi, boyu ve tavırları üzerinde yapılan analizler sonucu aynı kişi olmadığının tespit edildiği açıklandı.