Salı , 26 Mayıs 2015
Anasayfa » Dünya » Eski Başbakan’a rüşvetten hapis cezası
Eski Başbakan’a rüşvetten hapis cezası

Eski Başbakan’a rüşvetten hapis cezası

Eski İsrail başbakanı Ehud Olmert, ABD’li bir işadamından rüşvet aldığı gerekçesiyle 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Daha önce yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle 6 yıl hapis cezasına çarptırılan eski İsrail başbakanı Ehud Olmert, ABD’li bir işadamından rüşvet aldığı gerekçesiyle 8 ay daha hapis cezası aldı. Olmert’in yardımcısının, onun ABD’li bir işadamından para dolu zarfları kabul ettiğini söylemesi üzere Mart ayında Kudüs mahkemesi, Olmert’i ‘dolandırıcılık ve görevi kötüye kullanmaktan’ suçlu bulmuştu. Olmert’in cezası ise bugün açıklandı.

Mahkeme Olmert’in 1993-2002 yılları arasında New Yorklu işadamı Morris Talansky’den 153 bin dolar aldığını belirtti.

2012 yılında aynı davadan beraat alan Olmert’in avukatları karara itiraz edeceklerini açıkladı.

Olmert 2014 Mayısı’nda karara bağlanan ayrı bir davada 6 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Eski başbakan, Kudüs Büyükşehir Belediyesi’ndeki başkanlık döneminde Kudüs’te bir gayrimenkul anlaşmasında 160 bin dolarlık rüşvet aldığı gerekçesiyle suçlu bulunmuştu. Olmert aldığı hükme itiraz ederek söz konusu davayı Temyiz Mahkemesi’ne taşımıştı.

Eski başbakan her iki davada da suçsuz olduğunu iddia etmişti. Olmert yolsuzluk iddiaları üzerine istifa etmişti Olmert 2006-2009 yılları arasında İsrail’de başbakanlık yapmıştı. Yolsuzluk iddiaları üzerine Olmert, 2008 yılında istifa etmişti ve böylelikle Filistin yönetimi ile varmak istediği barış anlaşması rafa kaldırılmıştı. Olmert 2009 yılında yeni bir hükümet göreve gelene kadar görevini yürütmeye devam etmişti.

Al Jazeera Türk

 

Etiketler: